0501
UR5EQF Log - 1
autor: Vlasta OK1AK
28.02.2008


UR5EQF Log – je program, který skutečně stojí za bližší popis, i když v rámci této rubriky nebude možné popsat vše. Ve dvou pokračováních popíši tedy základní nastavení a možnosti provozu digitálních módů. Začneme základní informací, co deník vše umí, aby si případní zájemci ujasnili jestli se jím budou chtít dále zabývat. Než začnu vypisovat všechny významnější vlastnosti a schopnosti programu, pokusím se o obecnou a stručnou charakteristiku, ze které by mělo vyplynout v čem je tento program zajímavý, oproti dosud známým programům. Základem je staniční deník, který svou úrovní nemá daleko k Loggeru32. Bezproblémově importuje jakýkoliv log ve formátu ADIF, vygeneruje přehlednou statistiku základních diplomů ve všech druzích provozu i nejmodernějších digi módů. Umožňuje snadnou editaci databáze DXCC, prefixů, IOTA apod. Disponuje závodními moduly a propozicemi pro všechny známé závody vč. nejnovějších digitálních. Pro digimódy má zabudovaný vylepšený program MMVARI. Největším pozitivem, které nejvíce oceňuji, je možnost plné spolupráce s takovými programy jako MixW, DigiPan, MMSSTV a dalšími. Závěrem k charakteristice tohoto programu mohu konstatovat, že program je universální, variabilní a účelný pro širokou oblast radioamatérských zájmů. Kdo potřebuje jen dobrý staniční deník, nemusí dále nic řešit. Kdo provozuje digimódy, má k tomu neomezené možnosti použitím nejlepších současných programů. Kdo si chce občas zazávodit zejména na digi módech má k tomu ideální podmínky použitím programu, který mu nejlépe vyhovuje. Telegrafista si přihraje program CW Type, který mu umožňuje klíčování z klávesnice. Fonista si přihraje program AA Voice a nemusí v noci nebo při závodu halekat do mikrofonu. Nyní následuje stručný přehled dalších možností:
Zcela závěrem musím ještě upozornit na celou řadu potěšitelných možností, které budete postupně nacházet při práci s programem a které nejsou ani v manuálu popsány (např. zobrazení lokálního času protější stanice).

Program nepotřebuje registraci a je šířen bezplatně! Program je možno stáhnout ze dvou adres, které jsou adekvátní : //ur5eqf.narod.ru nebo //ur5eqf.boom.ru . Stáhněte si a nainstalujte nejdříve úplnou verzi 8 z 27.12.06 a potom aktuální update (8c z 29.1.07). Instalace je jednoduchá, bez problémů. Pouze vyjímečně se stane, zejména u Win98, že program naběhne do ruského jazyka a všechny butony jsou nečitelné. V takovém případě klikněte myší na druhý buton zleva v horní liště a v otevřeném okně na druhý řádek od spodu. Zdánlivě se nic nestane, ale když program zavřete a znovu spustíte, bude se již vždy otvírat v anglickém jazyce. Manuál v ruštině je buď přímo v programu, nebo si můžete stáhnout na adrese /www.cqrivne.com.ua/files.php soubor ur5eqf.zip, což je po rozbalení aktualizovaný (21.1.07) samostatný manuál s názornými obrázky. Na téže adrese je možno stahovat i vlastní program UR5EQF. U manuálů je jediný zádrhel, že obsah v levém sloupci je nečitelný, takže si musíte postupně otvírat jednotlivé stránky manuálu klikáním na ikonky knihy a další otevřené řádky. Po spuštění programu se musí nejdříve vyplnit okno, kde si definujete svůj první deník a základní údaje o uživateli, které se automaticky přenesou do používaných maker, výpočtu vzdáleností apod. Po odklepnutí „Create“ se již objeví základní pracovní okno, které je v zásadě rozděleno do 3 dílů. Horní díl je neměnný, slouží pro vstupní data deníku, obsluhu dalších oken a funkcí. Současně poskytuje kompletní informace o kontaktované stanici. Druhé dva díly jsou variabilní a mohou se v nich dle potřeby umisťovat okna jako mapa a DX Cluster (přiložený obrázek) nebo deník, předchozí QSO atd.

Tyto dvě části se mohou použít také jako jedno větší okno. Všechna okna, která má program k dispozici mohou být ale umístěna samostatně i mimo tento prostor v libovolné velikosti. Záleží na tom jak velkou obrazovku máte k dispozici. Na mém 14“ notebooku se mi vejde vedle jen modul MMVARI a okno Omni-Rig pro ovládání transceiveru.

Program OMNI RIG
od VE3NEA je nutno stáhnout samostatně z adresy www.dxatlas.com/omnirig . Když jej budete mít nainstalovaný, bude se dále spouštět automaticky s UR5EQF, pokud jej budete mít aktivován na horní liště butonem „View-OmniRig-Show“.


Okno vylepšeného programu MMVARI, momentálně v módu RTTY, kterým je UR5EQF standartně vybaven pro digimódy.

Svůj deník z jiného programu ve formátu ADIF si přetáhnete snadno cestou „Files-Import-Import from Adif“. V okně, které se vám objeví je třeba upřesnit několik údajů a to:
Pro aktivaci statistik je nutno pod butonem „Files“ kliknout na řádek „Update statistics…“ Poté je k dispozici cestou “View-Awards-Awards manager“ velice přehledná tabulka po pásmech, druzích statistik a druzích provozu.Vylepšený program MMVARI pro digi módy si spustíte cestou „Run-PSK31 and…“a po úpravě maker k obrazu svému lze zahájit praktický provoz. Editace maker je velmi pohodlná systémem DigiPan. Kliknutím pravým tlačítkem na buton se otevře příslušné okno a pouze přetahujete příslušné příkazy ze seznamu vpravo. Vylepšení MMVARI vidím v dalších nových „User filtrech“ (vpravo nahoře) a automatické identifikaci stanic, po objevení se jejich značky v přijímacím okně. Více se mi do této rubriky nevejde, příště budeme pokračovat popisem dalších funkcí, zejména spoluprací s dalšími programy.