Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
ADTRX-9 15. Mikrofon OK1CJB 02.10.2014  


Daniel OM1DS mne upozornil na chybu v zapojení mikrofonu:
Ahoj Jarda.
V svojom článku č.15 máš zapojenie mikrofonu, porovnaním plošáku a schémy je to tvoje zapojenie s prehodenými pinmi PTT a mikrofonu na 3,5 jacku- viď schemy v prílohe . Alebo si potom zapojil inak jack ako je na original scheme? Čauko, 73, Daniel.
Omlouvám se, Jarda (cjb)

Osobně preferuji použití náhlavní soupravy. Klíčuji přes nožní spínač. Vyhovuje mi totiž, že mám obě ruce volné. Můžu tak psát a pít kafe. Navíc je na mé náhlavní soupravě i potenciometr na regulaci hlasitosti. To je u tohoto transceiveru při fone provozu poměrně důležitá věc. Přes výstup LINE-OUT se moduluje vysílač a současně slouží i jako výstup z přijímače. Na KV vysílám provozem PSK. K tomu nepotřebuji mikrofon, klíčovaní a ani sluchátka.
Pro ty, kdo se necítí v náhlavní soupravě příjemně, je možné použít klasický tvar mikrofonu. Je to velice jednoduchá a levná záležitost. Upravíme si jakýkoliv starý mikrofon, ze kterého použijeme asi jenom obal. Já jsem měl v šupleti bakelitový obal od mikrofonu pro vojenský telefon - známou žabku. Zajímavé je, že její tvar je nadčasový, i po těch šedesáti letech působí nevtíravě. Zapojení mikrofonu je velice jednoduché. klíčovat můžeme buď tlačítkem na mikrofonu, nebo třeba nožním spínačem přes konektor KEY/PTT. Mechanické provedení bude určitě záviset od vkusu a možností každého uživatele. Mezi elektret a víčko je vložený kus černého molitanu.

< Zvuková karta © YU1LM, OK1UNL, OK1CJB
???????