Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
ANTÉNY
Lehká čtyřprvková YAGI na 2m
Přesunuté ze starých stránek.
OK1CJB
28.04.2011
4-900

Moje požadavky: malá váha, rozumný zisk (větší než "pendrek"), rozsah s přijatelným SWR v pásmu 144 až 146 MHz, snadná přeprava, rychlé sestavení, impedance 50Ω. Volba padla na čtyřprvkovou Yagi anténu. Takovou má na svých stránkách DK7ZB v sekci 2m/70cm-Yagis ultralight. S verzí která má prvky ø 4mm jsem moc neuspěl. O to lepší jsou výsledky s prvky ø 6mm. Jediná úprava kterou jsem udělal bylo zkrácení zářiče o 3mm na jeho celkovou délku 977mm.
2-901 SWR
Anténa je nyní posazená přibližně do střední části pásma. Použitelná je ale v celém rozsahu pásma. Na začátku a konci pásma se SWR mírně zhoršuje. Musíme si ale uvědomit, že hodnota SWR 1,5 znamená ztrátu pouze 4% výkonu.
Ale jak jsem již předem uvedl, jedná se o anténu pro program SOTA. To znamená, že je potřeba udělat z kóty čtyři libovolná spojení. Nehraje se tedy na čtverce a vzdálenosti. Pokud si chceme z kóty udělat na VKV spojení, jsou prakticky jenom tři možnosti. Vysílat v průběhu FM poháru, VKV provozního aktivu nebo využít ostatních závodů. Jinak je na pásmu mrtvo. Pro tyto účely je podle mne tato anténa ideální.

Konstrukce antény.

Vychází ze čtyřprvkové antény s impedancí 50Ω od DK7ZB. Na ráhno je použita elektroinstalační plastová trubka ø 16mm, příchytky a na prvky kulatina AlMnSi (nepřesně Dural) ø 6mm. Prvky jsou našroubované do středových částí z kulatiny Al ø 6mm. Ty jsou zalité epoxydovým lepidlem do vyvrtaných otvorů v elektroinstalačních příchytkách.
2-901 stredPrv Střed prvků


Nejprve vyrobíme střed, po jeho odměření vypočítáme a uděláme jednu polovinu prvku. Druhou část prvku vyrobíme s přídavkem 2mm a části sešroubujeme. Teprve nyní odměříme celkovou délku a na správné straně zkrátíme na požadovanou délku. Svorník M4x24 je z nerezu. Postup zalití epoxydem do příchytky je uveden u dipólu.
2-901 prvek Ukončení prvků svorníkem M4


Délka l se řídí délkou prvku. Svorník do prvku zalepíme anerobním lepidlem na závity. Do doby než lepidlo zatvrdne svorník zatáhneme maticí. Tím vymezíme eventuelní vůle a urychlíme zatvrdnutí lepidla. Toto lepidlo totiž tvrdne pokud k němu nemá přístup vzduch. Pokud budeme potřebovat svorník vyjmout, stačí spoj nahřát plamenem.


Trochu náročnější je výroba zářiče. Musíme vyrobit dva držáky a ty zalepit do instalační příchytky
2-901 stredDip
Uchycení prvků dipólu

2-901 rovnani

Příchytku nasuneme na kousek trubky přes igelit. Tím zabráníme jejímu přilepení. Zašroubujeme pomocné šrouby M3 lehce potřené vazelínou místo separátoru. Zašroubujeme prvky, podložíme je a vše vyrovnáme. Příchytku zalijeme epoxydem. I když má být epoxyd vytvrzený za pět minut, počkáme raději do příštího dne. Zkontrolujeme rozměr a (u mne 50mm) a vystředění.

2-901 konektor

Vyšroubujeme pomocné šrouby, nalepíme vteřinovým lepidlem krabičku s konektorem a zapojíme (tak tenhle obrázek už není pravda. Místo BNC konektorů jsou použité "N" konektory).

2-901 rahno

Ráhno je z plastové elektroinstalační trubky ø 16mm a je uprostřed dělené na dvě části. Na ráhno jsou příchytky prvků přilepeny vteřinovým lepidlem. Tak se zabrání pootočení a posunu prvků. To byla necnost předešlé čtyřprvkové antény. Další obrázky antény jsou v galerii Stožárek RDM 61-M.

2-901 sbalene

Celá anténa váží 0,6 kilogramů včetně držáku k upevnění antény na stožárek a obalu, přepravní délka je 55 centimetrů.