1206 Úvaha tentokrát amatérská 09.09.2006


Na novém CD Českého radioklubu je také program LOGGER 32. Všude je uváděn jako špičkový program pro vedení deníku. Když jsem si přečetl co všechno umí pojmula mne hrůza. Ne z programu, ten je skutečně špičkový, ale z filozofie podle které byl vytvořen. Všechny části tohoto programu by šly nahradit řadou programů jednodušších. To je určitě pravda. Ale tento program vše propojil. Komunikaci s DX clustrem, naladění přijímače na vybraný DX spot podle clusteru, automatické otočení antény na správný směr, propojení s deníkem, vysílání CW i digi a nakonec program umí i vytisknout štítky na QSL lístky.

Strach mám z toho, že za nějaký čas vyjde nejdokonalejší program pro radioamatéry a celá činnost bude vypadat takto:
Ráno vstanu s postele a před odchodem do práce zapnu zařízení. Po návratu z práce domů se podívám jaká spojení jsem vlastně udělal za dobu co jsem byl v práci a zkontroluji odeslání e-QSL lístků. Potom se podívám do pošty jestli se mi náhodou dopoledne neudělal nějaký diplom. Když budu mít narozeniny, svátek nebo výročí rozvodu, budu vysílat pod "special call for .........". Pokud budu s výsledky nespokojen objednám si přes internet nějaký výkonnější koncový stupeň, eventuelně vyměním program za nový ještě barevnější a pokud možno s 3D grafikou.

Jenom doufám, že jsem správně pochopil výraz amatér a že je tento výraz skutečně odvozen od původního latinského amo, amare. To znamená milovat. Proto si myslím že budoucnost amatérské činnosti bude v QRP a bastlení různých udělátek. Ne v třenicích, ze kterých máme my obyčejní amatéři jenom srandu. Snad už i s napětím čekáme co z koho vypadne abychom to mohli okomentovat. V tom je také pořádný kus naší škodolibosti. A to není dobře. Další věc je podle mého názoru žabomyší válka okolo CW. Věci se vyvíjejí, vznikají a zanikají. To je běh života. Zrovna tak se vyvíjejí způsoby provozu. Já mám rád PSK. Ale nikdy nebudu říkat že to je jediný správný provoz. Vždyť i CW "zdegenerovalo", ano prosím jsou tam uvozovky, nepřehlédnout!

Musím se obdivovat nejen těm kdo vládnou CW svižným tempem ale i těm kdo umí zpívat. Já měl ve škole zpívání zakázáno, musel jsem jenom recitovat. Přesto jsem na světě jsem rád i když nevládnu zpěvem a CW. Mezi námi, zpěv mi chybí víc.

Čtu a slyším nářky, že není mladá generace. Ona ale je. Jenom my neumíme vzbudit její zájem. Ale musíme si uvědomit, čím žijí dnešní mladí. Jsou to počítače a snaha dělat něco hned. V tom je přednost digi módů. Děti můžou dělat na počítači něco co ostatní neumějí. Přes veškerou úctu k práci kterou některé radiokluby věnují mladým, myslím, že páječka a schemata není dobrý začátek pro děti. Nejdřív je nutno upoutat a teprve potom poučovat.

Další věc je, že velice chybí radiokluby. Ať si o SVAZARMU říká kdo chce co chce, radiokluby a jejich materální zabezpečení byly věc k nezaplacení. Prostor k práci s mládeží byl obrovský. S tím se "radiokluby" které se scházejí jednou za měsíc v hospodě nemohou srovnávat. Vím, taková je doba a společenská poptávka po technické činnosti zatím není. To se ale pomalu mění. V novinách už skoro nenajdete inzeráty na právníky a ekonomy. A začínají se množit inzeráty na strojaře, elektrikáře a technické profese na všech úrovních vůbec. Snad začnou vznikat technické kluby pod patronací podniků, kde se budou vyhledávat budoucí talenty a zaměstnanci. Druhá cesta je ovšem snažší, dovézt lidi třeba z Ukrajiny. Mám obavy že zvítězí druhá varianta. Má totiž obrovskou přednost - je tržní a neplýtvá prostředky na výchovu a vzdělání. Tyto prostředky zřejmě stejně utratíme na vzdělávání, ale tentokrát nevzdělatelných, aby nebyl důvod ke kritice ze strany nevládních organizací a hlavně EU.


PS. Tato úvaha nemá poučovat. Jenom jsem potřeboval po různých diskuzích ventilovat svoje názory.