0119  →  Zařízení Tesla Přijímač Tábor II ok1nop 26.01.2013

KV přijímač TÁBOR II ze soupravy ANDROMEDA, zajímavý kousek naší zpravodajské historie. Jedná se o celotranzistorový přijímač TÁBOR II původem ze soupravy ANDROMEDA, kterou používalo Ministerstvo zahraničí v sedmdesátých letech jako RDST na ambasádách a ve zpravodajských službách. Přijímač se vyráběl ve dvojím provedení, v prvním jako součást radiostanice ANDROMEDA, kde byl doplněn o vysílač MARS a napájecí zdroj, celá sestava pak byla osazena ve společné skříni ve výsuvných modulech pro snadnou údržbu a přepravu. Druhou variantou byl samotný přijímač TÁBOR II ve vlastní skříni určený pro výběrový příjem na zpravodajských pracovištích.
Přijímač mě překvapil svou propracovanou konstrukcí a kvalitním mechanickým provedením, které u našich výrobků nebývalo zvykem. Celý přijímač je osazen germaniovými tranzistory, převážně typu OC 170. Některé prameny tvrdí, že se jedná o kopii přijímačů collins, což by i odpovídalo samotné konstrukci přijímače a způsobu zapojení.

TÁBOR II je polovodičový komunikační supreheterodynní přijímač s dvojím směšováním. Může pracovat v pásmu 3-24 MHz s druhy provozu A1,A2,A3-SSB s možností volby USB/LSB a nouzově pak s provozy F1 a A3. S adaptorem ho lze použít i pro příjem radio dálnopisu. Přijímač je možné připojit na 75Ω nesymetrickou anténu a jeho pracovní pásmo 3-24 MHz je rozděleno do šesti podrozsahů volitelných přepínačem. V každém podrozsahu je pak možno jemně prolaďovat čtyřobvodové vstupní pásmové filtry vf. zesilovače. Přepínačem krystalů je pak možné zvolit jedno ze 24 možných frekvenčních pásem, u kterého pak lze plynule ladit v rozmezí 200 kHz.

První mezifrekvenční kmitočet 1.050 MHz vzniká v prvním směšovači smíšením vstupního signálu a signálu oscilátorové jednotky. Po průchodu 1. mf propustí se pak dále směšuje v druhém směšovači s kmitočtem krystalového oscilátoru 1.090 MHz na druhý mf. kmitočet 40 kHz. Před zesilovačem 2.mf je filtr soustředěné selektivity s přepinatelnou šíří pásma 300 Hz, 1 kHz, 3 kHz a 5 kHz. Za 2.mf zesilovačem následují detektory. Pro provoz A2 je určen klasický diodový detektor.

Pro A1 a SSB je zvláštní kruhový detektor, který pracuje v součinnosti s přelaďovaným BFO 1,8 kHz. Pro USB je BFO pevně naladěn na 38,5 kHz a pro LSB pak na 41,5 kHz. NF signál z detektorů je pak zesilován nf zesilovačem s výstupy 5Ωm/100mW (repro) a 600 Ωm, k němuž je paraelně připojen výstup pro sluchátka 4000Ω. Hlasitost signálu se řídí na vstupu nf. zesilovače potenciometrem.
Přijímač dále obsahuje jednoduchý omezovač poruch, pásmovou propust 700-800Hz pro příjem telegrafie a obvody AVC, které jsou schopny zpracovat signály v rozsahu asi 70 dB. Pro příjem velmi silných signálů má přijímač na vstupu přepínatelný odporový útlumový článek a při největším zařazeném útlumu by měl být schopen zpracovat signály o napětí minimálně 1V na vstupu. Za odporovým článkem následuje dolnofrekvenční zádrž pro potlačení signálů blízkých mf kmitočtu. Přijímač má vlastní kalibrátor, který umožňuje kalibraci v celém pásmu na všech frekvencích, které jsou násobkem 100 kHz.
Napájení přijímače je realizováno ze sítě 220V a 120V, nebo v případě samostatného provedení z vnějšího stejnosměrného zdroje 12V. U varianty samotného přijímače bylo možné i nouzové napájení z uvnitř umístených osmi monočlánkových baterií.



Poznámky

  1. Fotografie soupravy andromeda a naskenované foto z manuálu poskytnul ze svých sbírek Miro OM3CU za což mu děkuji.
  2. Pokud by někoho zajímal podrobnější popis přijímače i s kompletní dokumentací, tak mě může kontaktovat via mail a já mu dokumentaci v el. podobě rád zašlu k prostudování.