0313 Synchronní elektrocentrála MATRIX PG800 02.02.2021


Tyto elektrocentrály jsou velice rozšířené. Pro jejich používání hovoří cena, spolehlivost, nenáročná údržba a malá váha. Mají výhodu v nízkém rušení. Nic se nespíná a celá regulace probíhá spojitě.
Nevýhody jsou, že reagují na změny zatěžovacího proudu se zpožděním, napětí může poklesnout i o desítky procent. Sinusový průběh je značně deformovaný a nepříjemné jsou napěťové špičky. Ale i tyto nevýhody jde odstranit.

Rezonanční regulace malých synchronních elektrocentrál

Rezonanční (také jako kapacitní nebo induktivní) regulace napětí se vyskytuje u malých synchronních centrál velmi často, protože je nejlevnější, nejjednodušší a možná proto i nejmíň poruchová. Regulace pracuje s rezonancí bipolárního kondenzátoru a indukčností budícího vinutí generátoru.
Na rotoru je navinuté magnetizační vinutí (L3) přemostěné diodou (D) a tlumícím odporem (R). Na statoru je budící vinutí (L2), ke kterému je paralelně připojený bipolární kondenzátor (C).
Při roztáčení rotoru se zbytkovým magnetickým polem (nebo pemanentním magnetem) indukuje napětí v budícím vinutí (L2), které spolu s kondenzátorem (C) tvoří rezonanční obvod. Proud rezonančního obvodu vybudí magnetické pole, které indukuje zpět napětí do magnetizační cívky rotoru (L3). To po usměrnění zesílí magnetické pole rotoru. Po ustálení otáček a dosažení maximální intenzity magnetického pole rotoru je na hlavním vinutí ustálené střídavé napětí.
Při provozu zvýšený proud hlavního vinutí (L1) zvětší magnetický indukční tok který zvýší proud budícího vinutí (L2). Při odlehčení nastane opačný proces.
Pro dodržení kmitočtu a napětí jsou potřeba stabilní otáčky motoru. Pro dvopólový stroj je to trvalých 3000 ot/min. Nemá proto význam pokoušet se nastavit volnoběžné otáčky tryskou na karburátoru. Volnoběžné otáčky u synchronního generátoru neexistují.

MATRIX PG800

Elektrocentrála PG800 mi při občasném používání slouží k plné spokojenosti už skoro dvacet let. Po této době bylo nutné vyměnit kovovou proraženou kabelovou koncovku svíčky a úplně opotřebovanou startovací šňůru. V současné době používám svíčku Champion RC12YC na klíč 16mm (5/8"). Doporučuji nedávat do benzínu olej M2T, ale nějaký kvalitní olej pro dvoutakty do sekaček, křovinořezů a pod. Olej místo 1:50 ředit 1:40 (25ml oleje /1 l benzínu). Výsledkem by měl být lepší chod, mazání a snížení kouřivosti dvoutaktního motoru. Dávkování oleje usnadní měrka na víčku nádrže. V mém případě rysky označují množství 15, 35 a 55 ml.

Zajímalo mne také jak vypadá skutečný průběh generovaného napětí. Na internetu jsem našel jenom malůvky a tvrzení. Proto jsem vyrobil odporový dělič 1:10 a na výstup z centrály jsem se podíval, tentokrát analogovým osciloskopem BM370.
Na obrázku je vidět, že po dobu otevření závěrky proběhly tři mírně posunuté průběhy, které se všechny na snímku zaznamenaly.

Rozvody

K provozu agregátu nezbytně patří. Dřív jsem používal vojenské koncovky s pryžovým těsněním a bajonetovým zámkem používané v ČSLA. Nemají označení ISO, ani CE, zato by měly mít krytí IP66. Dneska jsou už nedostupné, ty moje už skončily ve sbírce.
V současnosti používám armatury firmy LEGRAND s gumovým tělesem a krytím IP44. Jsou sice trochu dražší, ale mají dlouhou životnost a hlavně jsou nerozbitné při běžném zacházení.

Nutné je přizemnění zhotovené podle návodu k elektrocentrále. Při použití dlouhých prodlužovacích přívodů je třeba zajistit ochranu proti nebezpečnému dotyku proudovým chráničem. Vyrábí se i typy k průběžné montáži na kabel. Nesmí být nic poškozeného, pokud se budete o gumové části rozvodu starat, vydrží vám velice dlouho. Stačí jenom udržovat všechno v čistotě a aspoň jednou za rok ošetřit pryžové části glycerinem zředěným trochou lihu. Úmyslně říkám pryžové části. Plastový kabel v zimě zmrzne a při nižších teplotách se může i zlomit. Pokud si dobře pamatuji, tak pro montáž kabelů typu CYKY byla povolená minimální teplota +5°C.

Dál bysme měli zkontrolovat pohyblivý přívod na velikost impedance smyčky a tím i vypínací proudy. Mohlo by se stát (a teď nepřeháním), že po připojení padesátimetrového prodlužováku o průřezu vodiče 0,35 mm2 na zásuvku jištěnou pojistkou 50 A, z prodlužováku při zkratu zbudou jen dva rozžhavené dráty. A nic nevypadlo. Pojistky nereagovaly. Pochopitelně. Prodlužovák měl tak velký odpor, že zkratový proud byl menší než vybavovací proud pojistek.

Tuším, že maximální délka prodlužováku může být 50m u kabelu s průřezem 2,5mm2. Pokud si koupíte prodlužovák na bubnu, všimněte si štítku. Tam musí tam být mimo základních údajů uvedené i maximální povolené proudy u svinutého a rozvinutého kabelu.
Je nutné si dát pozor na různé akční prodlužováky. Většinou jsou z průřezem 3x1,5mm2 (spíš 3x1,2mm2). Výrobci počítají s tím, že kabel bude celý roztažený a bude se dobře chladit. Kabel při jmenovitém proudu dost často hřeje (pozor na zalisované koncovky!) a úbytek je na něm třeba i 10 až 12V. Většina prodlužováků s plastovým kabelem má také malým písmem napsané, že jsou jen pro vnitřní použití. Jsou totiž málo odolné proti mechanickému poškození.

Nebezpečí úrazu! Zařízení s nebezpečným napětím. Může ho opravovat pouze osoba s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací.

Přílohy, literatura, odkazy

[1] Návod k používání elektrocentrály MATRIX PG800