O-610 EXTERNÍ zvuková „karta“ aneb na kvalitě záleží OK1JK 03.11.2007

Sonogram při dekódování digitálních signálů mi prozrazoval, že něco na mé soustavě pro DXing není úplně v pořádku. Stále mne pronásledoval všudypřítomný šum. Jednoho krásného dne jsem se rozhodl pokusit se zatnout šumu tipec a objednal jsem si externí zvukovou kartu Sound Blaster Audigy 2 NX. Karta dorazila ještě ten stejný den a tedy nastal čas prověřit rychlým testem její kvality.

Testovací sestava byla následující:

  1. Software: Hoka CODE (waterfall + sonogram – screenshot)
  2. Testovací signál: Hamburg Meteo (FAX)
  3. PC: Asus Pundit (CPU: Intel Celeron 2600, MB:P4S86/ SiS651, RAM: 512MB)
  4. Integrovaná zvuková karta: Avance AC97 Audio (P4S86/SiS651)
  5. Interní zvuková karta: Sound Blaster PCI 128
  6. Externí zvuková karta: Sound Blaster Audigy 2 NX

Sound Blaster Audigy 2 NX není zrovna nejnovějším produktem z dílen spol. Creative, ale právě díky tomu má celkem zajímavý poměr cena/výkon.

Testování probíhalo ve třech etapách (stage):

  1. Zapnutý přijímač (Yaesu FT-897) s vypnutým DSP a naladěný na kmitočet Hamburg Metea (FM FAX)
  2. Zapnutý přijímač se zapnutým DSP filtrem (DBF) a naladěný na kmitočet Hamburg Metea (FM FAX)
  3. Vypnutý přijímač (na vstupu by neměl být žádný NF signál a teoreticky vše co je vidět/slyšet je pouze šum)


Postupně jsem testoval všechny zvukové „karty“. První šla na řadu integrovaná „karta“ následovaná interní kartou Sound Blaster PCI 128. Obě „karty“ (interní i integrovaná) podaly téměř shodné výsledky a to nikterak oslnivé. Jako poslední jsem testoval zvukovou „kartu“ externí a ta z pohledu vlastního šumu podala výsledky přesvědčivě nejlepší.

Nejlepší pro porovnání je zcela jistě následující obrázek. Tedy obě interní karty (levá část obrázku vlevo) stále měly přítomen celkem významným způsobem šum i při vypnutém TRXu.

Externí karta podala celkem přesvědčivý výkon a i při maximálním zesílení vstupního zesilovače byl sonogram černý tam kde měl být černý.


Při použití externí “karty” se snižuje chybovost při dekódování a „karta“ umožňuje dekódování i velmi slabých signálů. Samozřejmě při naší lokaci není možné považovat Hamburg meteo za slabý signál a je zde uveden pouze pro demonstraci. Naopak tento signál jsem volil záměrně jako silný a dobře známý.

Přikládám další snímky sonogramu:

Internal Card - FT-897 DSP off (DBF)       External Card - FT-897 DSP off (DBF)

Internal Sound Card (Stage:1,2,3)          External Sound Card (Stage:1,2,3)

Závěrem jedno drobné zpochybnění od Vojty JKV jež je vlastníkem obdobné karty (SB Audigy 2) v interním provedení. Interní karta SB Audigy 2 se prý chová velmi podobné jako externí SB Audigy 2 NX. Tedy v brzké době provedeme další srovnání interního a externího provedení této karty.

Převzato kdysi se svolením autora ze stánek - Honzy OK1JKPoznámky

  1. Článek jsem na stránkách Honzy OK1JK už nenašel, je z mého archivu. Ani nevím jestli došlo před šestnácti lety k porovnání karet. Nicméně kvalita zvukové karty je důležitá i letos, v roce 2023.