0204
QRP tuner "Made in China"
autor: Ladislav OK1UNL
05.11.2013


4-340 pohledZhruba před dvěma měsíci jsem na ebay.com /1/ našel nabídku stavebnice QRP tuneru. V té době nebyly žádné bližší informace o stavebnici známy, ale čtyři stovky člověka snad nezruinují a také ze zvědavosti jsem objednal. Nežli dorazila stavebnice, trvalo to cca měsíc takže jsem zapátral a našel jakýsi návod, zazipovaný soubor. Po rozbalení v příslušném adresáři máte manuály .pdf soubor v čínštině a v angličtině .doc. Kvalita obrázků - jpegů nic moc.
4-340 schema
Stavba není složitá, tuner lze rozdělit na dvě části: indikátor vyladění s LED diodou, známé zapojení které nabízí i qrpkits.com /2/
vlastní tuner, T-článek. Anténní tunery v provedení T- článek v posledních letech nabízí většina výrobců (např. MFJ) Výhodou je, že umožní doladit v podstatě jakoukoliv anténu, ovšem je potřeba hlídat ztráty.
4-340 indik- Nejdříve osadíme a zapájíme indikátor vyladění. To je bez problémů.
- Následně upravíme mechanicky krabičku. Krabička je celkem kvalitní, plastová, vnějších rozměrů 95 x 65 x 50mm s těsnící gumou víčka, niklované šroubky M4, žádné samořezy! Krabička má mosazné osazení s vyřezanými závity. Odhadoval bych to na krytí odpovídající IP65.
- Postup úpravy krabičky je takový, že nalepíme samolepící štítky (4ks) a svrtáme.
- Tyto štítky jsou vyrobeny potiskem na tenké Al folii. I když jsem měl ostré vrtáky, začali se štítky trhat.
- Otěruvzdornost potisku je nulová. Po svrtání jsem je odstranil.
Kondenzátory - Pro uchycení otočných kondenzátorů je potřeba svrtat 2 x 2 díry. Zásadně je nezahlubujeme pro zápustné hlavičky šroubů.
Šrouby jsou dosti dlouhé a můžete vyzkratovat desky.
Naopak šrouby pro uchycení přístrojových knoflíků jsou krátké a musel jsem je vyměnit za delší z vlastních zásob. Jejich zajištění proti protáčení jsem udělal pomocí kontramatic.
Kapacity kondenzátorů Cin a Cout (paralelně zapojené sekce) jsou cca 230pF každý.
Toroid - navineme dodaným smaltovaným drátem průměr 0,5mm. Smalt je skutečně festovní a byl problém ho odstranit. Pomohl ostrý nůž s odlamovací čepelí. Odbočky jsou na závitech : 10/2/3/2/3/3/2/4/2/2/2/1. Závity jsem zafixoval lepidlem "Trafko" které se prodávalo na Holickém setkání, stačí i pistolí "blemtačkou"
Dodané kablíky pro propojení obvodů jsou díky svému průřezu nepoužitelné. Tedy jsem originál použil jen pro propojení země.

4-340 obsah

Výsledky: Pro měření jsem použil SWR analyzátor VU2FD, anténu jsem simuloval zátěží 220ohm. Dbal jsem, aby byli vzhledem k typu T-článku maximální kapacity kondenzátorů Cin a Cout = minimální ztráty. Na 14MHz a vyšších pásmech se mě nepodařilo tuner doladit. Výsledky měření na PSK kmitočtech (krom TOP bandu) na spodních pásmech, 160/80/40/30m jsou zde:
4-340 test1604-340 test4-340 test404-340 test30
Závěr:
Výrobce udává v odkaze /1/ následující parametry:
Zde se zdržím komentáře….. Vzhledem k použitým kondenzátorům nelze použít VF výkon větší než 5W, je tedy použitelný s FT-817 nebo vyloženě QRP TRX DIGI80, ADTRX-9 atd….. Konstrukce vybízí k modifikacím, vyzkouším ještě L-článek kdy přepínačem vyzkratuji kondenzátory C in nebo C out a nahradit LED indikaci měřícím přístrojem.
Alternativa:
Pokud zakoupíte 2ks kondenzátorů 200pF (140+60pF) /3/ a toroid T106-2, indikaci uděláte pomocí indikátoru dle G3ROO, popsaného na webu OK1CJB /4/, včetně krabičky vás to vyjde finančně stejně. A ještě maličkost…. bez zajímavosti není příklad obchodování z ebay.com kde jistý italský „obchodník“ nabízí identickou stavebnici QRP tuneru bratru za téměř 1200,- Kč. /5/
72/73! Láďa OK1UNL

Odkazy
1/ http://www.ebay.com/itm/QRP-manual-days-Antenna-Tuner-Tune-Diy-Kit-1-30-Mhz-For-HAM-RADIO
2/ http://www.qrpkits.com/swrind_case.html
3/ http://www.ebay.com/itm/Polyvaricon-variable-capacitor-x-5-with-mounting-screws-QRP
4/ http://www.ok1cjb.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=755:3-970&catid=7:lanky&Itemid=14
5/ http://www.ebay.com/itm/Antenna-tuner-QRP-Kit9