0401 Sluchátka KDZ 06.08.2021

Na Aukru byla, a snad ještě jsou, poměrně kvalitní a levná sluchátka KDZ s mikrofonem. Zapátral jsem na internetu a i když je na sluchátkách cudně ukrytý nápis MADE IN GERMANY a FABRIQUE R.F.A (République fédérale d'Allemagne), sluchátka se značkou KDZ jsou zřejmě vyrobená pro českou firmu KDZ z Vizovic. Ta jimi vybavuje jazykové učebny. Sluchátka jsou příjemná a dobře se nosí, to je prosím ale ryze subjektivní hodnocení.

Sluchátka mají netradiční přípojení pětikolíkovým konektorem DIN. Nejsou stereofonní a nejsou HiFi (přebasovaná). To je pro naše účely spíš výhoda. Protože jsou určená pro jazykové učebny, předpokládám, že budou mít zvýrazněný rozsah pro přenos řeči. Mikrofon je dynamický, s ramínkem pevně uchyceným ke sluchátkům.
Všechny mikrofony mám ale osazené elektrety. Naštěstí výměna dynamické vložky za elektretovou není problém.

Mírným tlakem do strany odsuneme krytku na ramínku mikrofonu. Po odstranění šroubu se kryt mikrofonní vložky rozdělí na dvě části. Odpájíme dynamickou vložku a pustíme se do úpravy. Z krytu odstraníme nálitek, umístěný v jeho středu. Za pomoci páječky, nože a mírného násilí odstraníme z DPS dynamickou vložku. Proškrábneme plošný spoj tak, aby nebyly zkratované vývody elektretu a připájíme stíněný kablík.

Upravenou část zasuneme do krytu a přichytíme kapkou vteřinového lepidla. Mezi druhou část krytu a DPS vložíme kus molitanu. Všechno opět smontujeme a úprava je hotová. Na závěr překontrolujeme činnost mikrofonu. To nejraději dělám přes Skype. Ve zkušebním hovoru můžu zhruba posoudit modulaci a její úroveň.

Pro použití sluchátek i transceiveru IC-275 a IC-7200 jsem si vyrobil jednoduchou redukci. Mikrofon náhlavní soupravy je zapojený podle modifikace mikrofonu HM-36. Klíčuje se nožním spínačem. Tím jsou ruce úplně uvolněné.

Další možnost je, signál odebírat z pinu 8 mikrofonního konektoru. Ten sice sluchátka náhlavní soupravy vybudí, ale bez jakékoliv rezervy, je nutné použít pro vybuzení sluchátek malý zesilovač. Sluchátka KDZ jsou zapojená do serie s kolektorem tranzistoru (Q1) do pinů konektoru J1.3 a J1.5. Mikrofon náhlavní soupravy je připojený na pin J1.1 a zem, pin J1.2. Zapojení konektoru je dané náhlavní soupravou. Připadá mi, že řeč je díky malé vstupní kapacitě zesilovače srozumitelnější než při připojení sluchátek přímo na TRX. Je to ale jen subjektivní hodnocení podle mých opotřebovaných uší.