0305
Zdroj RXN1505D
18.09.2013


4-250 pohled1
Potřeboval jsem regulovaný zdroj a proto jsem se rozhlédnul po eBay a Aukru. Na Aukru mne upoutal zdroj čínské výroby za 1100.- Kč včetně poštovného. Byl jsem zvědavý co za tuto cenu dostanu. Nejdřív deklarované parametry:
Jak vypadá zdroj uvnitř je vidět na dalším obrázku. Vlevo síťový transformátor, vpravo deska měřících přístrojů a uprostřed deska řízení. Provedení je standardní.

4-250 pohled2

Jako další mne zajímal náběh napětí po zapnutí zdroje. Hlavně mne zajímalo, jestli nejsou po zapnutí napěťové špičky, které by mohly ohrozit připojené zařízení. Náběh i doběh po vypnutí vypadají velice dobře.

4-250 osciloskop1

4-250 schemaJediná věc která mi vadila bylo to, že ventilátor běžel stále a byl velice hlučný. Obvody pro spínání ventilátoru se jaksi nekonaly. Návod je pro více typů a možná, že u některých spínání skutečně je. Není ale žádný problém spínání dodělat. Schema je velice jednoduché a spínání jsem postavil ze šuplíkových zásob. Se součástkami podle schematu spíná ventilátor při teplotě 43°C a vypíná poklesu na 38°C. O hysterezi se stará tepelná setrvačnost chladiče. Paralelně k tranzistoru jsem připojil odpor 200Ω/2W. Ventilátor se přes něj točí nízkými otáčkami. Velikost odporů R1 a R2 se bude potřeba určit individuálně podle termistoru a ventilátoru. Pozor, u tohoto zdroje je napětí 24V pro ventilátor oddělené od ostatních obvodů.
Časem jsem vyměnil i přístrojové zdířky za standardní provedení Tesla. Ty mi vyhovují lépe.

Termistor je třeba umístit co nejblíže zdroji tepla (pod výkonový tranzistor) a pro lepší přenos tepla použít teplovodivou pastu. Regulace je postavená na odřezku univerzální destičky. Není to žádná paráda ale funguje to.

4-250 regulace