Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
ADTRX-9 2. Zdroj OK1CJB 18.08.2014  

V první řadě je potřeba klasický zdroj. Se spínaným zdrojem zřejmě nemáte šanci provozovat SDR rádio. Vím o čem mluvím. Při použití spínaného zdroje bylo všechno v nejlepším pořádku až do doby, kdy jsem začal oživovat analogovou část přijímače. Všechno se zdálo bez závad, jenom jsem nepřijmul signál ani jedné stanice. S-metr za rohem a všude vydatný šum. Jen při vypnutých oscilátorech docela slušně hrála ČRO 2 na středních vlnách. Začalo tedy hledání, co se děje a co asi může kmitat. První věc byla, že na katodách součtových diod byl při vypnutých oscilátorech velice divný průběh s kmitočtem 5MHz.
8-110 zakmity 8-110 zdroj fft
Ten samý kmitočet se objevil na vstupu - kondenzátoru C86 u IK6 (74HC4053). Tam už jsem byl zvědavý na spektrum, které jsem sejmul při zapnutém oscilátoru pro pásmo 14 MHz . Začalo ve mně klíčit podezření. Když se stejný průběh opakoval i na napájecím napětí 5V a 12V, bylo jasno. Za rušení mohl spínaný zdroj, o kterém jsem tvrdil, že neruší a který jsem bez problémů používal s FT-817. Při napájení z akumulátoru problém zmizel. Protože kapacita mého olověného akumulátoru je malá a Lipol má nízké napětí, nezbývá než vyrobit klasický zdroj z toho, co mám v šupleti. Zdroj nemusí být ani moc stabilizovaný, zato musí být poměrně dobře odrušený. Zapojení je klasické a není třeba k němu třeba žádný popis.

Síťová část


00-varovani
Vyrábět a opravovat ho mohou jen osoby s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací
Za následky způsobené neodborným provedením a provozováním nemohu nést jakoukoliv zodpovědnost.
.
8-110 sch1
Síťovou část si můžou vyrobit osoby s elektrotechnickou kvalifikací. Ostatním bych doporučil takové trafo, jaké je například použité v regulovaném zdroji vyráběném v kroužku. Pro napájení samotného transceiveru ADTRX-9 mělo výkonově vyhovovat a je naprosto bezpečné. Trafo se připojí do bodů A a B na vstupu usměrňovače.

Část malého napětí

8-110 sch2
Trochu neobvyklé je použití filtrační tlumivky L1. Ta nemá za úkol potlačit brum, jako u elektronkových zdrojů, ale zachytit zbytek jehlových impulzů ze sítě. Ty jsou následkem komutačních přepětí z nejrůznějších spotřebičů připojených do rozvodné sítě. Tyto impulzy nejsou na osciloskopu vidět (mám ho jen do fmax = 80 MHz). Tlumivka je vyvrakovaná z jakéhosi spínaného zdroje.8-110 pohledDo série se Zenerovou diodou D2 jsem zapojil červenou diodu LED. Výstupní napětí je nastavené na 13,8V. Při zatížení proudem 1,5A napětí klesne o 0,48V. Vnitřní odpor zdroje je 0,32 Ω. To je u zdrojů tohoto typu obvyklá hodnota. Tento pokles by neměl vadit, protože všechny důležité obvody jsou napájené napětím stabilizovaným v TRX. Předzátěž tvoří indikační LED D3 a stabilizátor 7805, jak se zmíním dále.

NF zesilovač

Do skříně zdroje jsem ještě přidal jednoduchý zesilovač s LM386. Celý zesilovač je v provedení SMD. Zesilovač je napájený přes stabilizátor 7805. Při napájení tímto napětím má totiž LM386 nejnižší šum. Proč vůbec NF zesilovač? Při digi provozech se výkon koncového stupně vysílače nastavuje úrovní modulace. ADTRX-9 má nastavení hlasitosti reprodukce i modulační úrovně jedním ovládacím prvkem v programu. To je mi nepříjemné. Nastavením v programu určím hloubku modulace a zesilovačem nastavím hlasitost reprodukce. Pro moje pohodlí jsem zabudoval i páčkový přepínač repro / sluchátka. Zesilovač nemá žádný svůj vypínač, jeho schema je notoricky známé a nemá cenu ho znovu uvádět. Zesilovač je bez zpětné vazby mezi vývody 1 a 8. má proto minimální zesílení (20dB).


◄ úvod © YU1LM, OK1UNL, OK1CJB