1207 Chvála mého QTH 24.02.2006

Toto je silueta kterou asi znáte z QSL lístků říčanských radioamatérů. Silueta bezesporu oku lahodící. Rybník pod kostelem se jmenuje Novomlýnský. Ještě tu máme rybníky Marvánek a Jureček. Sám název Říčany prý vznikl proto, že zde pramení spousta potůčků, potoků i říček. Říček které pramení v Říčanech. Pramení zde i říčka Rokytka která se vlévá do Vltavy, Mnichovka do Sázavy, Výmola a Žembera do Labe. Ano. Jsme na rozvodí tří řek.

V různých průvodcích se dočtete že Říčany jsou od Prahy vzdáleny dvacet kilometrů. Je to blbost. Značka konec Prahy je před prodejnou LIDL, a za prodejnou je značka začátek Říčan. Vzdálenost obou měst odhaduji asi na padesát metrů. A LIDL leží na území nikoho.

O Říčanech je zmínka už z roku 748 v Hájkově kronice. Hrad vybudoval v třináctém století pan Ondřej. V roce 1420 ho pan Žižka zase zboural. Holt co Žižka dělal, to dělal pořádně. Ale za to torzo co je na fotografii Žižka přeci jen nemůže. Daleko větší ránu mu asi dali obyvatelé Říčan. Když jsem se sem přistěhoval, řekli mi místní, že v každém správném říčanském domě musí být kus hradu. V roce 1575 se stávají Říčany městem. Třicetiletá válka znamenala skoro zkázu města, ale v roce 1843 už měly Říčany tisíc obyvatel. Dnes jich mají asi jedenáct tisíc. A pořád se staví. Vznikají zde obludné stavby ve stylu podnikatelského baroka, domky o rozloze panelákového bytu ( těmto koloniím říkám sídliště na placato ), ale i velice slušné stavby. Asi jako všude.

Kresba Františka Tereby z roku 1845. Zachycuje budovu staré radnice, která svému účelu sloužila v letech 1736–1866. K radnici je z levé strany přilepen nízký domek šatlavy.

Vyjímečnost tohoto města není jen v poloze, ale i v lidech. Kšánovy buřty, Fridrichovy rohlíky a Flachsův chleba nemají ve světě obdoby. Vím co říkám. Za hranicemi naší vlasti jsem se toulal šest let. Ještě do mne strkají abych připsal Anetu Langerovou. To ale nemohu posoudit. Moje parketa je klasický jazz. Od New Orleansu až po po městské balady v Chicagu.

Musím ještě dodat že velká písmena v přídavných jménech by měla být velká dvojnásob. Nejsou to totiž jen přídavná jména ale i pojem. Proto znova opakuji: Kšánovy buřty, Fridrichovy rohlíky a Flachsův chleba!

Jenom na závěr - ač rodilý Pražák, do Prahy bych se už nevrátil ani za zlaté prase. V Říčanech je mi dobře.

Tenhle článek jsem psal před třinácti lety. Na mém vnímání Říčan se nic nezměnilo. Město se dál rozvíjí ku prospěchu občanů. Vyrostlo kulturní centrum Fialka s kinem a krytým bazénem, máme novou sportovní halu s krytým kluzištěm které má celoroční provoz. Město zavedlo školní autobusy a městskou dopravu zdarma. Dobré je i seniorské taxi, které dopraví obyvatele nad 65 let kamkoliv do Říčan a přidružených obcí za paušál 15.-Kč (slovy patnáct Kč). Město pořádá pro občany aukce na dodávku plynu a elektrické energie. Našemu starostovi fandím.

Stará radnice, vlevo bývalá budova soudu, dnes jedna z budov základní školy. Stavba nové školy je v plánu.