0912 Osvitová jednotka pro DPS P2J Technology s.r.o. 10.10.2020

Při hledání UV diod se správnou vlnovou délkou jsem na eBay narazil na nabídku osvitové jednotky na plošné spoje od české firmy [1]. Cena se mi zdála velice přijatelná. Pokud vezmu výrobu krabice, cenu diod, plošného spoje, časovače, skla a síťového adapteru, myslím, že nemá cenu nic takového doma vyrábět. Celá jednotka je v plastové krabici, která se přiklopí na DPS s maskou plošného spoje, zatíženou skleněnou deskou silnou 10mm. Ta je součástí dodávky. To je dobře vidět na následujícím firemním obrázku. UV diody i řízení jsou umístěné na jedné desce. Podobu osvitu se ozve každou vteřinu akustický signál. Ukončení osvitu je signalizované delším tónem. V levém horním rohu je přepínač na nastavení doby osvitu.

Na straně plošných spojů je procesor AT89C2051, který osvitovou jednotku řídí. UV diody spínaná N-MOSFET IRF540. Všechno je přehledně umístěné a bez problémů přístupné. Podrobnější informace včetně ceny jsou na stránkách výrobce [1].

Co dodat? Jenom to, že zařízení v této cenové relaci, provedené naprosto profesionálně je dneska k vidění tak často jako hejkal nebo zlatý kolovrat.

Jarda, OK1CJB



Test osvit a vyvolání

  1. Vyzkoušel jsem i fotováleček, ale zůstal jsem u spolehlivější gumové stěrky. Bubliny a přebytečná voda se musí vytlačovat pokud možno jedním směrem.
  2. Nažehlování stále v laminovačce.
  3. Na rozdíl od dřívějška jsem pro tisk masky na folii použil u laserové tiskárny neoriginální toner. Vytisknutý motiv jsem zabarvil černým fixem Centropen FLIPCHART MARKER a a otřel dočista hadrem. Fix se zatře do toneru a výsledkem je kontrastnější motiv. Zlepšení je vidět na následujícím obrázku. Několik malých míst nebylo dobře pokrytých. Retuš jsem udělal se spodním světlem lakovým popisovačem Centropen PAINT MARKER ø1mm.
  4. U UV zářivky byl čas pořebný k osvitu 6 min. V jednotce je výrobcem doporučený čas 8÷9 minut. Na motivu je deset polí a osvit jednotlivých polí jsem zvyšoval od základu tří minuty po jedné minutě. Tlouštka čar a rastrů je v řadě 0.01, 0.012, 0.016, 0.024, 0.032 palce, to je 0.25, 0.30, 0.40, 0.60, 0.8 mm. Použitý negativní suchý film je photoresist Dupont T215.
  1. Optimální doba osvitu mi vyšla na 9 minut. I když čára rastru 0,25mm (0,01") vyšla bezvadně (na obrázku), sólo spoj se stejnou šířkou byl odleptaný. Spoj ≠ 0,3mm (0,12") byl v perfektním stavu. Po osvitu je dobré nechat desku asi deset minut „odpočinout“, zřejmě ještě probíhá reakce na osvětlení. Podstatně se zvýší kontrast.
  2. Postup vyvolávání a leptání: Desku vyvolám v roztoku 27g krystalické sody na praní v jednom litru vody, ohřátém na cca 30°C. Vývojku používám pro každou desku čerstvou. Po vyvolání desku opláchnu ve vodě a dál už pracuji při normálním světle. Leptám v roztoku z dvou dílů vody, dvou dílů kyseliny chlorovodíkové (HCL 31%) a jednoho dílu peroxidu vodíku (H2O2 30%). Po vyleptání odstraním z desky zbytky folie v roztoku 10g hydroxydu sodného (NaOH) v jednom litru vody.

Doplněné

Časem chci odzkoušet postupy zveřejněné na [2].
  1. Po tisku na laserové tiskárně folii s motivem zhomogenizovat toner na folii v toluenových párách po dobu 60÷90 minut. Potom nechat usušit folii cca 15 min na vzduchu.
  2. Vývojka: v 1,5 litru rozpustit 20g práškového hydroxidu sodného (NaOH), po rozpuštění přidat 100ml vodního skla a opět promíchat. Uskladnit ve tmě.
  3. Osvit horským sluníčkem (SIRIUS?). Horské slunce nechat 2 min. zahořet, potom exponovat 4 minuty ve vzdálenosti asi 30cm od výbojky. Zkoušet zatím nebudu, ale mohlo by se třeba hodit u velkých formátů.

Bližší popis v originálním textu na [2].




Jedná se o silné žíraviny. Je nutné pracovat s brýlemi a v gumových rukavicích. Vždy lejeme kyselinu do vody! Nikdy ne obráceně.

Přílohy, literatura, odkazy

[1] LED UV osvitová jednotka / P2J Technology s.r.o. [2] DH servis / Domácí výroba plošných spojů fotocestou