0404
NF indikátor
(16.05.2019))


S externí zvukovou kartou přibyly další ovládací prvky pro modulační signál. Pro rychlou orientaci jsem do rozhraní pro digimódy vestavěl jednoduchý NF voltmetr. Zapojení bylo kdysi uveřejňováno v nejrůznějších publikacích. Měřící přístroj s diodami D1 - D4 je zapojen v paralelním obvodu ke stejnosměrné zpětné vazbě z kolektoru do báze (R2). Vlivem silné zpětné vazby je průběh lineární. Měl by se použít tranzistor s pokud možno největším zesílením.



Pro usměrnění proudu měřícím přístrojem jsem použil šuplíkové diody TESLA. Vyhoví ale prakticky jakékoliv diody. DPS zesilovače je přišroubována přímo na svorkách měřícího přístroje. Obrázek desky neuvádím, protože návrh si udělá jistě každý sám podle použitého měřidla.  Vstupní odpor je prakticky určen hodnotou vstupního děliče tvořeného potenciometrem P1.

Trimrem P1 nastavíme plnou výchylku přístroje při nastavení NF signálu na maximum požadované hodnoty. Protože výchylka je lineární, stačí stupnici měřícího přístroje rovnoměrně rozdělit na požadovaný počet dílků. Tím je veškeré seřizování skončeno. Odběr desky je 250 µA na plnou výchylku měřícího přístroje s citlivostí 200 µA / 100 mV. Měřící obvod je napájen stabilizovaným napětím 5V=.

V následující tabulce je uvedena velikost vstupního napětí pro plnou výchylku měřícího přístroje při různých kmitočtech. Měření jsem provedl se vstupním děličem nastaveným na nejvyšší citlivost. Zdroj signálu byl RC generátor TESLA BM344 se sinusovým průběhem.

kmitočet [Hz] 1000 1500 2000
citlivost [mV] 630 590 550

Změna citlivosti  je dána tím, že vstup není nijak kmitočtově kompenzován. Ovšem pro naše účely přesnost +/- 7% proti středu pásma u indikátoru postačuje. Je třeba ale počítat s tím, že u nízkých kmitočtů bude citlivost podstatně horší.
Když už jsem byl ve zkoušení modulačního signálu, podíval jsem se osciloskopem co vlastně vychází z počítače. Zdrojem byl signál který  produkuje modul MMVARI (zabudovaný v deníku UR5EQF) po stisknutí tlačítka TX. Snímal jsem na výstupu z externí zvukové karty. Při snímání přes interní zvukovou kartu byl průběh srovnatelný. Velký význam  externí zvukové karty je hlavně při příjmu.

Obvod je vhodný i pro různé VU metry, a jiné nenáročné aplikace. Vzhledem k minimálnímu odběru jej lze doplnit prakticky do každého zařízení.