Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
Elektronky
Zdroj pro bateriové elektronky
OK1CJB
20.03.2017
01640

 01640 celo Do kroužku přišel žák páté třídy David. Zcela jednoznačně prohlásil, že chce stavět rádio s elektronkami. Nevím kde k tomuto názoru přišel, ale získal tím moje nehynoucí sympatie. Vytáhl jsem doma z krabice ruské tužkové elektronky 1П24Б a 1Ж29Б. Prohlédl jsem si stránky o konstrukcích s malým anodovým napětím a z DC/DC modulů jsem pro bateriové elektronky postavil zdroj. Moduly mají udávanou účinnost okolo 95%. Vstupní napětí je v rozsahu 4,5 až 30V. Eliminátor je napájený ze zdroje 12VDC s bezpečnostním trafem, který jsme vyráběli v loňském roce.

  • Žhavení: 0,8 až 3V / 5A- omezené maximálním rozsahem voltmetru, jinak až do velikosti napájecího napětí.
  • Anodové: 1,5 až 28,5V / 0,6A
  • Zdroj použitý pro žhavení najdete na eBay od názvem "DC-DC Voltage Step-down Module". Je třeba sledovat nabídku. Typy a hlavně ceny se často mění. Já jsem si vybral jeden z dražších modulů. Má kmitočet spínání 300kHz.
  • Pro anodové napětí jsem vybral modul UP-DOWN. S LM2577 má spínací kmitočet 50kHz. Jeho výhodou je velký rozsah regulace výstupního napětí. Na eBay ho hledejte jako DC-DC adjustable step up down Converter.
  • Dioda D2 je pro snížení minimálního žhavícího napětí. S diodou jde pohodlně nastavit i napětí 1,2V.
  • Pro snížení možnosti špatné manipulace jdou napětí nastavit pouze trimrem po odevření skříňky.
01640 schema01640 vnitrek-s

Rušení

jsem zkoušel na levném přijímači Silver Crest z Lidlu a třicet let starém Grundiku Prima Boy 65K na středních a krátkých vlnách bez naladěného signálu. Zatím co na středních vlnách se objevovalo rušení u přijímače z Lidlu do jednoho metru vzdálenosti od zdroje, u Grundiku zmizelo ve vzdálenosti 20 cm. Do 20cm se objevovalo rušení i na krátkých vlnách v násobcích 0,3MHz. U přijímače Silver Crest na krátkých vlnách rušení z jeho síťového zdroje úplně znemožnilo jakýkoliv příjem. Pro solidnější použití by určitě bylo vhodné vyrobit kovovou skříňku a spínané zdroje tak odstínit.

Účel, postavit levný a bezpečný zdroj pro začátek práce s elektronkami byl určitě splněný.