0307
Regulovaný zdroj "Belza""
06.12.2001

Před osmnácti lety jsem si postavil regulovaný stabilizovaný zdroj podle [1]. Funkuje stále (píšu v roce 2019) a jsem s ním stále nadmíru spokojený. Zdroj skutečně reguluje od nuly. Má signalizaci přetížení která je velice citlivá. Autor na svých stránkách uvádí, že jediná nepříjemnost je, že signalizace zafunguje i při nastavování výstupního napětí potenciometrem. Při nastavování vyššího napětí je signalizace v pořádku. Při snižování napětí svítí LED jenom po dobu kdy se kondenzátory na výstupu vybijí na požadovanou úroveň napětí. To ale spíš považuji za přednost. Signalizace má fungovat podle autora už při zvlnění 3 mV.
I přes to, že zdroj nemá nadproudovou ochranu, nepodařilo se mi ho za několik roků používání zničit. Součástky jsou bohatě dimenzovány. V každém případě doporučuji navštívit stránky pana Belzy, kde je velice dobře popsána funkce zdroje a je tam uvedena i deska s plošnými spoji. Ze stránek je převzato i následující schema.

Trochu byla problém hrubá regulace napětí. To mi vadilo při nastavování přepěťových ochran a cejchování měřidel. Pomohla velice jednoduchá úprava. Mezi R1 a R2 jsem vřadil potenciometr P2 zapojený podle schematu č.2. Tak se dá napětí jemně regulovat v rozmezí asi +/- 10%.


Tak jsem s potenciometrem jemné regulace jenom vytaženým na drátech zdroj provozoval několik let. Až se mi dostal do ruky dvacetiotáčkový ruský potenciometr z jakéhosi leteckého zařízení. To byl poslední impuls k přestavbě. Hodnota potenciometru byla 5 k / 1 W. Dvojnásobný odběr regulačního potenciometru nevadí. Je napájen přímo ze stabilizátoru. a výkonová ztráta je jen 5 mW. Další změna bylo použití digitálního voltmetru. Ten ale vyžaduje galvanicky oddělené napájecí napětí.
Protože vhodné trafo jsem zakoupil loni v Holicích nebyl žádný problém toto ošetřit. Toroidní trafo má tři sekundární vinutí. Tak vznikly tři od sebe galvanicky oddělené zdroje. Vinutí 13V/0,8 A jsem použil pro zdroj 5V, vinutí 13V/1,4 A na regulovaný zdroj a vinutí 13V/0,1A na zdroj pro číslicový voltmetr. Rozpisku tentokrát neuvádím protože většina součástek pochází z vrakovaných počítačů a monitorů. Zkrátka šuplíkové zásoby.

Poměrně dobrá věc jsou dva izolované zdroje. Jejich zapojením do série mohu regulovat napětí od +5 V do +20 V. Pokud polaritu zdrojů zapojených do série obrátím, mám regulaci od -5V do +10 V. Regulace okolo nuly i do záporných hodnot je velice příjemná. Jako většina mých konstrukcí v té době, je i tento zdroj postaven do krabice od počítačového spínaného zdroje. Zdroj je na snímku ještě bez popisek.