Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
ADTRX-9 07. Dokončení přijímače OK1CJB 27.08.2014  

Propojky přijímače

V této části nejde o pevně vydrátované propojky na desce plošných spojů, ale o propojky mezi ovládacími prvky a jednotlivými konektory na desce, které jsou nutné pro funkci přijímače. Mimo již zmíněné propojky detektoru J21-J22 zapojíme znovu napájení stabilizátoru 5V (J2.1) a navíc propojky k přepínači pásem a přepínači attenuátoru. Bod označený jako +12V je připojený na místo napájení z konektoru DC 12V/2A. Protože máme osazené všechny propusti, nemusíme dělat žádné provizorní propojky k anténnímu konektoru. Následující schema není definitivní a slouží pouze k oživení přijímače.

8-160 propojky RXPřepínač pásem má 2x6 poloh a je zarážkou omezený na čtyři polohy. V průběhu stavby se mi podařilo získat vhodnější miniaturní přepínač Tesla řady TS121, má 3x 4 polohy s rozměry tělesa 12x10x29 mm. Pokud se podíváte na internet, myslím, že ho určitě objevíte.
 
8-160 provCeloI když je hlavní vypínač deklarovaný na proud 3A, pro zvětšení spolehlivosti jsou u něj spojené dva kontakty paralelně. V průběhu stavby jsem vypínač napájení vypustil a ve finální verzi není.
8-160 prepinace

Seřízení

Základní seřízení je velice podrobně popsané v manuálu. Takže jenom stručná rekapitulace.

  • seřídit napětí trimry RT3 a RT4 na pinech 1 a 3 obvodu 74HC4053N bez zasunutého IK6
  • seřídit napětí na těchto pinech ze zasunutými paralelními obvody IK6
  • seřídit útlum zpětného vyzařování do antény.

Zatím nemám programovatelné oscilátory pro pásmo 10 a 18 MHz, proto musím udělat seřízení zpětného vyzařování v pásmu 14 MHz. Nejdřív jsem se chtěl přesvědčit, co vlastně z přijímače jde do antény a jestli neohrozím svojí FT-817. To jsem udělal funkcí FFT u osciloskopu DSO-2150. Průběhy jsem sejmul v pásmu 7 MHz i v pásmu 14 MHz .

8-160 FT-817

Spojil jsem koaxiální propojkou anténní konektor FT-817 a SDR transceiveru. Po zapnutí obou zařízení a naladění FT-817 na kmitočet nosné SDR rádia šel "kostičkoměr" na displeji za roh. Abych vůbec byl schopen určit směr nastavování, musel jsem zařadit antenuátory na FT-817 (-10 dB) i na ADTRX-9 (-15 dB). Postupným nastavováním jsem se dostal až na "šest kostiček" bez antenuátorů. Níž už to nešlo. Pro podstatně nižší riziko zničení vstupních obvodů přijímače je vhodné použít atenuátor. Je s ním i pohodlnější práce.

8-160 sinus

Dalším nastavením potlačíme příjem zrcadlových kmitočtů nastavením trimru RT5. Nastavoval jsem pomocí osciloskopu DS-2150, jako zdroj signálu jsem použil signální generátor BM368. Na generátoru je nutné nastavit nejen kmitočet ale i správnou úroveň signálu. Optimální je, když je velikost na výstupu Line In Upp ≈ 200mV. Při nízkém napětí je signál příliš zatížen šumem, při velkém dochází k jeho limitaci. Změna úrovně na otáčku je velice malá a tak si celé nastavení asi několikrát zopakujeme. Nastavení přímo na pásmu vzhledem k změnám velikosti signálů a šumům považuji jenom za teoretickou možnost.

Konec první poloviny stavby

Máme postavený celý přijímač a můžeme se dívat po pásmech a trénovat ovládání SDR přijímače. Současně si můžeme odzkoušet různé programy pro SDR transceivery.
Při použití techniky SDR si můžeme zvolit různé šířky filtrů a tak odstranit nežádoucí signály. To byl také jeden z důvodů pro který jsem začal SDR zabývat. Vyprovokoval mne k tomu neúmyslně Pavel OK1VT, který při mojí chvále EKD300 a jeích úzkých filtrů prohlásil, že to dneska umí každé SDR. V dalším obrázku je znázorněné, co už máme hotové. Věřím, že stavba další části bude stejně úspěšně pokračovat jako doposud.

8-150 RX
Při příjmu možná zjistíte, že vysoký vzorkovací kmitočet zvukové karty (např. 192kHz) není zase až tak výhodný. Se zvětšenou šířkou přijímaného pásma se zvětšuje i množství přijímaných signálů a tím i doba jejich zpracování počítačem. Lepší službu asi udělá zvuková karta s nižším vzorkovacím kmitočtem, co možná největší hloubkou zpracování a přeladitelný oscilátor. U většiny zvukových karet zřejmě půjde vzorkovací kmitočet v ovládacím programu snížit.


◄ propusti © YU1LM, OK1UNL, OK1CJB