0310 Portejblový zdroj 13,8V/10A 27.02.2020

Zdroj je hlavně určený jako portejblový k agregátu a paralelnímu provozu s olověným akumulátorem který pokrývá špičkový odběr. V téhle sestavě a odběrem okolo 100VA si agregát spokojeně přede volnoběžnými otáčkami s minimální spotřebou. To se mi osvědčilo už na PD/2012. Tehdy ještě se zdrojem ELTECO DNO11-01. Ten ale bohužel odešel do křemíkového nebe. Nahradil jsem ho, jak jinak, čínským zdrojem S-120-12 z eBay

Zapojení

Ve skříni bylo i místo, pro zabudování filtrů na vstup i výstup. Ostré jehlové špičky ze spínaného zdroje nejsou na osciloskopu (60MHz) vidět, ale to neznamená, že tam nejsou. Filtry by je měly spolu s uzavřenou kovovou skříní potlačit. Kondenzátor 680p je slídový. Tlumivka L1 je demontovaná z nějakého zařízení. Proti přepólování akumulátoru je zdroj chráněný diodou D1 a pojistkou F1. Použitý zdroj S-120-12 koupený na eBay má svoje odrušení a jištění zabudované.

Indikace

Kontrola napětí je nejen voltmetrem, ale i podpěťovou signalizací. Ta nás při poklesu napětí na baterii upozorní, že třeba agregát není v provozu. Pokud je agregát trochu dál, přestanete za chvíli jeho monotónní zvuk vnímat. V zápalu vysílání si na kontrolu voltmetru ani nevzpomeneme.

SP1 je samobudící piezo bzučák, červená led D2 je blikající dioda. Trimrem R2 nastavíme napětí při kterém má spustit alarm. S hodnotami uvedenými ve schematu jde nastavit spuštění signalizace v rozmezí 10,5 ÷ 12,5V. Minimální napájecí napětí IC706 MKII je 13.8V - 15% =11,73V, s rezervou 11,9V.

Akumulátor

V každém případě by mělo být minimální napětí olověného akumulátoru nad 10,5V. Při tomto napětí nastává sulfatace, která akumulátor nevratně poškodí. Pohledem do nalévacího otvoru článku můžeme vidět u poškozeného akumulátoru bílé krystaly síranu olovnatého. Plně vybitý akumulátor při teplotě nad 25°C výrazně sulfatuje už během jednoho dne. Vyplatí se také mít akumulátor který jde dolévat a občas kontrolovat výšku elektrolytu. Doléváme jen destilovanou nebo demineralizovanou vodu tak, aby byly desky ponořené. Kyselina se neodpařuje.

Provedení

Subtilní konstrukce čínského zdroje S-120-12 by nepřežila polní podmínky. Zdroj jsem vypreparoval a zabudoval do skříňky RF-10/C. Podvědomě jsem předpokládal, že čela skříňky budou z jakési hliníkové slitiny. K mému překvapení jsou vylisovaná z ocelového plechu silného 1,7 mm a mimo vrchního krytu je všechno snýtované. Úprava byla trochu pracnější a pro upnutí do svěráku jsem si musel vyrobit jednoduchý přípravek. Zato je skříňka skutečně „bomben fest und idioten sicher“.
Povrchová úprava jsou čtyři vrstvy: základ + plnič, a dvě vrstvy matné barvy RAL6003, stejné jako u ATU-100.
Zdroj je upevněný na desce určené pro zabudování RF-10 do vozidla, která je opatřená na spodní straně gumovými nožkami.


Úprava 11.02.2024


Na zdroji šlo nastavit maximální napětí jenom 13,2V. To mi z mnoha důvodů nevyhovovalo. Na schematu vlevo je řídící obvod regulace napětí. Po přidání paralelního odporu 20kΩ k původnímu odporu děliče 1,9kΩ jde napětí regulovat v rozmezí 11,9÷14,5V. Zdroj používám společně s akumulátorem jako UPS k TRX.Nebezpečí úrazu! Zařízení spojené s rozvodnou sítí. Může ho stavět nebo opravovat pouze osoba s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací.