Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
 
Zkušenosti s analyzátorem MR100
OK1UNL
31.10.2015
01300
 

Letos na jedné jarní jarovské burze na stůl před nás položil Vláďa OK1IVU analyzátor který si objednal na ebay. Měl označení MINI60. O těchto čínských analyzátorech jsem věděl, ale neznal jsem nikoho kdo by s nimi měl praktické zkušenosti. Vláďa OK1IVU hodnotil analyzátor celkem kladně.
Každý správný ham by měl vědět o anténách více, než jen změřit PSV. Tak jsem se rozhodl že i já si objednám něco, co měří alespoň impedance krom PSV a má řadu dalších možností. Jelikož nepředpokládal jsem měření na anténách denně, chtěl jsem zkusit něco  "low cost". Moje volba po zkoumání internetu padla na analyzátor s označením MR100. Ať se jedná o MR100, MINI60 nebo SARK100, stále to jsou čínské klony původního analyzátoru od EA4FRB, který ho nabízel před pár lety jako stavebnici /link 1/.O MR100 mnoho informací nebylo, co jsem viděl bylo jasné, že se ušetřílo na krabičce, jsou použity jako krytí DPS oboustraně desky z organického skla = montáž "sandwich". Chybí bateriový držák, napájení je pouze z externího zdroje. Nelze připojit BT modul. Modul "modrý zub" nebyl ani u originálu od EA4FRB. Je to čínský upgrade, který má něco do sebe. Pokud měříte v patě vertikálu či svorkách antény, nerozlaďuje vaše muskulatura anténu a máte přesnější odečtení hodnot na dálku třeba do vašeho "chytrého telefonu" V případě MR100, že se jedná o kopii originálu SARK100 od EA4FRB mě utvrdilo video /link 2/. Na ebay jsem zakoupil, zaplatil Pay-palem a čekal.
Analyzátor po cca. měsíci dorazil, v bublinkaté obálce nic kromě analyzátoru.Večer jsem pod lampou a s lupou začal zkoumat "čínský produkt"
Číňan "ušetřil" na bleskojistce 75V. Typ pojistky není popsán ani v manuálu, ale je to CG75L. Prostě pozice U1, neosazeno. Součástky jejich značení a hodnoty přesně odpovídají originálu. Odlišný je pouze layout DPS. Některé součástky jsou v provedení SMD, např. procesor Cypress PSoC CY8C29466, originál je v provedení DIL. Čínský PSoC má naflešovaný poslední známý FW v.13. Co je zajímavé, že se Číňan ani neobtěžoval ve FW přepsat autora FW(EA4FRB), nevycházely by mu totiž kontrolní součty. Trochu jiná situace je u modelu s označením MINI60, tam je FW upraven s podpisem "XUXU studio". PSoC používá MINI60 v provedení DIL, stejně jako originál.
Hned jsem si vytiskl důležité stránky originál manuálu od EA4FRB s tím, že večer přijde chvíle pravdy. Po zapnutí se analyzátor, tvářil jako že je vše v pořádku. Po chvilce se ozvala hláška, doplněná nepříjemným tónem, že přístroj není kalibrován. V dodatku manuálu jsem našel postup kalibrace. Takže jsem musel vyrobit 3 zátěže 50, 150 a 274 ohmů složených z odporů řady E24 s tolerancí 1%. Analyzátor na některé příkazy jako změna pásem reagoval docela neochotně, kolikrát bylo nutné opakovaně zmáčknout tlačítka UP/DN, pásmo 50MHz se mě nepodařilo nastavit. Zkusil jsem kalibraci. Hned v prvním kroku vyzve k odpojení zátěže. Zobrazila se informace o probíhající kalibraci, avšak po chvilce se vrátil analyzátor do základního menu.Hledal jsem někoho kdo má zkušenosti s programováním obvodů CYPRESS, které jsou v našich končinách poměrně exotické. Nakonec jsem oslovil firmu ASIX /link 3/, objednal PSoC a zaplatil 250,- Kč. Ve firmě ASIX promptně přeprogramovali a přepájeli PSoC. Účtovali 150,- Kč + poštovné, to není závratná suma. Opět přišla chvíle pravdy. Ovládání analyzátoru chodí skvěle, ještě nakalibrovat. Kalibrace proběhla přesně podle manuálu.Vše vypadalo velice nadějně. Začal jsem testovat rozdíly a porovnávat s PSV metrem SX200 a analyzátorem od VU2FD. Zatímco posledně jmenované měřily téměř shodně, MR100 vykazoval PSV na 50ti ohmech 1,24! Rozdíly i na zátěži 75 ohmů byli značné v neprospěch MR100. Začal jsem tušit problém ještě ve VF části MR100. Za tím účelem jsem čítačem proměřil výstup na 14,100 MHz. To se shodovalo. O věci jsem diskutoval s Tasou YU1LM a ten mě potvrdil že i tak může být problém s DDS AD9851, případně zesilovačem. Výsledkem je, že více investovat čas a peníze do výrobku za 65,- USD odmítám
Začal jsem zjišťovat po internetu další informace. /link 4/ Zdá se, že problémů je docela dost s těmito čínskými kopiemi. Zřejmě chybí důkladnější výstupní kontrola u výrobce. EA4FRB upozorňuje, že nikdy nedal svolení ke komerční výrobě, nemá žádné vztahy s výrobci kopií, tedy ani možnost ovlivnit kvalitu. Koupě kopie analyzátoru SARK100 z východu je "riskantní investice" Jsou majitelé, kteří jsou spokojení, ale i nemálo uživatelů, kteří mají problémy. Navíc záruka analyzátoru je také problematická. Za sebe nákup rozhodně nedoporučuji.
Raději si příště nějaký peníz přidám a koupím v ČR (EU) analyzátor, který sice nemusí být nový, ale funkční a v případě problémů ho mám komu "hodit na hlavu".

odkazy:
/1/ https://sites.google.com/site/ea4frb/antenna-analyzers/sark100/Archive
/2/ https://www.youtube.com/watch?v=7H9tylNXl2A
/3/ http://asix.cz/
/4/ http://sark-100.blogspot.cz/2013/04/sark100-clones-at-ebay.html#comment-form