9002 2 - Formikárium "START"

Berte prosím v úvahu, že jsou zatím všechny články pouze teoretické. Je to jenom příprava na chov mravenců Messor Barbarus - zrnojedů a hlavně sběr informací. Pokud někde uděláme chybu, také to napíšeme. První chyba byla, že jsme to s prvním formikáriem hodně přehnali. Na malou kolonii je obrovské a prakticky nepoužitelné. Kolonie mravenců musí pokrývat 1/2 plochy mraveniště. Takže formikárium znovu a přiměřené.

Formikárium "start"

Opět z Ytongu, vnější rozměr 55x85 mm. Tentokrát jsme ale chodbičky nefrézovali vrtákem, ale vydloubali šroubovákem. Formikárium ztratilo technicistní vzhled a působilo na nás podstatně lepším dojmem. Ve vlhčící komůrce Perlit. Aby voda z vlhčící komůrky neprosakovala vnějšími stěnami, vetřel jsem do pórů Ytongu silikon. Nějaký čas ale trvá než silikon zaschne. Doufám, že se to osvědčí lépe než vodní sklo. Plexi je přilepené. Práci usnadní, když si silikonem naplníte injekční stříkačku. Podstatně lépe se s ní pracuje a nanášení je přesnější.

Čím krmit a kolik za to.

Je k dostání zkumavka krmení pro mravence ve které je 10 ml zrní za 55.- Kč plus poštovné okolo 80.-Kč. Složení je:

 1. Mák modrý
 2. Jílek vytrvalý
 3. Lipnice luční
 4. Kostřava červená
 5. Kostřava luční
 6. Bojínek luční
 7. Jetel luční
 1. Jetel plazivý
 2. Lesknice kanárská
 3. Řepka olejná
 4. Oves nahý
 5. Len setý
 6. Proso žluté
 7. Proso červené
 8. Smetánka lékařská
Krmivo pro andulky bez příměsí
 1. Proso žluté
 2. Proso červené
 3. Proso bílé
 4. Lesknice
 5. Oves nahý
1 kg, (1,3l) za 37.- Kč
Travní semeno DOSEV
 1. Jílek vytrvalý
 2. Jílek mnohokvětý
 3. Kostřava červená
0,5 kg za 110.-Kč

Když smíchám travní semeno a krmení pro andulky, dostanu téměř 2 litry zrní za 147.-Kč. Ve speciálním balení po deseti mililitrech, by mne stálo stejné množství 5500.-Kč a k tomu ještě poštovné. Slušný rozdíl, co?
Pampelišek máme plnou zahradu, slunečnice na zahradě také rostou a mák má babička ve špajzu. Občas se může prý přilepšit kouskem ořechu, vařeného kuřete nebo žloudkem z vařeného vejce.
Největší pochoutkou pro mravence Messor Barbarus je prý jílek, kostřava, proso a sezam. Sezam koupím zvlášť a příděl dostanou vždy na státní svátek.
Hlavně ale musí mít stále dost vody. Tu nutně potřebují k výrobě chleba.

Výběh

Výběh je vyrobený z plastové krabice 200x200 mm. Možná zbytečně velký, nevím. Dno jsem vylil sádrou na kterou jsem před úplným zatuhnutím nasypal převařený říční písek. V sádře je kruhový prostor pro umístění napáječky. Po zatvrdnutí sádry jsem přebytečný písek vysypal a dno vymetl štětcem. Pevné dno umožní úklid odpadu vysavačem. Na dně jsou kameny a kousky dřeva. Celý prostor jsem jemně posypal převařeným říčním pískem. Možná by byl kopaný písek lepší, nevím.

Zásobník na vodu je vyrobený z plastové zkumavky, spodní část je odlitá z epoxidu a opracovaná minivrtačkou. Vypadá to ale plastově, to znamená dost blbě. Při příští výrobě obarvím epoxid práškovou barvou na beton.
Pro lepší zobrazení na fotografii jsem naplnil napáječku šťávou.


Výběh zatím bez otvoru na připojovací hadici k formikáriu. Královna s několika dělnicemi bude zatím v položené zkumavce. Podle Toma asi do konce prázdnin.Nic nemáme odzkoušeného, všechno jsme se dozvěděli z literatury nebo internetu. Teprve shromažďujeme informace.