Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
  Magnetka MLA-M, část 1. OK1CJB
OK1SVB
19.08.2014  
4-570 schema
Tato magnetka se mi dostala do rukou ve značně zbědovaném stavu. Podepsal se na ní nějaký neznámý vylepšovatel. Většina pájených spojů byly "studeňáky", deska popálená, SMD kondentátory popraskané. Bylo mi líto anténu vyhodit a tak jsem se snažil jí dát v mezích možností do původního stavu. Je neuvěřitelné, jak někdo dokáže dobře provedenou věc poničit. Naštěstí byl na desce plošných spojů uvedený výtobce - firma BTV. Na jejích stránkách jsem také manuál k této anténě našel a díky tomu mohl 4-570 SMDdát anténu dohromady. Na rozdíl od desky v příručce byla na mém provedení DPS jedna ploška navíc. Zřejmě šlo o nějaký nestandardní kus. Poničené propojky, kterými se volí pásmo jsem nahradil robusními šroubovacími svorkami. Propojky v této části antény jsou nyní drátem Cu 4mm2.
SMD kondenzátory jsem nahradil dvěma kondenzátory 680pF/500V v sérii. Odstraněné SMD kondenzátory zřejmě popraskaly proto, že běžně nedostupné speciální nízkoztrátové SMD kondenzátory na 3 kV které jsou v originále byly nahrazené běžnými SMD kondenzátory. Byl jsem upozorněný na to, že když se zaklíčuje na 3,5 MHz TX s 10 W,  slídové kondenzátory se ohřejí a při Q antény kolem 1000 se po pár minutách se vysílá s polovičním výkonem, protože se anténa rozladí. Speciální kondenzátory nemám, takže musím použít slídové. Škoda. Šroubení pro upevnění smyčky k víku krabice jsem upravil na soustruhu do výsledné podoby.
Schema snadno vysledujeme podle fotografií publikovaných v manuálu. Tam se také dočteme, že zkratováním propojky J1 přidáme paralelní kapacitu k ladícímu kondenzátoru při použití na pásmu 3,5MHz. Zkratováním propojky J2 zmenšíme indukčmost smyčky při použití antény v pásmech od kmitočtu 18 MHz do 28 MHz. Jenom by mne zajímalo, jak velký vliv má takto vytvořený závit nakrátko na zbývající aktivní část smyčky.
4-570 new
U toho jsem zatím skončil. Práce okolo ADTRX-9 bylo dost, navíc se už  začal pomalu připravovat kroužek. A příprava na kroužek spustila další běh věcí. Jednoho říjnového dne mi přivezl Vláďa OK1SVB měřící přístroje jako dar pro kroužek. Ale dál už dám slovo Vláďovi OK1SVB.
4-570 pohled4-570_MLA
cara 950

Magnetická anténa, první dojmy.

Včera jsem byl u Jardy CJB, kdy jsem mu předával nějaké věci do jeho radiokroužku. Při té příležitosti jsme "pokecali" a já koukám do kouta a ono ejhle, v koutě ležela hotová magnetická anténa. Jardo půjč mi ji, já jsem něco takového ještě neměl v ruce. Jo, ale musíš mi o tom něco napsat!

Jel jsem zrovna do svého rekreačního QTH v Chrudimi, tak jsem se těšil na experimenty. V Chrudimi mám drátovu anténu LW 30m s UNUNem, kterou doladím na všech pásmech, 160 až 6m. Mým úmyslem bylo, antény srovnat.
 
Již večer, naprosto natěšený jsem anténu prozkoumal. Anténa vypadá profesionálně, má dva závity a plastovou krabici. Krabici jsem otevřel, vevnitř je plošný spoj a různé propojky s měděnými kolíčky o průměru 3mm. Je tam uveden i výrobce, je to OK2ER. Propojky byly nastaveny na pásmo 80m. Není lepší pásmo na experimenty, než 80-ka večer. Anténu jsem připojil namísto drátovky a začal poslouchat. Po nepatrném doladění dvou točítek na krabici se objevily stanice na pásmu, v síle tak do S8-9. To mě překvapilo, očekával jsem podstatně menší signál. A to mám FT857-ku nastavenou v režimu I, což je vypnutý předzesilovač. Stanice byly naprosto čitelné a rušení bylo velmi malé. Zkusil jsem s anténou otáčet, jak je směrová. Zdálo se mi, že má dvě maxima, jedno podstatně větší než druhé. Má i dvě minima, jedno větší než druhé. Pokud bych chtěl využívat směrovost antény, musím mít rotátorek v rozsahu 360 stupňů. Nestačí 90 stupňů, jak by odpovídalo osmičkovému vyzařovacímu diagramu.
 
Během otáčení jsem si všimnul, že místní rušení lze eliminovat vhodným natočením až na S1. Poslouchal jsem delší dobu UR5MSF, který volal CQ DX a skutečně dělal stanice z USA. Ty jsem slyšel, tak S1 až S2, ale slyšel. O jiných DX stanicích jsem alespoň věděl. To je proti drátové anténě obrovské plus, protože můj drát generuje na pásmu 80m večer rušení, neodstranitelné tak, S7 až S8. O nějakém poslechu DX bych nikdy neuvažoval. Dynamika příjmu byla fantastická, práskání vzdálených bouřek vyhánělo S-metr tak na S3 až S5, sousední neodrušený výtah cvrlikal S6, šum z pásma S1 až S2. stanice S1 až S9, Evropa, hlavně německé stanice běžně S8 až S9. Více jak S9 jsem na S-metru neviděl za celý večer. Experimentoval jsem do noci, takže jsem ráno zaspal meteorologický kroužek. Zkusím dnes, či zítra. Meteorology rád poslouchám, žel čas 6 hodin koliduje s mými biorytmy. Uvidíme, jak budou znít místní.
 
S radostí píši tuto první zprávu, magnetická anténa, nejen že funguje, navíc krásně poslouchá. Přivezu si anténní přepínač a zkusím rychle přepínat mezi drátovkou a magnetickou. Pokud to bude zajímavé, něco nahraji v MP3. Anténu zkusím připojit přes nějaký útlumový článek k vysílači, aby mi případná jiskra na kondenzátoru neodpravila konec u FT-čka. Zavysílám, uvidíme.
73 Vláďa OK1SVB.

   
Další ►