0213 KV aperiodická anténa Anténa na dovolenou 25.06.2019

Na tuto anténu si pamatuji z vojny. Byl to styl natáhni, nic nelaď, zavysílej, zbourej a zmiz. Neměli jsme jí ve velké oblibě. Úplně jsem na ní zapomněl a vyskočila mi v paměti až po víc než padesáti letech při prohlížení stránek DK7ZB.
Protože na dovolenou si beru tradičně FT-817, nebylo nic snažšího, než anténu vyzkoušet. 4x odpor 100Ω/1W metaloxid TR193 a 12m lanka 23x 0,19CuSn s vnějším průměren izolace 1,9mm. Krabička 45x16x31 mm s BNC konektorem. BNC konektor je bez matice a nasunutý do těsného otvoru. Při pájení vodiče na závit konektoru se okolo něj hmota krabičky natavila a zatekla do závitu. Konektor perfektně drží.


Uváděný rozsah antény 7 až 28 MHz mi plně vyhovuje. Anténa vypadá velice nenápadně. Ztráty 30 až 50%, ale žádné ztráty v tuneru. Vypadá to neuvěřitelně, ale s výkonem v anténě okolo 1W se dají dělat pěkné věci nejen s PSK. A to nemluvím o vysílání pomocí módů obsažených ve WSJT-X, kde 1W je už poměrně slušný výkon. Co se týká vyzařování - viz graf, je to typická NVIS (Near Vertical Incidence Skywave), anténa s vyzařováním skoro nahoru.
Invertované V - Tuhle anténu mím na vandru rád. Přesné ladění nemá cenu. Anténa bude stát pokaždé jinde a s jiným úhlem. V případě potřeby jde natáhnout jako nízký dipól. Také je zbytečné nějaké kotvení. Stožárek se jenom položí do ramen dipólu. Na přechodné vysílání je bezkonkurenční stožárek z RDM-61. Trochu limitující je výška 4,5m. Je ale skladný tuhý a poměrně lehký.
Spodní graf z miniVNA jsem změřil na anténě v konfiguraci podle náčrtku vpravo nahoře. Anténa byla napájená koaxiálním kabelem H155, s délkou 10m. Dokonce i v pásmu 3,5MHz byl PSV 1:1,97. Zkoušel jsem anténu jako vodorovný i šikmý dipól, parametry se prakticky neměnily. Otázka je účinnost.
Náčrtek antény


Graf z programu MMANA-GAL

 
Přílohy, literatura, odkazy
[1] Aperiodic antenna 10-40m / DK7ZB / www.qsl.net/dk7zb