|
0106
|
Přímosměšující přijímač - 2
|
|
23.02.2014
|
LADĚNÍ VARIKAPY
V
GME jsou k dostání
desetiotáčkové potenciometry za 125.- Kč. To je cena, která už je
srovnatelná s cenou ladícího kondenzátoru. Proto jsem se vrátil k ladění
oscilátoru přímosměšujícího přijímače varikapem. Tím by měla zmizet i oprávněná
výtka Karla OK1VRG o obtížném naladění SSB stanic. Jenom je třeba si u tohoto
potenciometru dát pozor na volbu ovládacího knoflíku. Průměr jeho osy je podle
americké normy 0,25", to je 6,35mm.
Volba
typu diody byla jednoduchá, v šupleti jsem měl varikapy TESLA KB213A. Očekával
jsem komplikace, proto jsem si vyrobil na pokusy zvláštní DPS. Komplikace se ale
nedostavily, zapojení fungovalo na první pokus.


NF PROPUST
Jednou z připomínek byla také absence NF filtru vytvořeného ve zpětnovazební větvi IC2, LM386. Do desky i do schematu jsem ho zakomponoval, ale myslím si, že nebude mít valný smysl.
PŘIJÍMAČ


VSTUPNÍ OBVODY
Jsou bez změny. Věřím, že k dobré funkci přispělo i provedení s toroidy a jejich, prakticky nulovým, rozptylovým polem. Ve schematu i na desce je připravená možnost připojení vysokoimpedanční antény přes kondenzátor C26. Do tohoto bodu jsem zkusil připojit jenom krátkou teleskopickou anténu. Tím moje zkoušky s tímto připojením antény skončily.MATERIÁL
PÁR OBRÁZKŮ NAKONEC
Musím opakovat, že přijímač mne velice příjemně překvapil. Ladění víceotáčkovým potemciometrem je velice jemné a doufám, že ani začátečníkům nebude dělat problémy. Na snímcích je celá sestava s děličkou a měřením kmitočtu multimetrem. Dělička není úmyslně zabudovaná do přijímače a slouží také jako doplněk k multimetru.
