0505
ATU - L článek
05.12.2009

Konečně jsem dodělal plánovaný L článek. Protože se jedná o poměrně rozměrné součástky je skříň na výšku dvojnásobně vysoká než je můj standardní rozměr krabice od počítačového zdroje. Také hloubka skříně je upravena podle rozměrů otočného kondenzátoru. Na zadní stěně jsou koaxiální konektory, zemnící svorky a konektor DIN na který jsou vyvedeny kontakty vypínače.

Ten měl původně sloužit ke klíčování IC-706 při ladění. Při provozu PSK je ale tento spínač nevýhodný. Při sepnutí zaklíčuje TRX na kmitočtu nastaveném na jeho stupnici. Tak zaklíčuji jinde než mám nastaveno na počítači. Proto nyní klíčuji počítačem který je nastaven na maximální výkon. Skutečný výkon do antény reguluji úrovní modulace. Protože používám výkony menší než 25 W je můj signál velice dobrý jak mi potvrdily některé stanice které dávají skutečný report a ne obligátní RST nebo RSQ 599. Stížnost na kvalitu signálu jsem ještě nezaznamenal.

Zapojení L článku je klasické. Toto zapojení funguje jako dolní propust. Vyšší kmitočty jsou potlačeny. I to přispívá ke snížení rušení. Problém mohou dělat součástky. Ty se pro tato napětí běžně neseženou a jsou k mání pouze na inzerát nebo na burzách. Je třeba ale dobře vybírat.  Keramické přepínače jsou z vojenského výprodeje od firmy Drbal a "rolšpulku z Třince jsem koupil na inzerát. Ta je výhodná nejen pro své robusní provedení ale i pro dobře provedenou stupnici s maltézským křížem dělenou na 400 dílků. Keramické kondenzátory C1, C2 a C3 jsou "televizní" na 3 kV. Ostatních pár součástek je běžných.

Přepínačem SW1 se přepíná ladící kondenzátor na stranu antény nebo na stranu TRX. V prostřední poloze je anténa připojená přímo. Přepínač SW2 připojuje paralelní kapacity k ladícímu kondenzátoru.
Jinak myslím ATU nemá žádné záludnosti. Tato konstrukce se může pro 100W z IC-706 zdát zbytečně robusní. Nevím ale co mne v budoucnu napadne a co budu dělat. A i při 100 W může napětí na LW anténě dosáhnout 1000 V. Před stavbou je dobré si přečíst články na toto téma od OK1AAY a OK2BUH

ATU má jiný štítek než je u mých zařízení zvykem. Je to pod dojmem článku na CQ SK od OM0AAO. Panel je nakreslen v programu OpenOffice který má odečítání polohy kurzoru v centimetrech. Vytisknutý štítek přelepím průhlednou fólií, oříznu lámacím nožem podle ocelového pravítka a je hotovo. Přilepen je oboustranou izolepou (nebo jak se to dnes jmen