0507
Vzduchová cívka
01.12.2009

Cívky s větším průměrem nemusí být problém. Na burzách se stále vyskytují keramické kostry i s cívkami z postříbřeného drátu. Horší situace nastane když potřebujeme cívku na míru do omezeného prostoru, a navíc potřebujeme mít na cívce vazební vinutí. Potom nastupuje domácí výroba. Výpočet cívky často neděláme, většinou stavíme zařízení podle osvědčené konstrukce.  Ale výpočet není problém. Můžeme použít graf, nebo krátký prográmek v Java Scriptu. Většinou bude dělat starosti mechanické provedení.

Vyrobit takovouto cívku není problém. V první řadě si musíme připravit kostru. Materiál musí být dostatečně mechanicky pevný, mít dobré izolační vlastnosti a být nenasákavý. Dál si připravíme náčrtek kostry. Pro n závitů je potřeba na jedné straně n+1 otvorů. Na druhé straně jsou otvory posunuty o polovinu stoupání. Tato připomínka je možná zbytečná, lepší je ale vše uvést. Rozměry v měřítku 1:1 vystřihneme a nalepíme na desku ze které bude kostra vyrobena. Když budeme vyrábět kostru z plexiskla, polepíme druhým kusem papíru i rubovou stranu desky. Tak zamezíme škrábancům a drobným oděrkám. Kostra je vyrobena ze třech částí, základního rámečku a dvou výztuh. Pokud použijeme jenom základní rámeček, cívka není dostatečně stabilní, když použijeme kostru pevně slepenou do kříže, bude se nám drát do cívky zavádět velice špatně. Výztuhami můžeme při nasunování závitů posunovat podle potřeby a tím si práci podstatně ulehčit. V mém případě byl rámeček vyrobený z kusu laminátové desky o síle 1,75 mm. Vyvrtané otvory mají průměr 2 mm. U čtyř otvorů pro uchycení si zvolíme průměr podle potřeby. U děr strhneme hrany větším vrtákem. Velice nám to ulehčí práci při nasunování vodiče cívky.

Na vinutí jsem použil žílu ze zbytku kabelu CYKY 2,5. Průměr drátu je 1,7 mm. Pro daný průměr cívky  vodič připravíme následujícím způsobem:
Potom drát navlečeme do správných otvorů a nasuneme do kostry. Pořádně a raději několikrát po navinutí prvního závitu zkontrolujeme správnou polohu otvorů, hlavně na přepážkách. Není to příjemná práce cívku odmotávat protože je jedna přepážka posunutá.



Po dohotovení jsem rámeček a výztuhy natřel bezbarvým acetonovým lakem. Jím se závity v otvorech zalepily a cívka je dostatečně mechanicky stabilní. Po montáži do zařízení cívku přetřeme vhodným lakem. Tak zabráníme oxidaci povrchu vodiče a nezhoršíme podmínky pro sin efekt. Z tohoto důvodu je na cívky vhodný i lakovaný (smaltovaný) drát u kterého  je povrch perfektně ošetřen.

Pozornější si všimnou  ještě čtyřech dalších otvorů, vedle otvorů pro upevnění, které nejsou na náčrtku. Jsou to technologické otvory. Těmi jsem měl upevněné výztuhy při vrtání společně s rámečkem. Díry jsou tak na shodných místech. To je opět plus při nasunování vodiče cívky.

Myslím, že výsledek snažení je poměrně solidní.