Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
 
Nýtovací matice
OK1CJB
02.03.2015
01140
 

Potřeboval jsem do hliníkového plechu udělat závity. Protože budou sloužit k upevnění krytu, zavrhnul jsem samořezné šrouby i vyříznutý závit v límci otvoru. Vyhovovalo by mi použití ocelových pozinkovaných nýtovacích matic M3. Jak je ale nanýtovat?

Pro první zkoušku jsem použil kleště na trhací nýty, místo trnu závitovou tyč M3 a dvě matice M3. Výsledek byl nepoužitelný.


Vytočil jsem na soustruhu trn, který měl ø 4mm pro vedení matice při nýtování. Na konci trnu byl vyříznutý závit M3. Aby se zmenšilo namáhání závitu, použil jsem jako oporu šestihrannou matici M3 s kontramatkou. Nýtoval jsem opět kleštěmi na trhací nýty. Ve finále jsem ale trn přetrhnul, kvalita nalisování byla mizerná. Pomalu jsem začal přemýšlet o koupi nýtovacích kleští. Jejich cena začíná někde okolo 800 Kč. Vzhledem k tomu, že jsem potřeboval nanýtovat jenom čtyři matice, připadala mi cena 200 Kč na jeden závit neúměrně vysoká.Vzpoměl jsem si na jedno strojařské pořekadlo, které zní: „Když to nejde kladivem, je potřeba vzít ještě větší kladivo". A výsledek se dostavil. Použil jsem skutečně kladivo a durchšlok (česky průbojník?). Matice nanýtovaná jak na výstavu. Jenom jsem musel závitníkem opravit náběh závitu.

Doufám, že vám tento způsob pomůže a postupy, jako pájení matic na hliníkový plech nebo jejich lepení epoxydem budou patřit minulosti. Matice můžeme použít i v místech kam se s nýtovacími kleštěmi nedostaneme. Další vítaná věc je, že můžeme  nýtovací matici případě potřeby použít také jako klasický nýt ke snýtování několika součástí. Náklady jsou skutečně minimální a užitná hodnota pro naší kusovou výrobu poměrně vysoká.

Nakonec mi to nedalo a udělal jsem si jednoduchý přípravek. V těle je vyříznutý závit M3 a do něj je zašroubovaný vodící svorník. Pokud se závit při narážení omačká, bez problémů se vymění. Použitím vodící části se závitem M3 jsem si usnadnil manipulaci a závit nemusím opravovat.