1202 OK1CJB - něco o mně 21.04.2006

K rádiu mne vlastně přivedl můj děda. Po prvních pokusech s "jednolampovkou" osazenou tuším RV2,4P800 (Anodové napětí 4,5V a fungovalo to!) jsem začal hledat spřízněné duše. Protože jsem bydlel v Dejvicích a nedaleko v Českomalínské ulici byla kolektivka OK1KZD bylo vše bez problémů. Velice ochotně se mě ujali ing. Špičák a ing. Skopalík. (Pokud budou v mém textu nepřesnosti promiňte. Vše jsem zažíval jako čtrnáctiletý kluk a dnes je ze mne šedivý invalidní důchodce.) Na tyto dva pány do dneška vzpomínám. Dali mi solidní základy. Dále si namátkou vzpomínám na bratry Klimoszovy, Jirku Hulíka - ten si půjčoval z OK1KZD osciloskop.S jeho pomocí vznikalo na průmyslovce v Panské experimentální televizní studio. Chodilo nás do klubu podstatně víc, ale jména se mi vykouřila z paměti. A že bych tehdejší kolegy dnes poznal je pustá iluze. Už tehdy mne táhly "žížalky". Poslední co jsem tehdy dělal byl AM vysílač na dva metry s tlumivkovou modulací. Osazen byl elektronkou E88CC s napínanou mřížkou. S tímto vysílačem jsme také jeli polní den z paneláku na pražských Petřinách. S výkonem asi 1W - všiměte si už tenkrát QRP (teď dělám z nouze cnost) - jsme tenkrát dělali stanice v rakouských Alpách. (Průmyslové rušení jsme vlastně ani neznali a krátké vlny "chodily samy".) Na střeše byl postavený stan a z něho se ručně točila dvoupatrová anténa. Myslím HB9CW, ale krk za to nedám.

Na dvoumetru byly v podstatě jen krystalem řízené vysílače. Většina krystalů byla z RM31 a ty se různě upravovaly. Při výzvě stanice udávaly od kterého konce pásma ladí přijímač. Člověk tak mohl odhadnout kolik je před ním stanic. Byly to krásné roky. Hlavně proto že jsme byli mladí a měli spoustu elánu. Potom jak šel život jsem odjel do internátu v Žatci kde jsem se vyučil pochopitelně v oboru elektro. Následovala vojna a opět u rádia. Stanice R118 BM, DUHA a v neposlední řadě letecké stanice RAS. Po vojně svatba, děti, dálková studia a práce která mne bavila.

K amatérskému rádiu jsem se vrátil na stará kolena. Zjistil jsem že QRA čtverce už nejsou, místo nich jsou lokátory a vůbec je všechno jinak. Znovu se učit a učit.
Úplně největší zásluhu o návrat k rádiu má Ivoš OK1SI. Potom také trochu pánové z OK1OAB. Nakonec jsem zakotvil v Říčanech a OK1KRI. Licenci mám od 2003, to je 37 let po zkouškách RO. Dnes vysílám hlavně na KV provozem PSK31. Mám IC-706 MK II a FT-817. FT-817 mi učarovala. Snad proto je většina obsahu těchto stránek o věcech pro ní. Ale už dost. To by se mohlo říkat "dědek se nám rozkecal".

Dole je papír na provoz na vozidlových stanicích typu WXN.