1009
Přesný čas v polních podmínkách
autor: OK1FMY
16.03.2015


Rozhodl jsem se vyzkoušet provoz JT65. K tomu je potřeba přesný čas. Rozdíl mezi časem ve vašem PC a UTC by neměl být větší než +/- 1 s.
Chodím vysílat na střechu paneláku bez přístupu k internetu. Volba padla na USB GPS přijímač a hledal jsem vhodný software. Ntpd od Mainberga nechtěl s laciným komerčním GPS přijímačem spolupracovat. Nalezl jsem ClockAxon od Geneosoftu.
ClockAxon to aplikace, kterou si lze stáhnout z následujího odkazu: http://www.geneosoft.com/software/clockaxon/. Program si můžete nainstalovat a do měsíce je potřeba si ho zdarma zaregistrovat. Instalace je v angličtině a polštině. Při běhu je výběr jazyků širší včetně češtiny.
Je nutné si opatřit přijímač. Výběr je docela široký. Geneosoft mi sdělil, že mají odzkoušené:


Důležité je se vyhnout konfliktu s běžící službou W32Time (Windows Time). V mých 8.1 je to bez problému - služba neběží trvale a je spouštěna pouze událostmi. Pokud by služba běžela trvale, musíte ji stopnout na dobu, kdy používáte GPS. Je možné spouštět ClockAxon automaticky po startu Windows. Je to dokonce výchozí nastavení, ale já jsemm to u sebe zakázal a spouším program ručně podle potřeby.
Ptal jsem se na přesnost. Dozvěděl jsem se, že je to záležitost hardware. Změřit to v domácích podmínkách není jen tak. Máme doma dva DCF budíky, nástěnné hodiny v kuchyni a meteostanici. Rozdíl mezi nejpomalejším a nejrychlejším DCF zařízením byl odhadem 1.5 s. Možná ještě o něco více. PC s ClockAxonem bylo někde uprostřed "pelotonu". Takže přesnost je zcela srovnatelná s DCF hodinami.
Při provozu ukazuje JT65-HF časovou odchylku mezi vámi a protistanicemi. Pokud převládají odchylky jedním směrem, je dobré provést korekci. ClockAxon umožnuje korekci po 200 ms do +/- 2s. V mém případě převládaly záporné hodnoty ve sloupci DT. Bylo potřeba provést korekci do plusu - spravilo to +400 ms. Korekci umožnuje i novější verze JT65-HF, kterou mám (1.0.9.3). Starší verze, ze které jsou obrázky v manuálu, korekci nemá.
Já bych to viděl takto: Trvalou korekci je vhodné provést v ClockAxonu. Pokud bych se momentálně pokoušel o spojení se stanicí, která by byla výrazně posunutá (asi tak o 1 s nebo více), provedl bych krátkodobou korekci v JT65-HF.
ClockAxon může fungovat i jako časový server. Kdybyste měli někde na kótě síť, stačí mít jedno PC s přijímačem a ostatní se mohou řídit podle něj.
Tuto možnost jsem zatím nezkoušel.