1007
FT-817 a LohHX
12.02.2018


Dlouho jsem se snažil propojit FT-817 s deníkem. Všechny pokusy byly marné. Až jsem se rozhoupal a navštívil Ladislava OK1UNL. Ladislav zabodoval a po čtvrt hodině bylo všechno hotové. Komunikace mezi FT-817 a notebookem byla bez problémů. Ladislav mne také upozornil na stránky Zdeňka OK2PAD, kde je podrobně probraný deník HX. Je tu  i ke stažení čeština pro tento deník.

Doma jsem nainstaloval propojení na desktop. Na notebooku jsou Win7/32 bitů, na desktopu jsou také Win7, ale 64 bitů. Mezi instalacemi nejsou žádné podstatné rozdíly. V prvé řadě musíte mít funkční propojovací kabel. Já jsem měl dva kabely, ale k ani jednomu neexistoval ovladač )2. Zachránil mne Ladislav, který mi věnoval funkční kabel. Funkční kabel má na sobě označení LD-C100 USB TO CT62. Je dobré si na počítači otevřít správce zařízení a tam se přesvědčit o správné funkci převodníku USB u vašeho připojení. Zajímavé je, že počítač dokáže vytvořit dva COM porty s různými názvy, ale stejnými čísly. Není problém nově utvořený port přečíslovat v nabídce Nastavení portu ► Upřesnit.
01880 port 01880 FT-817

Další krok je nastavení portu. Nejdřív se musíme podívat na FT-817 do menu č. 14. Tam bude uvedená rychlost výměny dat. Pro začátek je dobré nastavit hodnotu 4800. To co vidíte na obrázku je až konečný stav. Aby šlo nové nastavení portu použít, musel jsem desktop restartovat. Jinak počítač nebral změny na vědomí.
Teď už do deníku. V nabídce Nastavení ► Nastavení TRX otevřeme okno Setup HXCAT/CW/PTT.

01880 COM 01880 TRX
V rolovacím menu najdeme FT-817, vyplníme číslo platného portu a zkontrolujeme ostatní políčka podle obrázku. Jenom údaje u Polling intervals necháme pro začátek na původní hodnotě. Propojíme a zapneme rádio. V menu Radio zaškrtneme volbu CatHX1 a všechno by mělo být v pořádku. 01880 CAT 01880 HXlogU vestavěného modulu MMVARI přibyly po straně RX a TX oken dvě svislé lišty s přesuvníky. Levý přesuvník řídí úroveň přijímaného signálu, pravý velikost modulačního napětí a u FT-817 se nemusejí se použít potenciometry pro  regulaci úrovní. Vzhledem k tomu, že už delší dobu nepoužívám NF oddělovací transformátorky, odpadnul i celý interfejs pro digimódy. K propojení TRX se zvukovou kartou stačí pouze kabel. Na kopec s notebookem naprosto vyhovující.
01880 kabel FT-audio

Nastavené hodnoty které vidíte na snímcích u textu, zajistí naprosto plynulou a okamžitou odezvu. Pokud nastavíte kurzor nad nějakou číslici displeje s kmitočtem, můžete kliknutím na levé, nebo pravé ucho myši měnit její hodnotu. Nově nastavený kmitočet se okamžitě přenáší do FT-817.

Poznámky:
  1. Po čase mi na displeji desktopu vyskočilo oznámení o chybě komunikace. Mimo klíčování všechno fungovalo. Kontrolou portu jsem nic nezjistil. Nepomohla ani instalace nové verze z 11.02.2018, ani obnovení systému. Po důkladné kontrole nastavení jsem zjistil, že z neznámých důvodů zmizelo zaškrtnutí u okénka Nastavení TRX ► Setup Radio ► PTT via Cat. Občas se mi stane, že po aktualizaci systému zmizí ovladač, nebo se změní některá nastavení. A to mám relativně spolehlivé Win7. Manželka má na svém notebooku Win10, ty pořád s něčím otravují, po vypnutí se nevypnou a ještě patnáct minut s někým komunikují. Zato na stařičkém a spolehlivém notebooku GETAC M230 s Win7/32 jede všechno bez problémů.
  2. Doma mi to nedalo a zkusil jsem "nefunkční" kabely. Oba mají převodníky SILAB CP2102 a fungují bezvadně. Ovladače SILAB si můžete stáhnout ze stránek www.silabs.com.
  3. Ovladače pro kabely LD-C100 USB TO CT62, kde jsou čínské čipy CH340  jsou na stránkách https://sparks.gogo.co.nz/ch340.html.

Na závěr ještě dík Láďovi OK1UNL za pomoc a Zdeňkovi OK2PAD za zpracovanou dokumentaci.

01880 getac