Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
 
Nepájivá maska
OK1CJB
22.01.2015
01410
 Po dobrých zkušenostech se suchou nepájivou negativní fólií jsem na eBay objednal negativní fólii na výrobu nepájivé masky.
Prodejce jí definuje jako fólii Dupond Riston FX-515 photoresist. Zpracování je podobné jako u fólie na výrobu DPS. Odchylka je v expozici přes ochranou fólii. Po expozici se má fólie vyvolávat až po pěti minutách. Další odchylka je stabilizace fólie při teplotě 100° po dobu pěti minut. Na fotografii vlevo nejsou barvy správně. Nějak se mi je nepodařilo věrně reprodukovat. Barva fólie je na neodleptaných částech temně fialová. Při výrobě matrice pro masku si musíme uvědomit, že se jedná o negativní film. Odstraněné bude to, co je na matrici černé. To znamená, že při použití Cam Processoru pro masku nepoužijeme volbu zařízení PS_inverted, ale zařízení PS.
Pro masku se tiskne pouze vrstva 20 Dimension a podle strany desky vrstva 29 tStop, nebo 30 bStop. Výsledek nebyl přímo profesionální, na první kus byl ale výsledek slušný. Plošky vytvořené nepájivou maskou byly poměrně malé. To je ale snaha po co nejmenší spotřebě cínu při pájení vlnou. Jejich rozměr jde určitě někde v Eagle nastavit. Jenom nevím kde.

Překvapení na závěr

Po připájení součástek jsem chtěl, jak je mým zvykem, celou desku umýt v lihu. Společně se zbytky kalafuny se mi dokonale podařilo umýt i nepájivou masku. Jsou tři možnosti:
  1. nepájivá maska tohoto typu je alergická na alkohol
  2. někde jsem udělal chybu v postupu (to si ale nemyslím)
  3. dostal jsem úplně jinou fólii než bylo deklarované.
Co je pravda nevím. Přikláním se k bodu 3. Uniklo mi, že jsem si fólii neobjednal u solidního čínského prodejce ale na Ukrajině. Jisté je, že další masku s fólií už zřejmě zkoušet nebudu.