0506
Tisk štítků v UR5EQF
10.04.2008

Nemíním v psát nápovědu k celému programu. Tím se pokud vím zabývá už někdo jiný. Spíš by to měla být kuchařka pro počítačové laiky jak řešit určité věci. Články vznikají také částečně jako reakce na dotazy které dostávám. Pokud vím odpovím.
Další kapitola kuchařky je o tom, jak tisknout štítky na QSL lístky. Postup můžeme rozdělit na dvě části. Nejdřív jak vyexportovat data pro tisk štítků a v druhé části jak vůbec štítky vytvoříme a vytiskneme.

Tisk štítků.

V deníku si vybereme a označíme spojení pro která chceme vytisknout štítky. Do prostoru vybraných spojení klikneme pravým uchem myši. Na rozbaleném menu klikneme na položku QSL Queued. Tím se spojení připraví na přepis do adresáře PrintQueue, kde budou připravená pro tisk. Současně se vybraná spojení zabarví místo modře, tmavě zeleně.

Pro vlastní tisk štítků nyní v hlavním menu vybereme LogBook > Printer > QSL Print. Po zvolení se objeví štítek s dotazem Print QSL now? Stiskneme Yes. Tím se v deníku začne dít několik věcí. Označená spojení zesvětlají, do karet jednotlivých spojení se označí QSL send s příslušným datumem a do adresáře PrintQueuese zapíší zvolená spojení připravená k tisku. Současně se otevře okno programu QslPrint. To je docela fikaný program. Jak moc, to uvidíme později.

Nyní v dále pokračujeme v programu PrintQueue. Tam si nejdřív nahrajeme naše štítky. To provedeme z hlavního menu volbou File > Open. V hlavním adresáři jsou umístěny soubory s návrhy. Poznáme je podle toho, že jsou označeny příponou .qsl. Po nahrání se na obrazovce objeví stránka se štítky tak, jak bude vypadat. Zatím ale bez vložených dat. Nyní můžeme provádět v levém horním štítku editaci a drobné korekce.

Data nahrajeme příkazem z menu EDIT > QSL data > Load from Queue. Otevře se okénko s názvem Loading queue a další nabídkou. V horním okénku počet štítků které se mají při tisku přeskočit. To je dobré při tisku samolepek, kterých jsme z archu spotřebovali jenom část. Zaškrtnutím dolní volby tiskneme od začátku archu. Stlačením Continue už vidíme naše samolepky na obrazovce. Pozorně si je prohlédneme, protože máme stále ještě možnost provádět korekce. To ale neplatí v případě, že jsme některé štítky přeskočili. Korekce se dá dělat totiž jen v případě, když je na obrazovce vyplněný i první horní štítek. Já většinou volím pro tisk volbu bez přeskakování štítků. Vlastní tisk je už snadnou záležitostí. Na horní liště klikneme na symbol tiskárny. Tím je tisk u konce. Bez jakéhokoliv mého přičinění byly štítky srovnány podle volaček. Srovnány byly ale po řádcích, a ne po sloupcích jak jsem byl zvyklý. Takto napsané to vypadá složitě, ale pokud si zvyknete, je to jen pár kliknutí myší. Ovšem na správné místo.

Nyní vlastní návrh a tvorba štítku.
Do režimu návrhu štítků se dostaneme z hlavního okna deníku: LogBook > Printer > QSL print > Print QSL now > Yes. Tím si otevřeme okno programu QslPrint. Podstatně jednodušeji se tento program otevře přímo z hlavního adresáře deníku, kde je umístěn soubor QslPrint.exe.
V tomto programu si v menu Media zaškrtneme volbu Labels. Opět si zvolíme menu Labels a v něm položku Setup Labels. Otevře se nám okénko pro volbu rozměru štítku. Toto okénko je na obrázku vlevo. Jsou v něm vyplněny hodnoty které používám pro tisk štítků s rozměrem 70 x 36 mm. To jsou 3 štítky vodorovně a 8 štítků svisle na archu. To je ostatně uvedeno ve dvou políčkách okénka vpravo dole. Tím máme definovanou stránku se samolepkami.





Tvorbu vlastního štítku začneme pomocí příkazů z lišty. Nebudeme asi pro štítky potřebovat čtverečky, kolečka ani obrázky. Důležitá jsou pro nás tlačítka se symbolem textu a čáry. Po kliknutí na T se na všech štítcích objeví symbol XXXXX. Po najetí kurzorem symbol zčervená a při stisknutém levém tlačítku myši s ním můžeme pohybovat.

Pohyb je synchronní na všech štítcích. Dvojklikem levého ucha se otevře nabídka Edit Text ve které můžeme psát text a povely pro program. Stiskem tlačítka Font můžeme také měnit velikost a barvu písma. Pokud na editovaný povel v červeném rámečku klikneme pravým uchem, otevře se roletka s dalšími příkazy. Velice sympatický je příkaz
Duplicate. Ten nejen duplikuje příkaz přesně pod původním, ale automaticky zapíše i index. To použijeme při tvorbě štítků pro víc spojení.

Kliknutím na čáru se otevře nabídka ve které můžeme volit nejen tlouštku, ale i barvu čáry.



PŘÍKAZY PRO TISK ŠTÍTKŮ
< CALL > volačka protistanice
< DATE > datum spojení
< TIME > čas spojení
< MHZ> kmitočet v MHz
< KHZ> kmitočet v kHz
< BAND> pásmo v metrech
< NAME > jméno operátora protistanice
< QTH> stanoviště protistanice
< DOMAIN > Nepochopil jsem co to má znamenat. Při odzkoušení se žádný text neobjevil.
Ruský výraz домайн mi také nedával smysl

< IOTA > index ostrova
< LOC> lokátor
< COUNTRY > země
< MANAGER> manažer stanice>
< RSTR> přijatý report
< RSTS > vyslaný report
< EXCHSHT > pořadové číslo v kontestu - vyslané
< EXCHSHT > pořadové číslo v kontestu - vyslané
< NOTES > poznámka
< WAZ> číslo zóny WAZ
< ITU > číslo zóny ITU
< NOTES > poznámka

Odkazy
[1] Fail pomošči V. Kovriženko UR5EQF