0212
Rotátor Skymaster
15.09.07


Tento anténní rotátor asi známe všichni. Je to asi nejlevnější zařízení které lze na otáčení antény pořídit. Na eBay se ceny pohybují v rozmezí 20 - 30 €. To je asi okolo 600 až 800 Kč (V roce 2007). Parametry jsou docela zajímavé:

napájení 230 V / 50 Hz
úhel otočení 360° (+5°, -0°)
nosnost 60 kg
váha 4,6 kg
stožár průměr průměr 38 - 50 mm
výstupní průměr 28 - 44 mm
spojovací vedení 0,6 mm 2

Rotátor funguje tak, že knoflíkem na stupnici nastavíme požadovaný azimut. Tím sepneme kontakt a současně se rozeběhne synchronní motorek v řídící jednotce i v rotátoru. Zařízení nemá žádné koncové spínače. Najíždí natvrdo do dorazů. To ale při malém výkonu nemusí vadit. Dokonce se toho využívá pro synchronizaci polohy ovládání s polohou antény. Při prvním uvedení do provozu se má podle návodu nejdřív najet do obou krajních poloh. Tím se rotátor zasynchronizuje. To samé je třeba udělat po každém zapnutí rotátoru. Rotátor totiž není samosvorný a při rozměrnější anténě se otáčí větrem. To ale považuji spíš za výhodu. Anténa se tak sama natáčí po větru a zaujímá polohu s nejmenším odporem.
Uvedenou hmotnost antény 60 kg bych nebral vážně. Spíš je limitující setrvačná síla. Měla by se brát v úvahu nejen anténa ale i její délka. Pravdou je, že jsem s tímto rotátorem otáčel bez problémů svého Moxona na 14 MHz.
Co je ale příšerné, jsou zvuky které vydává ovládací jednotka. Plastová kolečka a zemědělské vůle dělají své. Kravál je to docela slušný a vydávalo ho úplně nové ovládání. Při reklamaci jsem v obchodě zjistil, že tyto zvuky vydávají všechny sady. Dál si Milan OK1DMP posteskl, že tento rotátor nejde ovládat počítačem. Nemá totiž ani zpětnou indikaci polohy a synchronní motor občas ze synchronizace vypadne. Proto ukazatel a anténa často ukazují rozdílné polohy. Proto jsem se rozhodl na tento rotátor podívat důkladněji. Naměřené hodnoty jsou v tabulce.

vinutí 1 - 2 3 - 1 3 - 2
odpor Ω 0,18 0,09 0,09
indukčnost mH 148 68 70,9
napětí V 36 24 26

Pokud naměřená napětí sečteme vektorově, uvidíme, že napětí 3-1 a 3-2 jsou proti sobě fázově otočena o 90°. To odpovídá konstrukci motorku. Smysl otočení fází udává směr otáčení synchronního motorku.
Další věc která mne zajímala bylo provedení rotátoru. Pokud by byl proveden stejně mizerně jako ovládací jednotka, tak by nemělo smysl se dál rotátorem zabývat. Po povolení čtyř šroubů a vyjmutí segerky šla vyjmout deska s motorem. Překvapilo mne provedení rotátoru. Ocelová kola a dokonce i axiální kuličkové ložisko na hlavním hřídeli. Sice jej tvoří jen zápich na hřídeli, vylisovaná miska v desce s motorem a volně sypané kuličky. Při pomalých otáčkách to jistě nevadí. Jediná věc která by možná šla vytknout je zajištění kolíku hlavního kola svarem. Tento kolík ale slouží jako doraz pro omezení rozsahu otáčení. Ale při ceně rotátoru a jeho jednoduchosti lze i toto řešení tolerovat.


Na snímku odkryté ovládací jednotky je vidět transformátor (230V-50Hz/2x22V-0,9A), synchronní motorek a kontaktní pole které je normálně ukryté pod ovládacím knoflíkem. Pravý spínací kontakt spíná síťové napětí pro napájení rotátoru. Levý přepínací kontakt spíná napájení motorků podle zvoleného směru. Fázový posun pro napájení motorku zajišťuje bipolární elektrolytický kondenzátor C1 - 100M/50 V. Zapojení motoru je klasické a není důvod na něm něco měnit. Je nutné ale vyřešit odečítání polohy. K tomu jsem se zatím nedostal a rotátor čeká v krabici. Určitě se ho nechci zbavit.