0410  →  moje CW? ok1cjb 27.08.2025

Je to neuvěřitelné, ale tenhle bzučák [1] mi ležel mi doma celých dlouhých dvaadvacet let. S telegrafií koketuji už dlouho, ale zatím to k ničemu nevedlo. Kdysi jsem pomáhal sestavovat pro Petra OK1DPX pastičky. Jednu jsem si od něj dokonce koupil. Tu jsem také našel. Kupodivu i po létech všechno fungovalo jak mělo.
Snažil jsem se vyprovokovat ty co umějí morse k uspořádání nějakého kurzu. Nejen pro mne, ale hlavně pro vnoučata. Bohužel marně, i když návrhů padlo dost. Nejreálnější byl návrh, kdy by se vysílal kurz CW na dvoumetru provozem FM. Ruček je mezi lidmi dost. I z toho sešlo.

Pokud se chci naučit CW, tak je v osmdesáti nejvyšší čas. Za pokus nic nedám. Jenom se netroufám učit kluky. To bych byl v pozici bývalé ruštinářky která je v angličtině dvě lekce před žáky. Takže budeme všichni samouci. Jak se učit? Nejlepší je prý Venova metoda (OK1VEN). Myslím, že ta předpokládá přítomnost někoho kdo to umí. To ale není náš případ, proto zkusíme kurz [2] a uvidíme.



Přílohy, literatura, odkazy

[1] Jednoduchý CW klúč a pamaťou / OM0EE [2] Morsen lernen / DJ4UF

27.08.2025
Ahoj Jardo, také se učím morseovku a začínal jsem na stránkách OK2JIQ a tam jsem dostal důležitý odkaz na lcwo.net. Naučil jsem se perfektně přijímat a zapisovat do klávesnice , ale problém je s ICR - instant Character recognition , příjem do hlavy. S tím se potýkám už několik let a nakonec jsem se nechal inspirovat Jardou OK2JIQa do online kursu se přihlásil. Můžu doporučit ,je to online kurs 2x týdně. Pokud by tě něco zajímalo , napiš. 73 Pavel OK1OO
  PS: spousta materiálu pro studenty morse je na stránkách OK1RR
      PPS: kursy telegrafie probíhají v Liberci, ale to je pro mne moc daleko: OK1IF, nebo Výcvik na Střední odborné škole telegrafní

- Zdravím a děkuji za inspiraci. S CW začnu na podzim, až skončí práce na baráku i zahradě a nebude příjemné jezdit na kopec. Určitě se ještě ozvu. Dík Jarda (cjb)

29.08.2025
Ahoj Jardo,
posílal jsem Milanovi OK1IF tento email, možná jsi ho četl na jeho stránce, možná ne.
  1. Mám tu jeden tip pro studenty (záložka Store - objednávka) Je to interfejs, který umožňuje připojit klíč /pádlo přes USB port k počítači. Existuje několik webových stránek, které toto zapojení podporují, stránky výrobce - možnost internetového QSO (s AI parťákem) nebo jen testování "dávání" s dekodérem
  2. dobrá CW hra : lodičky - námořní bitva
  3. QSO s AI
  4. klasická hra Invaders
a možná ještě další, víc už jsem nehledal ...
  1. Výhody : zábavné trénování přijmu a hlavně dávání morse, možnost vyzkoušet testovací QSO před tím, než sednu k rádiu.
  2. Nevýhody: trochu vyšší cena 25 $ ( + 20$ poštovné do ČR ) na některých stránkách se mi stává , že v módu "Iambic B" nezahraju písmeno L tak, jak jsem zvyklý ( sqeeze klíčování ). Je to zřejmě dané latencí.
  3. Latence: Jediná drobná výtka, která se občas objevuje, je malá latence (zpoždění) mezi stiskem klíče a slyšeným tónem. To je dáno přenosem přes USB a zpracováním v prohlížeči, ale pro účely tréninku to většina uživatelů nepovažuje za problém. 73 Pavel OK1OO

- Zdravím a dík, za odkazy. Nejdřív se musím tím vším prokousat Asi mi to bude chvilku trvat. Jarda (cjb)