1206
Anténní analyzátor EU1KY
autor: OK2PLL
08.11.2018


01980 EU1KYa
Již nějakou dobu se ve světě a nakonec i u nás staví velmi zajímavý antenní analyzátor EU1KY. Když jej začali stavět i přátelé a měl jsem možnost jej vidět a hlavně vidět výsledky měření , tak jsem se rozhodl také jeden postavit. Je stavebně velmi jednoduchý, na stránce EU1KY je kompletní dokumentace ve formě videoklipu, dá se však koupit i stavebnice. Tato ale vyjde poměrně draho, takže je lepší potřebnou vývojovou desku STM 32F7-46G Disco koupit  u nás . Na eBay se pak za přijatelnou cenu dá koupit deska spojů měřicího modulu nebo koupit tento modul již osazený. Pak nám zbývá jen propojení podle kompletní dokumentace, naprogramování procesoru, kalibrace, vestavění do nějaké vhodné skřínky a můžeme začít měřit. Tento analyzátor se svými parametry; plně vyrovná profesionálním analyzátorům a velkou výhodou je, že je možné jej bez problémů připojit k PC a využít tak velmi dobrého programu z produkce ukrajinské firmy RigExpert Antscope.
01980 EU1KY
Ten umožní i dokumentaci i vytištění výsledků měření, stejně tak je možné výsledky ukládat na paměťovou kartu, která je vložená do analyzátoru. Analyzátor umožní nejen běžná měření na anténě, ale i měření koaxiálního kabelu, měření kapacit a indukčností, měření balunů, trapů a cívek a podobně. Software je navíc neustále vylepšován  a řadu různých vylepšení najdeme i na několika forech, které se tímto analyzátorem zabývají. Je to velmi užitečný přístroj ve výbavě radioamatéra, navíc jeho pořizovací cena je jen zlomek proti ceně profi přístrojů. Při porovnání s profesionálními antenními analyzátory RigExpert řady AA – konkrétné AA-520 a AA-35 Zoom byly výsledky měření naprosto shodné, navíc analyzátor EU1KY je při zobrazování výsledků přehlednější a ovládání díky dotykovému displeji je velmi jednoduché. Přitom pořizovací cena je podstatně nižší než popisovaných analyzátorů RigExpert – dá se pořídit již kolem 3500.-Kč. Kompletní dokumentace včetně videa ke stavbě tohoto analyzátoru je dostupná na stránce : https://www.elekitsorparts.com/product/faa-450-antenna-analyzer-eu1ky/.
01980 MB
Stavba samotná není příliš složitá, rovněž krabička je individuální záležitostí každého stavitele. Dají se upravit i hotové plastové nebo kovové krabičky, rovněž tak zdroje napájení. Já použil s výhodou power boxu, který jsem umístil mimo analyzátor a mohu tak v době, kdy analyzátor nepoužívám, tento použít v případě potřeby i k dobití mobilního telefonu.

Více o tomto i jiných analyzátorech i o Magnetických anténách se dočtete na mém webu :  https://ok2pll3.webnode.cz