0911 Páječka HAKKO T12 15.10.2019

ERS50 už zřejmě nebude udržitelné zařízení. Firma SAGAT nereagovala ani e/m, ani na telefon. Takovou zkušenost získalo víc amatérů. IČO firmy jsem nenašel ani na portálu justice.cz.

Rozhlédl jsem se po eBay a zvolil zařízení od firmy HAKKO - T12. To jde získat v širokém rozsahu variant. Od kompletní pájecí stanice až po verze udělej si sám - „Do It Yourself (DIY)”. Tato řada má jednu zajímavou věc. Pájecí hrot je pevně spojený s topným tělesem a mění se jako celek. To má nepopíratelně velké výhody v dobrém přestupu tepla. Cena tohoto provedení není také nezajímavá, pohybuje se v rozpětí 85 až 120 Kč za kus podle hrotu a prodejce. Hrotů je k dispozici pestrý výběr [1].


Pájecí pero

Zůstanu u verze DIY. Co potřebujeme? Nejprve kompletní pájecí pero. I tyto díly jsou v několika provedeních a je třeba si pozorně vybírat. První zásilka obsahovala kontaktní část pro hrot s topným tělesem. Když jsem ho dával dohromady netušil jsem, že se jedná o odlišnou verzi, než budu potřebovat. Nebylo ale vše ztracené. Na eBay jsem si koupil správný plošný spoj za 60.- Kč a mám rezervní pero.

Nahoře je vnitřek pro mne nepoužitelného pera pro řízení verze MINI STC T12 VER:F. Dole je na obrázku plošný spoj pera pro řízení deskou MINI STC T12 ZYDZ.

Páječky HAKKO používají standardně pětikolíkový mikrofonní konektor. Ten bývá ale různě zapojený. V mém případě u sestavy s digitální indikací teploty jsou kontakty zapojené takto:

  1. GND
  2. topné tělísko +24V
  3. otřesové čidlo
  4. otřesové čidlo
  5. topné tělísko -12V
01870 pero 01870 zapojení pera

Důležitý je i výběr hrotu. Pro pájení SMD součástek s větším počtem vývodů je vhodné použít šikmo seříznutý hrot s eliptickým vybráním. V hantýrce je nazývaný jako „malá vlna“. Ve vybrání je dostatečná zásoba cínu a spoje jsou dobře zapájené. Před pájením součástku fixujeme třeba připájením krajních vývodů. (Slyšel jsem i o přilepení vteřinovým lepidlem.) Pájíme všechny vývody na jedné straně táhlým pohybem. Přebytečný cín se stáhne také tímto hrotem přes licnu. Podle mne, je pro tuto práci optimální hrot HAKKO T12-BCM2, viz [1].

Podstatný vliv má také výběr tavidla. Používám tavidlo určené pro opravy SMD - Flux Soldering rma-223. Tavidlo nejen zlepší kvalitu pájených ploch, zatékání, ale i zvýší povrchové napětí cínu. Nanesený cín má lesklý zaoblený povrch. Tak jde připájet kvalitně součástka i na desku bez nepájivé masky.


Řízení

Práce na desce řízení veškerá žádná. Jediné co bylo potřeba udělat, bylo připájení LED a konektoru. Všechno už je hotové a osazené.

Provedení

Ovládání jsem zabudoval do prastarého stojánku páječky, jeho krabice je plastová, vrchní díl je odlitý z jakési křehké zinkové slitiny.
Na levém boku je zemnicí zdířka, vzadu je konektor pájecího pera a konektor napájení. Podle dokumentace jde použít napájení 12VDC i 24VDC. Protože mám zdroj 12 až 24VDC, síťové napájení jsem neřešil. I když je v nabídce deklarované použití i pro 12VDC, plný výkon 72W ale využijeme jenom při napájení napětím 24VDC. Výkon je limitovaný odporem topného tělíska. Proto při napětí 12VDC máme páječku pouze s výkonem 18W. Otázka je, jestli vyšší napájecí napětí nebude na úkor životnosti. Někteří autoři na internetu doporučují napětí 19V. To by šel s výhodou použít patřičně dimenzovaný napájecí zdroj od notebooku.

Po skoro dvou letech používání musím konstatovat, že jsem naprosto spokojený. Pro běžnou práci 18W při napájecím napětí 12VDC úplně vyhovuje. Je vidět, že ztráty přenosem tepla mezi topným tělískem a hrotem jsou kompaktní konstrukcí skutečně omezené na minimum.
Abych předešel dotazům kde je houbička, musím odpovědět není. Nejvíc se mi osvědčilo utírat hrot do kusu seprané hrubé bavlněné látky.

Přílohy, literatura, odkazy

[1] Hroty HAKKO [2] Přední panel [3] Tabulka napětí a výkonů