1114
RSI a OL - přijímač
26.12.2009



Tento přijímač uvádím jenom proto, že tvořil oficiální sestavu s vysílačem RSI. Neviděl jsem ale nikoho kdo by ho stavěl. Všichni posluchači už totiž doma nějaký přijímač měli. Buď vlastní, nebo půjčený z klubu. Převažovaly inkurantní přijímače z druhé světové války. Většinou německé. Ať už EK10, E10aK, EL10 (ta se používala jako mezifrekvence) a na VKV většinou soupravy FUG 16. Občas se viděla nějaká R3 vyřazená z armády i civilní obrany. V OK1KZD byla Lambda 5 a také americký přijímač Hallicrafters vyřazený z letiště v Ruzyni. Tuším, že zásluhu měl o něj Pepa Klimosz který v tu dobu na letišti pracoval.
Přijímač byl zapojen jako zpětnovazební katodově vázaný audion bez VF zesílení. Zpětná vazba se nastavovala velikostí anodového napětí prvního systému elektronky ECC85. Toto netypické řešení mělo zajistit měkké nasazování zpětné vazby bez rozlaďování vstupního obvodu. Detekovaný NF signál byl přes VF tlumivku veden na dvoustupňový NF zesilovač v klasickém zapojení s výstupem na sluchátka. Nf zesilovač také obsahoval zápornou zpětnou vazbu přes T článek pro zlepšení NF selektivity přijímaného CW signálu. Přijímač měl tři pásma, 1,8 MHz, 3,5 MHz a 7 MHz.
Jako u vysílače byla celá výroba přijímače velice podrobně popsána. Nechyběla dílčí schemata s montážním obrázkem. Také byla uvedena výkresová dokumentace základních mechanických částí. V popisu přijímače bylo na závěr toto hodnocení:
S popsaným přístrojem bylo na 160 m posloucháno několik anglických stanic asi S6 - S7, na 80 m kromě německých stanic vysílajících CW byly konány i zkoušky s poslechem SSB. Při pečlivém ladění a s pozornou obsluhou zpětné vazby bylo možno SSB signál dobře poslouchat. Anglická stanice byla slyšet S9 a její protistanice 4X4 byla slyšet v síle S6. Na 40 m byly zaslechnuty všechny běžné evropské stanice. Vše s anténou Fuchs 40 m. Potvrdilo se (SSB!), že tento způsob zapojení zpětné vazby zaručuje stabilitu nevídanou při jiných zapojeních.

Na závěr ještě pro představu výkres čelního panelu. Pokud by někdo měl další fotografie tohoto přijímače, nebo dokonce celý přijímač prosím ozvěte se.

Odkazy
Schemata a obrázky jsou použité z časopisu ústředního výboru Svazarmu Amatérské rádio ročník 1964