Sláva na výsostech Bohu, a na zemi pokoj, lidem dobrá vůle.

Lukášovo evangelium 2,14 - Bible kralická (1613)


17.10.2021
Pohár pro OK1KEO za třetí místo v mistrovství ČR juniorů na VKV za rok 2020. Současně naši junioři získali druhé místo na Polním dnu mládeže 2021 v pásmu 435 MHz.

09.10.2021
Nainstaloval jsem do svého EeePC s WinXP poslední verzi (1.7.9.0) deníku Ham Racer. Ta bohužel stále hlásí chybu a snaží se někam připojit. Vrátil jsem se zpátky k verzi 1.6.14.0. a je to vynikající. Možná se vám bude zdát blbost používat ještě WinXP, ale do EeePc nic jiného nedostanu a na portejbly je tento mini počítač k nezaplacení. Jeho původní baterie má stále výdrž tři hodiny a obrazovka 1024x600 plně vyhovuje. Zvládne bez problémů i LogHX s digimódy.

OMLUVA:
Při startu se HR dotazuje na novou verzi na Internetu, aby nabídl automatický upgrade, proto se někam připojuje. Lze vypnout v Options (Options - Application - Preferences - [X] Check for new version on start up). Další možnost je, například, že HR byl ukončen s připojeným DX Clusterem a tudíž se k němu znovu snaží připojit. Když mi popíšeš jak se chyba přesně projevuje, opravím ji. V každém případě bych uvítal kdyby jsi chyby nejdřív reportoval mně, pak teprve dával na web. 73 Petr OK1FIG

Zdravím a omlouvám se, HR používám pouze tím nejprimitivnějším způsobem. To je, bez internetu a vestavěného hlasového dávače. Celé to považuji za můj problém vzniklý tím, že v EeePc mám ještě WinXP a nepoužívám u něj internet. Proto nemůže fungovat DX cluster a ani automatické aktualizace. Ještě jednou se omlouvám za nedorozumění. Jarda (cjb).

26.08.2021
Došlo mailem: Včera jsem si byl na poště pro zásilku z UK poslanou někdy koncem července. Zakoupeno na eBay, které promptně strhlo DPH hned při objednávce. I tak Česká pošta nelenila a požadovala při vydání zásilky aspoň 182 Kč za "zastupování při celním projednání" :( takže takhle si tady žijeme...
- U zásilek z Číny o celní zastupování Česká pošta přišla. Číňané to posílají s konsignačního skladu v EU (www.banggood.com). Dokonce si můžeš vybrat ze kterého skladu to chceš poslat. Já měl z EU na vybranou Belgii nebo Polsko. Tím pádem se jedná o zásilku uvnitř EU na které se celní projednání nevztahuje. U Anglie je odesílací adresa mimo EU, a proto je nutné celní projednání. Ahoj, Jarda (cjb)

06.08.2021
Dnes mi přišel e/m od společnosti eBAY. Píše se v něm, že DPH u zásilek do 150.- € vybírá přímo eBAY a vybranou daň zasílá do ČR. Takže nadále žádný problém. Bližší informace o výběru DPH a přechodném období na https://pages.ebay.com/vat-eu/ Docela mne uspokojuje, že Česká pošta tím přišla o vyděračské poplatky. Ať se raději stará o řádné doručování zásilek a nerozptyluje se vícebarevnými manifestacemi.

28.05.2021
U nových článků si stačí pravým uchem myši kliknout na obrázek, zvolit "otevřít v novém panelu" a máte obrázek podstatně větší. Na telefonech by se měl umět i zmenšovat.

16.05.2021
Police na bonsaje jsou hotové a tak zpátky k rádiu. Mám nějaké přístroje od Tesly (ale i ZPA atd.), a bych je chtěl dát také na stránky. Proto jsem založil novou sekci - Zařízení Tesla. Moje zařízení nejsou sbírková, všechny jsou funkční a nedávám je do původního stavu. Něco si odsloužily tak ať je to na nich vidět. Rekonstrukci dělám jenom pokud jsou totálně zdevastovaná. I tak se snažím dodržet původní styl vzhledu.

05.05.2021
Vyrobil jsem rotační síto na kompost. Nejen výsledek, ale i výroba jsou vyfocené a natočené. Teď se učím stříhat video. Snad to v historicky krátké době zvládnu. Zatím jenom foto s prostředním vnoučkem. Pomáhali všichni tři kluci. Pravda je, že nejen práce šlechtí člověka, ale že i v potu tváře své chléb svůj dobývati budeš.

04.05.2012
Do článku o sledovači BS367 v sekci historie jsem přidal fotografie originální sondy.

25.04.202
HI DR OM Jaroslav. Po dlhšom čase som zrekonštruoval www stránky om7as.sk o možnosti tlače papierových QSL lístkov. - nový design - pribudla verzia stránok pre pohodlné prezeranie na mobilných telefónoch a tabletoch - aktualizovaný cenník (menilo sa poštovné do OM aj OK) - rozsiahlejšia galéria už tlačených lístkov Adresa je nezmenená - om7as.sk 73! Jaro, OM7AS

20.03.2021
Soubory pro výrobu desek plošných spojů ve formátu .ps Gimp tiskne menší o 3,5mm na 100mm. To je moc. Fungovalo mi, když jsem motiv v Gimpu exportoval do pdf. Při tisku z pdf rozměry souhlasily.

18.03.2021
Tak jsem po první vakcíně proti Covidu. Byla to rychlost. Předevčírem jsem se večer zaregistroval, včera mi přišla SMS a dneska v 8:30 jsem byl naočkován. Dopoledne jsem mluvil se švagrovou. Bydlí v Mnichově 50 let, má německé občanství a je také ve věku 70+.
Nejen, že ještě není naočkovaná, ale nejde se zatím ani zaregistrovat. Není ještě naočkovaný věk 80+. Zato se tam ví, že je dneska (12:15) u nás 600 zemřelých na Covid (skutečnost 215). Tak jsem musel uznat, že máme docela schopnou vládu a očkování probíhá dobře. To ale v médiích nedozvíte. Jak říkám, ČT má tři druhy zpráv:
  1. Pravdivé (časové znamení).
  2. Pravděpodobné (předpověď počasí)
  3. Ostatní

26.02.2021
Po jedenácti letech věrné služby mi zkolaboval desktop. Nějakou dobu jsem tedy byl bez počítače. Odnesl to i HD a i když se podařilo velkou většinu dat zachránit, nešlo to mimo jiné třeba u seznamu kontaktů. Takže začínám s adresami znovu. Pokud jsem někomu na něco dlužen odpověď, omlouvám se.

26.01.2021
Do sekce dílna jsem přidal ze starých stránek údaje o závitech Whithworth, Edison, trubkovém a pancéřovém závitu.


16.11.2020
REKLAMACE na: Česká pošta Říčany 25101
16.11.2020 byla manželka na poště v Říčanech. Úřednice jí požádala o převzetí zásilky pro manžela, aby jí pošta nemusela vrátit odesílateli.
To mi objasnilo, proč mi občas nebyla doručená zásilka s objednaným a zaplaceným obsahem, kdy odesílající tvrdil, že zásilka přišla zpět, protože jsem si jí nepřevzal. Pochopitelně jsem musel uhradit přepravní náklady a to, co jsem potřeboval mi nebylo doručené. Mám otázku, jak se to může stát a kdo na poště za mne může rozhodnout, že si zásilku nepřevezmu.
Toto je zarážející zvlášť v době covidové, kdy děti pracují z domova, vnuci nechodí do školy, všichni respektujeme karanténu, máme označenou poštovní schránku a proto odkaz na nemožnost zásilku předat neexistuje. Rád bych znal jméno odpovědné osoby, jejího vedoucího a postih který na ně byl uplatněn. Na okraj musím dodat, že tato pošta má v Říčanech už dlouho velice špatnou pověst. Výsledek? Pošta za nic nemůže, to koronavirus. Hotovo! Opět to vyšumělo. (obr.)

26.10.2020
Po operaci očí jsem se opět pustil do bastlení. Jo, když člověk dobře vidí, je to paráda. Svět je i přes koronavirus hned hezčí a pořád se mi na něm líbí. V současné době si často vzpomínám na svého dědu. Ten narukoval v sedmnácti letech do první světové války na Piavu, prožil krizi ve dvacátých létech, německou okupaci a květnu 1945 byl raněný. Co by asi říkal na současnou situaci. Jako když jsem ležel v nemocnici s rakovinou, řídím se i dneska jeho zásadami: nejhorší je smrt z vyděšení a důležité je se neposrat. Skutečně, pomáhá to.

01.10.2020
Vypadá to, že se od zítřka - pátku 02.10.2020 / 19:00 místního času obnovuje pravidelná koronavirová říčanská runda na 145,550 MHz, záložní kmitočet 145,450 MHz.

30.09.2020
Léto bylo takové normální, jaké si pamatuji z mládí. Ale teď prší a teploty spadly na podzimní úroveň. Konečně jsem se dostal k tomu, abych probral všechny resty po létě a začal uklízet.
Zajímavé je, že kdyby moje choť nezapínala televizi, o koronaviru bych nic nevěděl. Asi skutečně nejhorší smrt je z vyděšení. Roušku nosím a považuji ji za výraz ohleduplnosti k ostatním.
Jako vzpomínku na léto obrázek z Krušných Hor, kam rád jezdím a na rozdíl od současné Šumavy se dají ještě najít klidné koutky. Dělá to hlavně absence parkovišť a asfaltových cyklistických dálnic. Doufám, že tam ještě dlouho nebudou.

05.09.2020
Ve středu 2.9.2020 kolem 21 hod vyhořel náš skautský domov, postavený před 50 lety tehdejší generací říčanských skautů. Stalo se tak pouhé dva dny před prvními schůzkami světlušek a skautek, kterými měla být po půlroční nedobrovolné pauze naše činnost obnovena. Požár vznikl na vnější straně klubovny, poté se rozšířil do vnitřních prostor a následně pod celou střechu. Ještě večer po uhašení požáru bylo zahájeno vyšetřování hasičským záchranným sborem a policií, které dále probíhá. Klubovna byla pojištěna a škoda je již nahlášená. Nová klubovna, kterou jsme díky pomoci našich podporovatelů začali stavět na jaře, je naštěstí nepoškozena. Dokončena však bude až za rok. Za každou, zejména rychlou, pomoc budeme ale velmi vděční. S pomocí nadace Jaroslava Foglara jsme založili sbírku, na kterou můžete přispět a v této složité situaci nám pomoci. Více o možnosti podpory naleznete na: www.skautricany.jdem.cz

01.09.2020
Doma z krásné dovolené s vnoučky v Lužických horách. Bez telefonu a internetu. Trochu mne zaskočila nová pravidla okolo koranaviru. Naprostý chaos. Dneska před školkou vesele debatovalo asi čtyřicet rodičů. Před vstupem do školky si spořádaně nasadili roušky (děti je mít nemusí), předali děti vychovatelkám, vyšli ze školky, sundali si roušky a utvořili debatní kroužky. Je to trochu na palici. Vzornou spoluprací politiků s odborníky vznikl parádní kočkopes. No nic, uvidíme jak se věci vyvrbí dál.
Na závěr návod na jednorázovou roušku typ OK1CJB.PRO. Papírový kapesník je dneska v domácnosti běžná věc, klipsna stojí 2.- Kč/kus, 40cm gumičky asi za 3,50 Kč. Celkem za 7,50 Kč. V případě nouze lze použít i kuchyňský ubrousek a dokonce i nepoužitý toaletní papír. Fajnšmekři určitě použijí klasický látkový kapesník.

24.07.2020
16.08.2020 končí po řadě problémů blog.cz. Končí tam i „Nekorektní blog Petra Kubáče“. Obsah se ale nezmizel, autor ho uložil na archive.org.

PD 2020
.....úžasná byla práce mladých operátorů na 70cm, pro ilustraci vlastní zkušenost: V neděli jsem si přivstal, těše se na rozednívací podmínky, už kolem čtvrté. Na dvanáctistovce nic, pojal jsem tedy úmysl přispět mládeži nějakým CW spojením na sedmdesátce. Po skoro dvou hodinách přelaďování jsem seznal, že mlaďoši večer vymlátili všechno, co bylo na pásmu dostupné. Ušmrdlal jsem něco málo, co ráno vylezlo, a uléhal s pocitem, že není co vylepšit. To je fakt radost! (dpf)
.....letos na mě udělalo velký dojem, jak se zlepšily všechny naše (pardon, vaše) děti v provozu. Vědí, co dělají, dokážou správně vyměnit report a dokonce samostatně a bez cizí pomoci zapsat spojení do HamRaceru. V jejich věku je to nadprůměrný výkon, a hlavně oproti tomu, čeho jsem byl svědkem v roce 2018, je to zlepšení asi o 750%. (rm)
.....pojal bych to jako mini reportáž z kolektivky (KEO), ve které se s celkem malým úsilím daří udržovat zájem mladých, polňák je výsledkem občasného vysílání při PA a času který tomu věnují starší. Dneska každej kecá že už to není j. za Svazarmu, ale aby se domluvil s dědkama z okolí a naučil pár prcků třeba telegraf ho nenapadne. Teď zrovna s Pepou plánujeme QRP závod 2.8. aby nám děťátka vysílala, odkud se pojede je zatím ve hvězdách. (dpf)

07.07.2020
PD 2016, Žandov, OK1KEO. Bohužel nevím kdo je autor fotografie. Zapadající slunce dodalo snímku neopakovatelný kolorit letního podvečera. (foto)

01.07.2020
Otevřel jsem si „Průběžné pořadí MČR juniorů na VKV - 2020“, naše značky OK1KEO a OK1KMR obsadily druhé a třetí místo. Chyba byla, že to bylo jen ze čtyř účastníků. Vzhledem ke svému věku můžu apelovat: Dědkové všech zemí spojte se, vemte svoje vnoučky a přitáhněte je k mikrofonu. Jak říkal můj děda: Když se chce, všechno jde.

22.06.2020
I v době pokoronavirové pokračuje vysílání dětí. Tentokrát si vzal kroužek na starosti Jiří OK1DQT a vysílalo se od něj z domova pod značkami OK1KEO a OK1KMR. K dispozici byly dva počítače, na jednom deník HamRacer for Kids, na druhém nesmrtelný Atalanta Locator. Ve VKV PA se celkem udělalo šedesát spojení. Novinkou bylo kompletní spojení v angličtině. .

18.06.2020
Musím se přiznat, že mám rád učebnice, mapy a staré knížky vůbec. Čím starší, tím lepší. Jenom dvě ukázky. Na obrázku vlevo je učivo z matematiky pro sedmou a osmou třídu základní školy, tak, jak to uvádí „Nejdůležitější zákony o školství obecném“ vydané v C.K. školním knihoskladě roku 1907. Myslím, že s úrokovým, rabatovým, lhůtovým, spolkovým počtem a směnečným diskontem by měli problém i dnešní maturanti. O řadách (počet řetězový) ani nemluvím. Vpravo ilustrace uvedená v učebnici „Fysika“ z roku 1907. Tam je tento obrázek uvedený jako indukční stroj k vyrobení elektrických jisker i 60 cm dlouhých. Nestarší učebnice jakou mám je „Třetí čítanka a mluvnice pro obecné školy“ z roku 1874. Je to zajímavé a poučné čtení. Hlavně v tom, jaký důraz se klade na rodinu. (obr.)

14.06.2020
Vím, že nápis White Lives Matter není korektní. Ale je to jenom odezva na slogan Black Lives Matter, který považuji za vyloženě rasistický. Až místo toho uvidím All Lives Matter, s radostí to dám na svoje stránky. S hrůzou sleduji jak se scénář arabského jara a ukrajinského Majdanu opakuje v USA. (foto Pixabay)

10.06.2020
Na stránkách OK1RAD je český Morse Trenér. Co o něm uvádí autor: je určen k tréninku příjmu českých slov morseovky pro všechny, kteří již uspokojivě ovládají příjem všech znaků abecedy. Začátečníkům, kteří by v této fázi již měli začít s tréninkem morse bez zápisu - s “příjmem do hlavy“, Morse Trenér pomůže k prohloubení schopnosti rozlišit a rozpoznat jednotlivé znaky ve slově a k získání potřebného návyku pro rozpoznání celého slova. Všem operátorům pak zařízení slouží k postupnému odblokování příjmu morse směrem k vyšším rychlostem. (obr.)

08.06.2020
Svět se zbláznil. Na Aukru sledovač BS367 za 7750.- Kč! (obr). Mrkněte se na eBay, zkoušeč elektronek + sledovač signálu za cca 9800.- Kč i s dopravou.

30.05.2020
Tomáš OK1DXD se k sekci knihovna vyjádřil, že to je hezké retro. Bohužel má pravdu. Poslední velká publikace byla Amatérská radiotechnika a elektronika, kde čtvrtý díl vyšel už před třiceti lety. Fyzika není dějepis a tak jsou základní kapitoly v těchto knížkách pořád platné. Druhá otázka je, jestli se takové knihy pro malou radioamatérskou obec v době internetu vůbec vyplatí vydávat. Naštěstí jsou školy které svoje učební texty nechávají přístupné i pro širokou veřejnost. Například dobrou učebnici elektroniky má na svých stránkách MATFYZ.

27.05.2020
Přišlo mailem: „ahoj“ je jeden z nejčastějších pozdravů. Ale z čeho vzniknul ví málokdo. Býval to oblíbený pozdrav námořníků. Slovíčko AHOJ  bylo napsané na každé lodi. Je zkratkou slov: „Ad HOnorem Jesu“" (Ke cti Ježíše). Tak Ahoj (jb)

11.05.2020
Nějak mi uniklo, že je na YouTube video z Polního dne 2019 od Petra OK1FIG. Tady je na něj odkaz: Field day with OK1KEO, July 2019

07.05.2020
Anketa na použití součástek dopadla podle očekávání. Klasické součástky 6, kombinace klasika + SMD 3 a pouze SMD součástky 1 hlas. Podle mne je optimální kombinace klasických součástek s provedením SMD. Ono se použitím pouze SMD komponentů zase tak moc místa neušetří. Problém dělají hlavně zemní spoje a při složitějších věcech i nutnost použití minimálně dvouvrstvých desek. Klasické součástky ve smíšené montáži nás většiny těchto problémů zbaví. Anketa odhalila i jednu smutnou věc, bastlení umřelo. Škoda, že jsem do ankety nezakomponoval i věk účastníků. Možná by se ukázalo, že k bastlení je ochotná pouze věková skupina 60+.

30.04.2020
Květnové dny, Svátek práce, Pražské povstání a hlavně konec druhé světové války. Roky od konce války odpovídají mému věku. Proto mám od svých rodičů vzpomínky z první ruky. Vraždy v pohraničí, které měl na svědomí Henleinův Freikorps, přepadení východní části republiky ukrajinskými bandami (Karpatská síč), přepadení Slezska Polskou armádou, Maďarská invaze na Slovensko, mobilizace, Mnichov, vyhnání českých obyvatel ze zabraného pohraničí, okupace, protektorát, heidrichiáda, příjezd Rudé armády, bandy ukrajinských benderovců které vraždily na Slovensku ještě po skončení války. Na upomínku fotka maršála Koněva po osvobození Prahy. Alespoň to, když už nemůže mít v Praze pomník. Přes ruskou okupaci v roce 1968 je nutné podotknout několik věcí, o kterých se nejen za komunistů, ale ani dnes nemluví:
  1. ROA (Ruská osvobozenecká armáda - Vlasovci) byli prohlášeni spojenci za zločineckou organizaci a všechny její uprchlé příslušníky spojenci předali sovětské armádě.
  2. Poláci nechtějí slyšet nic o paktu Piłsudski-Hitler z roku 1934. Při odjezdu ze Ženevy 28. září 1934 ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem. Smlouva Ribbentrop-Molotov byla podepsaná o pět let později, v roce 1939.
  3. Další mýtus je opřepadení Polska sovětskou armádou. Pokud budete trochu v obraze, určitě víte něco o Curzonově linii z roku 1919. Polsko totiž od roku 1921 okupovalo velkou část západní Ukrajiny a Běloruska, a to v rozporu s mezinárodními dohodami dojednanými ve Versailles po skončení I. sv. války. Polsko se mělo po I. sv. válce z Ukrajiny a Běloruska stáhnout do hranic vytyčených tzv. Curzonovou demarkační linií. Rudá armáda tyto dvě země v roce 1939 osvobodila a polské okupanty vyhnala. Dodneška se Poláci nesmířili se smlouvami podepsanými ve Versailles, stejně jako Maďaři s Trianonskou mírovou smlouvou. (obr)

10.04.2020
Mám trochu problémy s očima. Prvního dubna jsem měl jít na operaci s jedním okem a osmého s druhým. Pro koronavir se obě operace odkládají o dva až tři měsíce. V hodině nejvyšší mi přišel objednaný mikroskop z Číny. Pro mne fantastické. Bez problémů vidím i ty malé mrchy velikosti 0603 s rozměry 1,6x0,8 mm. Mezi deskou a mikroskopem je dost místa na pájení. Velká výhoda je, že mikroskop ná svůj akumulátor a monitor. Na počítači spolupracuje s programem YAWCAM. Domácí vězení které na mne uvalila rodina a vláda při bastlení bez problémů přežiju. (obr)

03.04.2020
Zprovoznil jsem poslední verzi OpenwebRX.de - projekt Jakoba DD5JFK. Pro spuštění vzdáleného RX se nic neinstaluje, je bez reklam a stačí pouze webový prohlížeč např. Firefox, Opera, Chrome. Na adrese www.openwebrx.de najdete dokumentaci a další informace. Nemějte obavy, nic nemůžete zničit nebo poškodit. Na co posloucháte:
RX bude v provozu přes tento víkend. Max počet je 5 SWL, nikoliv 20 jak bylo původně autorem nastavené. Zatížení procesoru je závislé na počtu SWL a zároveň na šířce zpracovávaného pásma (použitém módu) Podle mých zkušeností je 5 posluchačů optimální, aby nedocházelo k "zasekávaní" streamu.
Pokud se přijímač osvědčí, příští pondělí změním pozadí - background, použiji vlastní foto formátu jpeg (z r. 2008) s motivem Kunětické hory. Nerad bych s někým řešil autorská práva.Tak bude nastavení kompletní.
K dalším úpravám je nutný PC s Linuxovým distrem ( soubor který se bude editovat, windows prostě nevidí) a takový notebook jsem ke své smůle nechal přes víkend v QRL.
Image jsem editoval v nano editoru, připojen přes ssh v Putty. Jpeg se musí změnit v kořenovém adresáři na kartě. Uvítám zprávu o poslechu a zkušenosti, přístup pro programování Raspberry je pro jistotu se změněným heslem.
Láďa (unl) (obr)

02.04.2020
Uvažuji o stavbě QRP čtyřpásmového transceiveru pouze pro digimódy. Měl by vycházet z osvědčeného transceiveru ADTRX-9 od Tasy YU1LM. Mohl by být nejen pro start ale i pro provoz PSK, módy typu WSJT nebo JT-65. Pro ně je výkon cca 2W víc než dostačující. Slibuji si od stavby některá zlepšení a možná zjednodušení konstrukce.
Protože se mi nepodařilo získat soubory ADTRX-9 v EAGLE pro úpravu desky, bude mít transceiver modulovou koncepci tak, aby případně šly jednotlivé bloky vyměnit za jiné, s lepšími parametry. Otázka je, z čeho stavět. Já osobně preferuji smíšenou konstrukci ze součástek SMD a klasických polovodičů. Laděné obvody stíněné na kostřičkách s jádrem (mám jich dost), výkonové dolní propusti na toroidech, jednostranné plošné spoje. Tolik pouze prvotní úvaha. Na vyjádření vašeho názoru anketě máte celý duben. Dík, Jarda (cjb).

28.03.2020
NZ boys, vypadá to, že se nějakou dobu asi v hospodě kvůli čínský chřipce nesejdeme, tak co takhle dát SKED v pátek, LOC time na 145.550 v 19:00? Záložní FRQ je 145.450 FM. Každý kdo má doma aspoň handheld a pendrek to může zkusit ! tak CU ALL! 73 de OK1DXD

25.03.2020
Tak jsem lidi rád, že jsem Čech a máme takovou vládu jakou máme. Za čtyří měsíce mi bude 75 let a třeba ve Španělsku bych měl při nákaze virem Covid-19 už jen čtyři měsíce života bez ohledu na možnost uzdravení. Líbí se mi také gejzír vtipů okolo současné situace. Můj děda, který v sedmnácti letech narukoval do 1. světové války a šel na Piavu, prožil 2. světovou válku a byl při revoluci v roce 1945 zraněný, měl několik zásad. Jedna z nich byla: hlavně se neposrat. Vulgární, ale pravdivé. To mi určitě pomohlo nejen k překonání rakoviny, ale i ostatních životních zlomů.

15.03.2020
Zatímco se sdělovací prostředky vyžívají na vyhledávání „ruských trollů“, výročí okupace Německem v roce 1938 upadá v zapomění. Navrhoval bych pražskému primátorovi přejnenovat Vlašskou ulici kde sídlí německé velvyslanectví na ulici Patnáctého března 1938.

01.03.2020
Nemůžete najít v deníku HamRacer vyhodnocení VKV PA? OK1FIG na svých stránkách uvádí:
Added evaluation of "VKV Provozní Aktiv" contest. To display the results (for the web http://ok1kpa.com/pa/vysledky.htm)select Postprocess -> Extras -> Evaluate Czech Activity Contest from the main menu. (obr)

24.02.2020
Do soutěžního deníku HamRacer od OK1FIG je doplněné vyhodnocení pro „VKV Provozní Aktiv“. Deník HamRacer i s rozšířením HamRacer for Kids (anglická a česká nápověda pro děti) si můžete stáhnout ze stránek OK1FIG.

16.02.2020
Dětí v kroužku utěšeně přibývá. Z bývalého kroužku v ZŠ Nad Přehradou z jedenácti dětí čtyři chodí na školu se zaměřením elektro. Tyto děti, dnes už vlastně studenti, s námi pravidelně jezdí i na Polní dny. Vypadá to, že letos budou na PD pro děti dvě pracoviště, nejen pro pásmo dva metry, ale i sedmdesát centimetrů.

11.02.2020
Vnoučci dostali od ČRK svoje SWL čísla, od OK1-36562 až po OK1-36564. Líba OK1LYL je vyřídila obratem. Díky. Kde jsou ty časy, kdy jsem dostal svoje OK1-15512, to muselo být někdy okolo roku 1965!

08.02.2020
Další VKV PA v OK1KEO za týden - 16.02.2020. Na obrázku Jirka OK1DQT jako vedoucí na minulém PA VKV. Fotka byla dělaná před začátkem, dětí na závod bylo podstatně víc. Nejede se na umístění. Aby se vystřídalo co nejvíc dětí, vysílá se postupně na volačkách OK1KEO, OK1KMR a OK5CAV. V žádném případě nejde o „hromadná“ spojení. Děkujeme všem operátorům za trpělivost při spojení s našimi dětmi.

02.01.2020
Svítání na Milešovce jsem stihnul a fotka se myslím povedla. (foto)


19.12.2019
Na Jazzové vánoce v Říčanech se k nám jako každoročně sjelo hojně přátel. Večerní koncert se skutečně vydařil. Zahájila ho Pražská dixileandová společnost a po krátké přestávce vystoupily dvě členky tria Hot Sisters. Závěr patřil stálici na jazz - countriovém nebi, Jitce Vrbové s Metropolitan Jazz Bandem. Letos bylo obsazení vystupujících zatím nejlepší které jsem na jazzových vánocích zažil. Zvlášť mne překvapily Hot Sisters. Je dobře že do klasického jazzu přibývají mladé tváře. Často si na koncertech připadám jako v klubu domova důchodcú. Jak na jevišti, tak i v hledišti.

01.12.2019
Každý z vnoučků má svojí PMR ručku, na které se cvičíme. U toho ale doufám neskončíme. Pilně jezdíme do OK1KEO na VKV Provozní aktiv, Jindra OK4RM je výborný. Zprovoznil jsem doma stařičké Alinco DR-510 a dal do pořádku dvoupásmovou „bílou hůl“. Tak se snad uslyšíme 14. prosince na FM poháru. Kuba, nemladší (5 let) je otrávený, že ho nepustí k mikrofonu protože neumí číst. Tak zatím poslouchá a opakuje volačky. Už umí skoro celou českou hláskovací tabulku. Také dospěl k názoru, že neumět číst je strašná otrava. Nemůže si sám přečíst Deník malého poseroutky a nemůže vysílat.

17.11.2019
Ve včerejším souboji s rotátory nakonec zvítězili Petr OK1PDF a Pepa OK1NOP. Takže dneska bylo další vysílání dětí z OK1KEO. Aby se na všechny dostalo, jely děti VKV provozní aktiv s Jindrou OK4RM pod třemi značkami, OK1KEO, OK1KMR a OK5CAV. Používáme výborný deník HamRacer for Kids od OK1FIG. Věk dětí je od žáčka druhé třídy až po tři středoškoláky z našeho bývalého kroužku v ZŠ Nad přehradou. Vypadá to, že se kroužek ujme. Mám radost.

23.10.2019
Do sekce počítání/skripty jsem doplnil staré soubory pro výpočet dolních propustí, jednovrstvé vzduchové cívky a útlumového článku. Mám prosbu, potřeboval bych dokumentaci, nebo alespoň schema k liškovému vysílači MEDVĚD. Pokud jí někdo máte, budu za poskytnutí vděčný. Děkuji, dokumentace je na světě, naskenuji a dám na stránky. Jarda (cjb). Ke stažení je soubor ROB Medvěd.pdf.

20.10.2019
Před měsícem jsem psal, že v OK1KEO pomalu vzniká VKV pracoviště pro radioamatérskou mládež. Je hotové a dnes už se jel prvně VKV provozní aktiv. Děti vysílaly pod dohledem Jindry OK4RM. Ten uplatnil svůj pedagogický talent a bylo to vynikající. Jenom škoda, že v závěru začal zlobit hodně jetý rotátor a čeká ho opět oprava. Bohužel, na nový nejsou finance. (foto)

19.10.2019
Na setkání OK příznivců MLA s japoskými radioamatéry klubu MLA48 v Ostravě jsem se dozvěděl o zajímavém UHV spojení, které krátce navázal Yoichi Ara, JR1MAU z hory na ostrově Honsyu s JE2LXS/JR6 na pobřeží ostrova Miyakojima. Vysílání proběhlo v pásmu 430 MHz, SSB z QTH (35deg10'59"N, 139deg02'46") 1000 mnm na QTH (24deg45'57"N,125deg19733"E) při hladině moře ve vzdálenosti 1756 km. Protistrana použila anténní systém 2x2 Yagi, 25 prvků. JR1MAU vysílal z anténního systému 2x4x2 antény Yagi 21 prvků (se 2 reflektory) výkonem 50 W. Pro příjem předřadil před TRX IC-910 předzesilovač NF=1dB Gain 20dB. Jeho anténní systém lze vidět na obrázku 2+4+2 typu Yagi 21 prvků. Uvedená anténní sestava se vešla do osobního auta a její montáž a vztyčení zabralo asi 4 hodiny. Vlasta OK3VP. (foto)

15.10.2019
Slušný variometr že? Keramické tyče mají průměr cca 100mm. (foto)

13.10.2019
Ve dnech 17 a 18.srpna proběhlo v Klimkovicích a Ostravě pod záštitou VŠB Ostrava setkání se skupinou radioamatérů, kteří zastupovali skupinu MLA48 z Japonska. Bližší i s fotografiemi si můžete přečíst v článku od Vlasty, OK3VP.
Lev OK2PLL napsal, že by měl vzniknout klub příznivců těcho antén. Náplní tohoto klubu by měla být popularizace MLA, výměna zkušeností, ověřených kostrukcí, pořádání workshopů a seminářů či besed na setkáních radioamatérů. Máte-li zájem se zapojit do činnosti tohoto klubu prosím o návrhy či připomínky a určtě vyjádření zájmu se zúčastnit. V případě, že nás bude více, tak bychom pak dohodli další podrobnosti včetně přihlášek a dalších náležitostí. Bližší informace na emailu: ok2oll@seznam.cz.

04.10.2019
Pak už to šlo rychle.
03.10.1938 - Začal Hitler objíždět obsazená území. Všude byl až hystericky vítaný. Davy řvaly, ženy omdlévaly.
04.10.1938 - Nová úřednická vláda.
05.10.1938 - Abdikace prezidena Beneše. Maďaři na přepadli jih Slovenska.
06.10.1938 - Slovensko vyhlašuje autonomii.
07.10.1938 - Tiso v čele slovenské vlády.
09.10.1938 - Demobiizace ČS armády.
10.10.1938 - Končí zábor Sudet.
11.10.1938 - Podkarpadská Rus vyhlašuje autonomii.
Boje v československém pohraničí se sudetskými Němci, Polskem a Maďarskem končí až 21. března 1939


02.10.2019
2. října začalo Polsko bez jakéhokoliv podkladu obsazovat naše území. Pokud Poláci kritizují smlouvu Ribbentrop - Molotov (23.08.1939), měli by si uvědomit, že to byl v podstatě důsledek smlouvy Hitler - Pilsudski (26.01.1934) ve které Polsko odsouhlasilo volný průchod německé armádě přes svoje území. Se záborem polského území Sovětským Svazem to není také tak úplně jasné. Po první světové válce byla východní hranice Polska určena dohodami dojednanými ve Versailles Curzonovou demarkační linií. V roce 1921 anektovalo Polsko západní Ukrajinu a Bělorusko v rozporu se smlouvami podepsanými ve Versailles. Polsko okupovalo tato území až do 17. září 1939, kdy Rudá armáda polské okupanty z Ukrajiny a Běloruska vytlačila. Východní hranice Polska daná Curzonovou linií byla opět potvrzená na konferenci v Jaltě (04-11.02.1945).

29.09.2019
Mnichovská dohoda (neboli Mnichovská zrada či Mnichovský diktát) byla dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o postoupení pohraničních území Československa Německu. Byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci, tj. 30. září 1938).
Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. (WIKIPEDIE)

18.09.2019
Pomalu, ale jistě vzniká v OK1KEO VKV vysílací pracoviště pro děti a mládež. Připravené je dvojče na 2m, transceiver FT-221 a spousta elánu. Počítá se z účastí na FM poháru a VKV provozním aktivu. Impulzem bylo, že dost radioamatérského potěru má zájem vysílat. Z bývalého kroužku v Dolních Počernicích se chytli dva, dnes už středoškoláci. To je ze čtrnácti dětí v kroužku docela úspěch. Určitě „dodám“ i svoje vnoučky. Vážím si toho ještě víc, protože všechno vzniká bez jakékoliv podpory institucí, pouze prací a financemi radioamatérů z okruhu OK1KEO a jejich přátel.

19.08.2019
Zdravím Jaroslave. Pořídil jsem si nový TRX a to Xiegu X5105 a protože má docela zajímavé parametry, posílám info - pokud jej budeš chtít zveřejnit pro ostatní. Víc k tomuto TRXu je na mém webu: ok2pll3.webnode.cz. Lev OK2PLL

13.08.2019
Ahoj Járo. Ono to vyluxování stránek a to, že nějaký vyhledávač nevede na tvé stránky souvisí s tím logem, tím přeškrtnutým kostelíkem co má půlměsíc na věžičce, ;-)). Počkej si tři měsíce a pokud se pak vše "samo" napraví, jsi doma. Nakonec nebyl bys první. Měj se moc faj a opatruj se ve zdraví, 73! Vlasta. P.S. Konspirativní teorie, to je moje!! Když něco podobného řve z obrazovky zelený Alzák, proč ne já? V. ;-)
Skutečně jsem počkal a GOOGLE mne vzal na vědomí. Doufám ale, že je to spíš náhoda. Jarda (cjb)

12.08.2019
Ahoj Jardo, mám z Tvých stránek staženo leccos, a dneska jsem se tak brouzdal v tom svém archivu, a našel článek z 21. prosince 2009 s názvem "Autorské svazy řádí". Protože se sem tam hrabu i ve starší literatuře, vybavil se mi článeček z časopisu Gramotechnika z roku 1933 . Stránku kde se píše, jak to v Německu autorům zatrhli, máš v příloze. To ještě byli soudci rozumní. Krásné prázdniny s vnoučaty. Jarda OK2BSP

09.08.2019
Myslím si, že styl nových stránek už je ustálený. U nových článků je standard dvousloupcová sazba. Tak jako v začátcích, mi i teď velice pomohly stránky Jak psát web. Místo editoru PSPad používám Notepad++. Je jednodušší a lépe se mi s ním dělá. Je to ale otázka vkusu. Komunikaci se serverem zajíšťuje program FileZilla. Je to poslední verze programů, ke které jsem se dopracoval. S ní píšu celé stránky v HTML, CSS a Java scriptu. Doufám, že takto napsané stránky už nebude důvod napadnout. A i kdyby, mám celé stránky zálohované na počítači a obnova je dílem několika minut. Jejich velikost celkem je i s obrázky pouze 139MB!

08.08.2019
Z letošní dovolené na Vysočině na mě udělalo největší dojem muzeum veteránů TATRA v Bystřici nad Perštejnem. Provázela nás velice příjemná paní Prosecká. Její výklad i poznámky byly skutečně fundované. Děkuji a všem určitě doporučuji.

18.07.2019
Ahoj DR OM Jaroslav, vzhľadom na zvyšujúci sa dopyt o informácie o tlači QSL lístkov priamo z ADIF súboru, som na mojich stránkach www.om7as.sk/sk_home.html uverejnil základný návod ako na to. 73! Jaro, OM7AS

17.07.2019
Našel jsem v archivu i některé staré články z roku 2006. Dal jsem je do nové rubriky "Osobní". Myslím, že by mohly být aktuální i nyní.

14.07.2019
Moje první galerie ve starém programu jAlbum 9. Je zdarma a naprosto vyhovuje. Takže pár fotek před závodem. Na závod už jsem bohužel nebyl.

12.07.2019
Petr OK1FIG udělal video z PD 2019 klubu OK1KEO. Sympatická je účast YL i hojnost mládeže. Zajímavá jsou i jeho ostatní videa na YouTube.

30.06.2019
Přeji příjemnou dovolenou a skvělé prázdniny.

22.06.2019
Jaroslav OK1HDU mne upozornil, že moje stránky nejde ve vyhledávači najít. Zkusil jsem je tedy vyhledat. Zajímavé, že Google ještě nezaznamenal "novou" adresu (radio.ok1cjb.cz), kterou provozuji už několik let, DuckDuckGo jí má na prvním místě, ruský Yandex má na prvním místě stránku QRZCQ, kde je také uvedená správná adresa stránek. Potěšilo mne, že i Seznam má správný odkaz na prvním místě. Úsudek si udělejte sami.

29.05.2019
Zajímavá stránka o počasí: www.windy.com

19.05.2019
Přepis stránek je v podstatě hotový. Chybí ztracené soubory a soubory které jsem nepovažoval za aktuální. Pokud by někdo něco postrádal, napište, zkusím dohledat Jarda (cjb)

15.05.2019
V roce 2014 jsem založil "nové" stránky a staré jsem nechal v původním stavu. Myslel jsem si, že s tím vystačím. Po několikerém napadení stránek, kdy je správce serveru zablokoval jsem byl nucený k radikálnímu kroku. Vrátil jsem se (po Drupalu a Joomle v několika verzích) opět k HTML, posloužil mi Microsoft Expression Web 4 a konečná redakce byla v editoru PSPad. Obnovit znalosti s HTML mi pomohly stránky Jak psát web. Možná, že stránky nebudou mít takový čtenářský komfort, ale velké plus je, že je budu dělat doma na počítači a na internet překlopím hotový obsah. Tak budu mít doma v záloze kompletní duplicitní stránky. Bude to sice o dost víc práce, ale myslím,že to bude stát za trochu námahy. V plánu mám převádět jeden článek týdně. Pokud by někomu něco chybělo. napište. Budu se snažit v mezích možností vyhovět. Převážnou část obsahu starých stránek se mi podařilo zachránit a aktuální články sem budu postupně převádět. Chce to hodně trpělivosti a špatné počasí. Vrátit obsah chci hlavně proto, že mne to baví a že o stránky je zřejmě zájem. Za dobu své existence mají už hodně přes dva miliony shlédnutí, nejen z naší jazykové oblasti.
Dostal jsem zprávu od Pavla OK1OO, že se moje stránky v prohlížeči Chrome chovají nekorektně, zatím co ve Firefoxu a Exploreru není problém. Lituji, všechno je psané průzračně v HTML bez wysiwyg editoru a redakčního systému. Asi nebude chyba na mých stránkách. Jedině můžu doporučit slušný prohlížeč. Pavle díky za zprávu.
Opraveno, omlouvám se, závada byla u mne. Omylem jsem dva rámy v různých adresářích pojmenoval stejně. Ve Firefoxu, ani Exploreru to nevadilo. Bohužel v Chrome jsem to nezkoušel, protože ho nemám.