1106
Zdroj TESLA BS275
14.04.2017Kamarád mi udělal radost a věnoval mi regulovaný zdroj BS275. Zdroj byl ve výborném stavu. Jenom jsem preventivně vyměnil prasklý kondenzátor TC175 "hovňák". Ten byl na místě původního těsného TC124. Abych mu nekřivdil, byl i přes nevábný vzhled v bezvadné elektrické kondici. Zdroj mne vyprovokoval k hrátkám s elektronkami. To určitě byl i úmysl ušlechtilého dárce. Aby bylo možné nastavovat jemně i malá anodová napětí, zabudoval jsem místo původního potenciometru zdroje A, potenciometr desetiotáčkový. Výměna po mechanické, ani elektrické stránce není problém. Protože u desetiotáčkového potenciometru nebylo místo na kontramatku, potenciometr jsem zalepil lepidlem na závity. Další nutná úprava bylo zvětšení otvoru v knoflíku cca o 0,2mm na ø6,4mm.

01710 pot 01710 park
Protože nejsem přívrženec nevratných změn, zaparkoval jsem původní potenciometr do volného prostoru na stávající šrouby M4. V případě potřeby není problém zdroj uvést do sbírkového stavu.

Po úpravě jdou bez problému nastavit i ta nejmenší používaná anodová napětí. První tři otáčky nového potenciometru jsou bez odezvy. To není na závadu a neřešil jsem to.

Při přepnutém přepínačí na výstup 0-250V, připojte napájené zařízení po zapnutí zdroje, když je napětí ustálené. Před vypnutím zdroje napájené zařízení odpojte. Při zapnutí a vypnutí nabývají vlivem tolerancí součástek v obou zdrojích hodnoty napětí na výstupu nedefinovaných úrovní a může hrozit poškození napájeného zařízení.

Poznámka:
Lepidla na závity jsou anaerobní lepidla na bázi akrylátu, která se vytvrzují bez přístupu kyslíku. Jsou určena pro dočasné nebo trvalé zajištění závitového spoje. U malých závitů jde zalepený šroub povolit větší silou, u větších závitů pomůže ohřev autogenem nebo letlampou.

LITERATURA

[1] BS275 - novější provedení/firemní dokumentace/ Napájecí zdroj Tesla BS275