0907
Výroba desek v Číně
01.03.2016


Jak šel čas a kupoval jsem výkonnější lupy, začal jsem se zmenšováním součástek. Začátek byl v používání komponentů SMD s velikostí 1206. Tato velikost snad ani nepatří do rodiny skutečných SMD součástek. V současné době používám velikost 0805. I pro rozměr 0603 jsem schopen bez problémů vyrobit dvouvrstvý plošný spoj. Na co už nestačím, jsou SMD integrované obvody. I pro velikost SOIC (SO) je velice vhodná nepájivá maska. Tady je kámen úrazu. Nepodařilo se mi jí uspokojivé kvalitě vyrobit. Ještě větší problém jsou prokovy. Pokud je jich málo, můžeme vrstvy propojit zapájeným vodičem. Pokud je jich víc, je to velice nepříjemná práce, která hodně zdržuje.
Začal jsem se tedy rozhlížet po výrobcích desek. Klasický výrobce, firma Kohout odpadla. Podle mých informací nedělá prokovy a ani nepájivou masku. Dál jsem lovil v českém rybníku. Ceny jsou všude podobné. Nejbližší mi byla firma PragoBoard se svým programem POOL. Stejně ale mi cena zdála dost vysoká.
  Počítejte se mnou: dvě desky a=50 x b=100 mm vyráběné jako panel
 plocha panelu: S=(2a+2,4)*b = 102,4 * 100  1,24 dm2 
 cena za plochu     1,24 * 500 = 620.- Kč
 panelizace   50.-  Kč
frézování   13.- Kč
celkem   683.- Kč
Cena za jednu desku je tedy 341,50 Kč.

Pro porovnání výrobce z USA, firma QSH Park. Účtuje se podle plochy, minimální odběr jsou tři kusy. Cena je 5.- USD za čtvereční palec (1 inch2 = 6,4514 cm2). Zadaný rozměr je 5x10 cm (7,75 inch2) výroba vyjde na 38,75 USD ≈ 970.- Kč, jedna deska bude za 323.- Kč.  Z toho je patrné, že se výroba u QSH vyplatí jenom u malých desek. Není tu totiž spodní omezení rozměru. Poštovné je obsažené v ceně desek.

Po prohlídce internetu jsem se rozhodl pro čínskou firmu ITEAD STUDIO. Registrace je velice jednoduchá. Pokud použijete stejnou mailovou adresu, jakou používáte pro PayPal, přihlašovací program si vás tam pro platbu sám najde. Nejdřív si zvolíte rozměr desky a zaplatíte. Po proběhlé platbě dostanete e/m s výzvou na zaslání dat.
Znovu se přihlásíte a zašlete data pro výrobu desek. Já jsem je poslal zazipovaná ve formátu Gerber získaném z programu EAGLE. Těch desek vám udělají deset a pokud zadáte výrobu open, dostanete ještě „dva kusy navíc” . Jak vypadá kalkulace?
Z účtu mi odešlo 532.09 Kč (24,70 Kč/USD). Za dvanáct deset stejných desek. To znamená přibližně 45.- Kč 53.- Kč za desku. I kdybych těch zbývajících deset devět vyhodil, tak stejně ušetřím. To se ale asi nestane, protože zájem o moje konstrukce je. Budu mít tedy pro známé a eventuální zájemce na bastlení v zásobě několik levných desek.

Pro zajímavost časový průběh


01.04.2016 v 18:15 našeho času jsem odeslal mailem soubory GERBER .

03.04.2016 jsem dostal e/m, ve kterém byl mimo reklamy i následující text:
obrazky/01460_mail-2.gifTo mne docela potěšilo, vypadá to, že podklady pro výrobu jsem udělal správně. Při vytváření souborů se vyskytnul jeden drobný problém. Celý postup získání potřebných souborů popíšu až budu mít desky zkontrolované.
14.04.2016. Ráno byla v poště zpráva, že jsou desky hotové a odeslané:
15.04.2016. Informaci, že zásilka odešla jsem našel na stránkách pošty Hon Kong

21.04.2016. Ve tři hodiny odpoledne jsem měl zásilku doma. Teď už jenom retrospektiva.
Česká pošta mne mile překvapila. Jenom trochu vysvětlení k hornímu textu. Vyměňovací pošta je místo, kde rozhodují o bezcelním propuštění zásilky. SPU je třídírna, kde se určí kam bude zásilka dopravená. A depo Říčany je naše pošta. Gratuluji, rychlost skutečně neobvyklá. Pokud tak bude pošta fungovat i v budoucnu, budu velice spokojený.

Provedení desek na pohled perfektní. Takže jak Itead Studio, tak Česká pošta zafungovaly na jedničku.

Ještě poznámka: V textu jsem zmínil, že firma Itead Studio při volbě open pošle navíc dva kusy plošných spojů. Je to jen reklamní tah. Skutečně jsem dostal dva kousky DPS. Bohužel ale úplně jiné než jsem zadával. Asi se potřebují zbavit odpadu a nechce se jim za likvidaci platit. Takže dvě desky vyhodím v ČR.