0923 Oprava solárního kolektoru 27.07.2022

Bazén máme už 24 let. Nic není věčného a tak už máme druhou filtrační stanici. U první praskla hlava pískové filtrace. Pro jistotu jsme koupili celou filtračku novou, se stejnými parametry. Zrovna tak už máme druhou sadu solárních panelů.

Těsně začátkem sezony z jednoho panelu vytryskl malý pramínek, po týdnu druhý. Tak to postupně přibýnalo a pramínky mohutněly. Pokud nový panel, tak ho určitě koupím v posezóním výprodeji a nainstaluji až začátkem příštího léta. Teď to zamená postiženou část zalepit. Protože mám ještě zbytek původního kolektoru, napadlo mě odříznout si z něj proužek a ten na poškození natavit a tím poškození opravit. Ale problém. Použitý materiál není termoplast, ale termoset. Podařilo se mi do panelu vytvořit vypálený otvor s průměrem asi 10 mm. Použití tavné pistole nic neřeší, zkrátka nefunguje to.

Naštěstí jsem měl doma zbytek lepidla a tmelu Total Tech. Za pokus to stálo. Manželce jsem odstříhnul kus punčocháčů. Panel jsem napatlal lepidlem a do něho zaťukal silonovou textilii. Druhý den po vytvrzení tryskal jen malinký pramínek vody. Vypnul jsem čerpadlo a na povrch silonu jsem rozetřel ještě slabou vrstvu lepidla. Po vytvrzení byla oprava v pořádku. Vzhlednější by asi bylo použít tkaninu ze skelného vlákna určenou k laminování, ta se nevytahuje. To už ale zkoušet nebudu.

Spoustu práce bych si asi ušetřil tím, kdybych na postižené místo rovnou nanesl vrstvičku lepidla. To je oprava v horní části u napojení kapilár na rozvodnou trubku.