0109 Stojan na FT-817 05.04.2021

Nastalo jaro a proto je nutné vyhnat pavouky ze zařízení a připravit ho na provoz z kopců, luhů a hájů země České. U mne to znamená připravit stařičkou FT-817. Má upravené ALC, vyměněné TCXO za stabilnější, vyměněný encoder ladění a na zadní straně je i ochrana proti přepětí a přepólování. Je zkrátka dobře opečovávaná.
Nedílnou součástí je i mechanická ochrana při provozu a transportu. Na eBay najdete spoustu stojanů a madel. Nic mi ale nevyhovovalo. Rádio položené na stojanu je vhodné jenom pro provoz od krbu. Ostatní „ochranné prvky“ měly bočnice upevněné pouze čtyřmi šrouby M2,6 zašroubovanými do závitů v hliníkovém šasi. Někteří zoufalci mají plastové přední výklopné nohy spolu s madly připevněné pouze dvěma šrouby M2,6. To už vyloženě proti zdravému rozumu. Všem výtkám jsem se snažil vyhnout.

Základ tvoří profil bočnice ze skříně Tesla ALMES. Postranní madla u malého radia dost překáží. Proto jenom jedno madlo na spodní straně z Fe kulatiny ø 6 mm. Před nárazy při dopravě ovládací prvky na opředním panelu spolehlivě ochrání a jeho šířka umožní pohodlné přenášení. Poloha na základně je vymezená jednou zadní a dvěma předními zarážkami. Transceiver je k základně přitažený kurtou se sponkou. Kurta je k základně přinýtovaná, nýty jsou zajištěné také konce u sponky. Upevnění a uvolnění FT-817 je velice rychlé. Ke spodní straně základny je přinýtovaný vyklápěcí stojánek. Pro dobré uložení jsou dvě horní hrany profilu opatřené plastovou lemovkou.Poznámky

  1. Skutečně, FT-817 má u skříně šrouby M2,6. Ve světě jsou legální. Pamatuji si je kdysi i v ČSN, dokonce mám doma i závitové očko.