1203 Filipika proti ISO 01.08.2006K této úvaze mne vyprovokovala letošní dovolená. Prvně jsem si uvědomil jaký má vliv zaměstnání na chování člověka.
Moje žena již několik let pracuje jako manažer kvality v jedné velké továrně. A má mimo jiné na starost i ISO. Provádí interní audity a obhajobu ISO u pověřené instituce. Postupně se začal měnit její přístup k životu. Ilustruji dopad ISO na naší dovolenou.
Dříve jsme si opatřili mapy, jízdní řády, konzervy a vyrazili jsme po vlasti. Později přibylo pojištění na auto a shánění zahraniční měny. Dnes ale na dovolenou potřebujeme manuál. S trasou popsanou krok za krokem. Začíná to itinerářem staženým z internetu, pokračujeme příručkou nejlépe z nakladatelství Freytag & Berndt, eventuelně Olympia. Tyto příručky jsou bezesporu velice kvalitní. Ale nesmí se z nich stát dogma. A jsme u jádra věci. U mé ženy už nastane problém když máme jít trasu obráceně. Není to problém inteligence a ženského uvažování. Moje žena je velice inteligentní. Jinak by nemohla být chemickou inženýrkou. A v mapách se vyzná jako důstojník dělostřelectva. Není pro ní problém mě v autě navigovat přes půl Evropy. Navíc hlásí řeky, železniční přejezdy, tunely i hospody. Téměř profesionál. Problém je v tom, že nejedeme podle manuálu. A to je pro ní stejný prohřešek jako pro mne žlutozelený vodič připojený na fázi.

Pracoval jsem jako údržbář, servisák, energetik, vedoucí na různých úrovních a teprve nyní při pohledu zpět vidím jasně škodlivost ISO. Dřív se vyrábělo pro kvalitu a žádný výrobce si nedovolil vyrábět nekvalitní zboží. Dnes se výrobci kryjí normami ISO a vyrábějí šmejd. Hobby nářadí je dobré jenom na to aby bylo v garáži pěkně na očích a vzbuzovalo u sousedů závist. Úhlová bruska mi vydržela patnáct minut. Poté vzplála jasným plamenem. Nohou jsem vykopl přívod ze zásuvky a brusku odhodil do sudu s vodou. Při reklamaci mi výrobce odepsal, že tento výrobek není určen pro profesionální použití. Ale v krabici bylo při tom asi čtvrt kila papírů čemu všemu bruska vyhovuje.

Jednou jsem dělníkovi vytknul nekvalitní práci, přiběhl za mnou kontrolor a přesvědčoval mě že dělník za nic nemůže protože pracuje podle ISO. Když jsem znovu s tím dělníkem mluvil, dozvěděl jsem se že ví jak vyrábět dobře a kvalitně (vždyť to dělá celý život) ale všichni ho vyhnali protože by museli přepisovat všechny papíry a zato to nestojí.
To jsou názorné příklady jak ISO likviduje kvalitu, odpovědný přístup k práci a iniciativu lidí. K tomu ještě přistupuje stupidita některých auditorů. Dostal jsem nápravné opatření protože jsem neměl v údržbě skladové karty. Nikoho už nezajímalo že není sklad. To bych mohl ale pokračovat téměř do nekonečna. Jistě všechno je v lidech. Ale lidi se chovají podle toho jaké mají podmínky. A také podle toho jak jsou vychovaní.

Proto považuji za velice nemravné, že výrobci iluzí jako herci, zpěváci, a módní sportovci jsou na vrcholu společenského žebříčku a o lidech kteří něco dovedou se neví. Nebo se nechce vědět. Myslím že by neškodilo trochu středověkého chování. Vážit si víc vědců, lékařů, učitelů, inženýrů, dělníků a zemědělců. A při návštěvě komediantů si přepočítat slepice a druhý den je poslat dál do světa. Myslím komedianty, ne slepice. Protože mezi herci, zpěváky a módními sportovci je podle mne profesionálů neskutečně málo.

Je nutné od malička vštěpovat dětem že jsou profese které lidi živí a jsou profese pro srandu. A podle toho mají mít společenskou vážnost i odměňování. Ale to je téma už na hony vzdálené od ISO.