0903
Výstup ve formátu GERBER
25.03.2016


Pro výrobu desek u profesionální firmy je nutné z programu EAGLE exportovat výrobní podklady. Většinou se píše, že je nutné dodat podklady ve formátu GERBER. Není to ale celá pravda. Co je tedy potřeba?
Pro export použitých průměrů otvorů pro vrtání desky po otevření souboru .brd zapíšeme do příkazového řádku „run drillcfg” a odklepneme entrem.

Na otevřené volbě zvolíme jako míru palce (inch), protože vlastně všechny míry na desce jsou v palcích a je dobré zachovat všude stejné jednotky.

Potvrdíme stiskem OK a otevře tabulka použitých průměrů vrtaných otvorů. Tu uložíme do stejného adresáře, ve kterých jsou soubory .sch a .brd.


Jako další vytvoříme soubory pro vrtání. Otevřeme CAM Procesor,a v nabídce FILE zvolíme JOB. Otevře se okno s další nabídkou. V té zvolíme EXCELON.CAM.

Otevře se okno pro generování vrtacích dat. Opět dáme uložit soubory do stejného adresáře jako předešlé.


Jako poslední krok vygenerujeme soubory GERBER. Opět se dostanene do menu JOB a tentokrát zvolíme položku Gerber274x.cam. Před spuštěním (Process Job) si zkontrolujeme jestli máme nastaveny správně všechny vrstvy které potřebujeme (Top, Bottom, atd). Pokud jsme si s nastavením vrstev nehráli, budou zřejmě nastavené správně.

a pro uložení zvolíme opět stejný adresář. Výsledné soubory nyní vypadají takto:

Výslek si můžeme prohlédnout v některém programu pro prohlížení souborů Gerber. Pokud jsme spokojeni, soubory v rámečku zazipujeme a máme hotovo. Můžeme je poslat.


Stalo se mi, že se z neznámých důvodů vygenerovaly soubory i ze starších verzí desky, i když tyto soubory v adresáři nebyly. Soubory *.sch a *.brd jsem přejmenoval a umístil do nového, jinak pojmenovaného adresáře. Potom už se problém neobjevoval.