Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
ADTRX-9 13. Programy OK1CJB 26.11.2014  

MultiPSK

Tento program si po počáteční nedůvěře pomalu ale jistě získával mojí oblibu v době, kdy se mezi amatéry o technice SDR pouze mluvilo. Před dvěma roky jsem za 30€ koupil licenci, která mi zajišťuje i trvalou podporu. Čím mne program upoutal? množstvím podporovaných digitálních módů používaných amatéry. V placené verzi jsou dostupné mimo jiného i módy používané v profesionálním provozu.
  Ale zpátky k tématu. MultiPSK umí pracovat s SDR transceivery. Volba je v konfigurační stránce programu.
8-230 config
Jedná se o okénko I/Q interfaces for SdR transceivers. Nastavení potřebné pro ADTRX-9 je vidět na obrázku.
8-230 SDR
Pokud si do políčka HF frequency at 0 zapíšete kmitočet vašeho oscilátoru dělený čtyřmi, v políčku HF frequency [kHz] se objeví vámi nastavený kmitočet na vodopádu. Přijímané spektrum mezi dvěma zelenými čárkami máte k dispozici v hlavním okně programu, které je stejné jako v předešlých verzích.
8-230 PSK
Klíčování ADTRX-9 je z tohoto programu bez problémů přes COM port. Návrh propojení počítače s TRX přes COM port je v souboru RS232_EN.doc umístěném v hlavním adresáři programu. Nefunguje klíčování zpátky z ADTRX do počítače, např. při provozu CW nebo SSB. Pro tyto provozy ale není multiPSK určený.
Dál se už používání programu nemění a zůstává stejné jaku u předešlých verzí. To jenom v krátkosti, podrobnější popis tohoto programu najdete na internetu. Třeba instalace je znázorněná na videu Multipsk Installation Guide. Obávám se ale, že ucelená informace o tomto programu v češtině asi neexistuje.
Program je možná stáhnout ze stránek F6CTE. Neplacená verze má nějaká omezení. Např. nefungují profesionální módy, nejde panoramatický přehled stanic, osciloskop, atd. Pro vlastní příjem amatérského provozu je ale plně funkční. Na stránkách jsou i podrobné popisy programu v angličtině, francouzštině, španělštině a polštině.

GSDR

Zatím jsem ADTRX-9 zkoušel v programu MultiPSK od Patricka F6CTE. To je ovšem program určený téměř výhradně pro digimódy používané jak pro amatérský, tak pro profesionální provoz. Nehodí se ale pro provoz fone a CW. Tasa YU1LM tvoří sehranou dvojici s Goranem YT7PWR. Tasa dělá SDR rádia a Goran programy. Programem používaným pro rádia z jejich dílny je GSDR. Manuál k tomuto programu s dovolením Tasy a Gorana přeložil do češtiny Ladislav OK1UNL. Program není psaný klasickým způsobem jako celkový popis. Tento manuál je dělený podle programových modulů a tak se při nové verzi předělá jenom příslušná kapitola. Celkem to je čtrnáct souborů ve formátu pdf.
 1. Instalace
 2. Audio subsystém
 3. Direct I/Q output
 4. Nastavení vysílače
 5. Ovládání externích programů
 6. Nastavení CW
 7. CW Expert
 8. Kalibrace
 9. Klávesové zkratky
 10. Obrazovka - nastavení
 11. Nastavení anténního tuneru
 12. Podporovaná zařízení
 13. DX cluster client
 14. Firmware_update

Program samotný si stáhnete ze http://genesisradio.com.au. Aktualizace jsou na http://www.genesisradio.com.au/GSDR/new/. Při instalaci a aktualizacích postupujte podle manuálu.

Instalace

Průzkumníkem jsem si zkontroloval verzi knihovny NET Framework. Podle výpisu hledání bylo jasné, že na počítači je instalovaná verze 4. Na stránkách http://slimdx.org/download.php jsem tedy stáhl verzi určenou pro můj počítač X86 (NET4, 32bit).
Postupoval jsem přesně podle návodu. Vytvořil jsem adresář C:\GSDR a do něj vložil instalační soubory. Potom jsem podle datumů do tohoto adresáře kopíroval aktualizace a nechal přepisovat soubory. Podle návodu jsem spustil soubor GenesisDX.exe. Na obrazovce se objevilo toto hlášení:

8-220 fatalError

Vůbec se nedivím, protože v počítači byl nainstalovaný soubor SlimDX verze 4. Tím spouštění skončilo. Použil jsem tedy druhou variantu a spustil soubor Genesis.exe. Po vyplnění několika údajů se objevila obrazovka programu. Ve volbě můžete zvolit jakýkoliv TRX, pozdější nastavení je možné v menu. Já jsem nastavil TRX G40. Podle schematu má stejné ovládání PTT jako ADTRX-9. Navíc má zabudované v programu klíčování CW pro dvoupádlo. To by neměl být problém ho v další verzi TRX použít.

8-220 screen1

Po instalaci a stisku tlačítka ON se program rozběhne. Na obrázku je pro porovnání průběh bez signálu. Trochu hledání mi dalo klíčování. Při nastavování HW jsem přehlédnul důležitou záložku ve které je nutné zvolit port pro ovládání. Prozíravě jsem při sestavování mého desktopu nechal osadit desku s COM porty a tak jsem neměl s připojením problém. Zajímalo mne ale jak se bude chovat program s externím převodníkem USB-COM.
S převodníkem s osazeným obvodem CP2102 není problém. Jenom musíme vzít na vědomí, že výstupní napětí z převodníku je 3,3V a signály jsou invertované. Program Genesis SDR nemá s tímto virtuálním portem žádné problémy. Tím asi tato krátká informace končí. Moje hobby je provoz digi a tam mne plně uspokojí program MultiPSK. Možná o programu GSDR něco bližšího napíše Ladislav OK1UNL.


◄  skříň © YU1LM, OK1UNL, OK1CJB zvuková karta ►