0507
UR5EQF dotisk QSL lístků
17.12.2008


Předem musím zmínit příspěvek Oldy OK2ER ve fóru, který vlastně u mne celé snažení odstartoval.
Tisknout na tiskárně QSL lístky je ten nejdražší způsob jejich výroby. Podstatně levnější je nechat si  je nechat natisknout a údaje jenom doplnit. Jednou z možností která se nabízí, je vytisknout samolepky a po večerech je lepit. Je to práce příjemnější než vypisovat celé lístky, ale stejně to připomíná klasické lepení pytlíků v nápravném zařízení (dříve kriminál). Doba ale pokročila a s laserovou tiskárnou mohu na rozdíl od inkoustové tisknout i na normální hlazený křídový papír na kterém mám lístky natištěny. To přímo vybízí k tisku údajů přímo na QSL lístek.

Je tu ale několik problémů. Jeden z nich je, že se různá zařízení na vás tváří jako na debila a nechápou co po nich vlastně chcete. Poslední incident s tiskárnou byl, když mi oznámila, že došel modrý toner. Dal jsem tedy příkaz k černobílému tisku. Tiskárna mi obratem oznámila, že to je nesmysl a nemůže přece tisknout černobíle když nemá modrý toner (černého toneru bylo dost). Aby se jí ulevilo zkusil jsem vyndat prázdnou kazetu s modrým tonerem. To se s úspěchem nesetkalo a kdyby tiskárna jen trochu mohla, určitě by mě poslala do tmavé řiti.
S QSL lístky byl trochu jiný problém. I když má tato přemoudřelá tiskárna od firmy hp v nabídce vhodný formát papíru, soustavně tiskne mimo založené kartičky. Při přemístění papíru tak, aby na něm byl tisk správně umístěný není zase sepnutý spínač indikace papíru. Je třeba tedy soustavně vymýšlet finty jak donutit zařízení (kterým výrobci zadali shodně s EU a ISO příkazy k buzeraci uživatelů) aby plnila také svůj původní účel.

Jak tedy postupovat? Otevřeme si program QslPrint. To jde z deníku UR5EQF přes menu Deník --► Tisk --► Tisk QSL. Po stisknutí nabídky se objeví hlášení Print QSL Now?. Stiskneme YES. Tím se otevře soubor  QslPrint.exe,který je umístěn v hlavním adresáři deníku UR5EQF. V tomto souboru se přes nabídku File --► Open dostaneme k souboru QSLDemo.qsl. Tak si otevřeme už hotový základní návrh. Měl by být nastaven na tisk stránky. Pokud tomu tak není, program nastavíme.


Obrázky na liště jsou poměrně výmluvné a tak po přečtení významu nebudeme tápat. Nyní si tuto demo QSL vytiskneme. Z celé QSL nás nyní bude zajímat jenom rámeček okolo údajů o spojení. Ten si přesuneme myší do předpokládaného místa pro tisk. Většinou to je někde u středu dolního konce listu A4. Ostatní potřebné údaje přetáhneme do rámečku. Údaje o kterých si myslíme, že je nebudeme potřebovat, bez milosti vymažeme. Nejlépe se maže najetím kurzoru na objekt který se orámuje červeně a následným stiskem tlačítka Delete. Pokud toho smažeme víc než jsme chtěli, žádná tragedie.

Další operací je umístění rámečku ve formátu QSL lístku. To je někde na ploše 90 x 140 mm. Tiskárnu nastavíme na formát QSL lístku. Ale v programu QslPrint jsem nechal nastavenou stránku A4. Kupodivu to tiskárně nevadilo. Takovou blbost asi nikdo nepředpokládal. Určitě se nestrefíme na správné místo. Dobrým pomocníkem je příkaz edit. Dostaneme se k němu najetím kurzoru na upravovaný objekt a stiskem pravého tlačítka myši. Po jeho navolení se otevře editační okno čtverce.



Souřadnice polohy jsou odečítány od levého horního rohu stránky. Současně je tu možnost i změny rozměru obdélníku. Výhoda je, že údaje jsou v milimetrech a tak se nemusíme starat o absolutní rozměry a jenom si přičítáme a odečítáme potřebné korekce. Thickness je příkaz k určení tlouštky čáry rámečku. Zdálo by se, že nejmenší tlouštka je 1 mm. Není to pravda. Pokud zadáme z klávesnice rozměr 0.2, bude akceptován. Jenom se na štítku neobjeví desetinná místa. Pokud je zadána  skutečně nula, obdélník zmizí. Musíme  si ale dát pozor na zadávání hodnot. Tento program je anglosaský a tedy třeba místo evropské desetinné čárky požívat desetinnou tečku. Opatrně je nutno zacházet se zaškrtnutím příkazu Fill --► On. Podbarvení vypadá sice efektně, ale je to strašný žrout toneru. U mne pokus po korekcích vypadal takto:



Potom do rámečku umístíme popisy a povely které potřebujeme. Budeme opět potřebovat zkušební tisk, protože zdánlivě zarovnané texty se při tisku skutečného lístku rozhodí. Tyto tiskové zkoušky děláme už na staré nepotřebné QSL lístky, protože hranice formátu nám určuje obdélník. Pokud jsme spokojeni a tisk je v pořádku, formátovací čtverec můžeme odstranit. To záleží na vkusu. Stejně ale definitivní podobu získáte až po nějakém čase používání. Mne třeba tento týden zaskočila nesmyslně dlouhá volačka ON1000NOTGER.
Nyní k vlastnímu tisku. V mojí verzi deníku nefungovalo nahrávání tiskové fronty tak, jak bylo popsáno v článku o tisku samolepek. Nebylo ani funkční tlačítko pro vymazání tiskové fronty na liště. Tisková fronta se do programu QSLDemo.qsl dostala pouze jeho otevřením z deníku UR5EQF.  Vymazat šla tisková fronta pouze z roletového menu FILE. Práci si usnadníme pokud zaškrtneme příkaz  FILE --► Auto Ease after Print. Je v tom ale jedno nebezpečí. Při problému s tiskem nebudeme schopni tisk opakovat. V deníku se spojení označí jako vytisknutá a odeslaná. Jistější je mazat tiskovou frontu po úspěšném tisku příkazem FILE --► Erase MixW2 Queque. V tabulce jsou příkazy pro tisk QSL lístků, stejné jako u štítků.
QSL pro SWL tisknu trochu jinou formou. Posluchače zapíšu ručně do deníku, značka  mojí protistanice je v rubrice VIA . Tam to nejméně vadí a QSL manažer není u posluchačů příliš častý. Pokud by se náhodou vyskytl, nechá se na lístek dopsat ručně.  Do poznámky dám ještě SWL. V příkazech je sice povel k tisku NOTES, ale to s poznámkou v kartě stanice nemá nic společného.  Program automaticky seřadí volačky na lístcích podle abecedy. Tak je ušetřená práce i s tříděním.
Rozvržení mých dotisků si můžete stáhnout jak pro stanice, úpravu pro vysílání z přechodného stanoviště, tak i pro posluchače. To by vám pro začátek mohlo ušetřit dost práce.
Nakonec ještě každý lístek podepíšeme. Jen tak jsou použitelné pro některé diplomy. Je to také výraz našeho dobrého vychování a úcty ke kolegovi.

PŘÍKAZY PRO TISK QSL a ŠTÍTKŮ
< CALL > volačka protistanice
< DATE > datum spojení
< TIME > čas spojení
< MHZ> kmitočet v MHz
< KHZ> kmitočet v kHz
< BAND> pásmo v metrech
< NAME > jméno operátora protistanice
< QTH> stanoviště protistanice
< DOMAIN > zde se objeví text z políčka stát
< IOTA > index ostrova
< LOC> lokátor
< COUNTRY > země
< MANAGER> manažer stanice
< RSTR> přijatý report
< RSTS > vyslaný report
< EXCHRCV > pořadové číslo v kontestu - přijaté
< EXCHSHT > pořadové číslo v kontestu - vyslané
< NOTES > poznámka
< WAZ> číslo zóny WAZ
< ITU > číslo zóny ITU