Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
ADTRX-9 Cenová kalkulace OK3MN 17.08.2014  

Když se mi Milam OK3MN nabídnul, že zpracuje kvalifikovaný odhad materiálové kalkulace na ADTRX-9 velice jsem to uvítal. Výsledek mě docela překvapil. Celkové materiálové náklady bez skříně by měly být cca 1950.- Kč. To je výsledek nad očekávání dobrý. Náš cíl byl dosáhnout náklady bez skříně maximálně 100€. I při velice nepříznivém kurzu 28,50 Kč/€ (nákup) vycházejí náklady na 68.-€. V porovnání s cenou za kterou nabízí stavebnici firma ALIVA (150€) je to propastný rozdíl. V žádné porovnávané ceně není zahrnuté poštovné.
Pravda ale je, že cena skříňky kterou nabízí ALIVA v ceně 30.-€ (to je 855.-Kč) + poštovné se mi zdá vzhledem k jejímu profesionálnímu zpracování zcela přijatelná.
Je to natolik zajímavé, že se svolením autora dávám ve formátu .ods pro LibreOffice calc celou kalkulaci ke stažení. Skutečně jsou ceny nadsazené. Jenom u keramického kondenzátou 100n/50V je kalkulovaná cena 2,25Kč/ks. Při potřebných 49. kusech je ale množstevní sleva a cena je jen 1,34Kč/ks. To je snížení z kalkulované ceny 110,25 na 45.-Kč. Je zde tedy zabudovaná dostatečná rezerva na nepředpokládané náklady.


Ahoj Jardo,
udělal jsem tu kalkulaci - spíše bych to nazval první přiblížení.

Cena se dostane do 1950 Kč - není započtena krabička a případné dopravní náklady.
Protože mám ve zvyku spíše nafouknout první kalkulaci tak předpokládám, že skutečnost se může pohybovat mezi + 3% až -10% uvedené ceny.

Cena vypočítané varianty je  maximální - tedy 2 - xtalové oscilátory
               DP komplet
               PP kompletní
               all mode provoz
               výkon 5W
Pokud si chce někdo spočítat verzi pro sebe dávám k dispozici tabulkový soubor. Ten může sloužit také jako soupiska, aby to případnýzájemce nemusel vypisovat ručně.  Pozor - pokud bude někdo počítat svoji variantu všude nejsou součtové vzorce - někde je součet skutečně použitých elek klepnutý ručně !!
Připouštím, že tam mohou být i chyby - při kopírování jsem musel ručně editovat což je při takové spoustě dat úmorné a tak nemůžu zcela vyloučit nějaký úklep...... Dražší věci by tam měly být všechny ....
DPS je úplně dole - bez přepravních nákladů.

Poznámky ve sloupci C slouží pro výběr varianty a značí následující:
************************************************************************************************
"bez poznámky" = ve všech variantách
variantní = integrované oscilátory
2 varianta = x-talové oscilátory
ořezaná DP = ofiltrování
DP komplet = ofiltrování
jednoduchá = ofiltrování
kompletní  =  ofiltrování

budič = 100 mW
PA = 5 W

mikrofon = zesilovač mikrofonu
digi = jen digitílní provoz
all mode = all mode
psk = viz. návod
cw monit = použit monitor cw
***************************************************************************************************
U dražších součástek by měla cena sedět na GME. Pouze toroidy jsem vzal na eBay.
Levnější součástky (odpory a kondenzátory) jsou "nástřel" nafouknutý do plusu.
Úplný odhad (asi do plusu) je u drátových propojek - předpokládám, že bych tam měl spíše napsat nulu protože zvonkový drát nebo odstřižky součástek máme doma všichni co jsme někdy vzali páječku do ruky.
Kde by se dalo ušetřit (nebo taky víc investovat):

1) zajímavá položka je relé - já tam počítám průměr dvou cen z katalogu GME. Mají tam dva podobné typy  se značným cenovým rozdílem - pokud jsem se nepřehlédl tak i stejné velikostí - nutno prozkoumat kde použít levnější a kde dražší variantu - proto ten průměr
 
2) Chladič tranzistoru - lze pravděpodobně přišroubovat přímo na kovovou skříňku (případně přes kousek hliníku jakožto mezikus)
 
3) Doporučuji zvážit vynechání oscilátorů a jejich náhradu modulem s SI570 - úspora sice žádná není, naopak dojde k navýšení kalkulace asi o 750 Kč, ale případný zájemce získá prakticky plně přeladitelné zařízení. Mám vyzkoušeno u přijímače podobné konstrukce a do pevných oscilátorů bych nešel.
 
4) Domnívám se, že ovládání RX/TX bude vhodné upravit (doplnit) modulem RS232-USB zejména při použití s notebookem kde již často klasický seriový port není. Až se mi podaří dokončit můj kus do podoby, že to půjde odzkoušet, tak dám vědět - nebo pokud to chce někdo otestovat mohu modul zapůjčit. Dalším řešením je koupit FT232RL a DPS a celé to zapojit - ten šváb má určitě požadované vývody vyvedené.
 
5) S nárůstem USB zařízení může vzniknout problém s jejich počtem u některých NB. V RXu jsem vyzkoušel čtyřvývodový hub USB co se prodává za směšnou cenu na eBay. Konektory se odstříhají a modul se přímo propojí s modulem Si570, zvukovou kartou a  RX/TX přepinačem.
Jeden (čtvrtý) vývod zbyde.
Zkoušel jsem to i se zvukovkou co doporučuje autor a vše slušně běhalo - i když teď si neuvědomuju, jestli by té zvukovce nebylo lépe na USB3
Tuto variantu také časem odzkouším a dám vědět - uvažuju dát zařízení do ploché bedny velikosti notebooku (i se zvukovkou) a připojovat ho jen jedním USB. Zbylý prostor snad bude dostatečný pro LC článek antény - tj. cca 17 relátek.
 
6) Drobný prodej zahájila také fa ECOM České Meziříčí - nakupoval jsem tam nějaké věci do práce a zdá se, že mají rozumné ceny.
73 de Milan OK3MN