Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
 
Počítač - několik drobností
OK1CJB
06.08.2015
01250
 

Nejdřív v současné době nejčastěji frekventovaná otázka. Windows 10 ano, nebo ne? Znám několik lidí kteří W10 už mají a jsou spokojení. Na druhou stranu znám dost lidí, kteří W10 ještě nemají a už jsou s nimi nespokojení. Já jsem spíš opatrný. Zatím každé nové Widows mi přineslo určité větší, nebo menší problémy. Třeba při přechodu z WXP na W7 mne nemile zarazila nemožnost sdílení USB portu. U WXP jsem na USB port posílal data z PSKmetru a přes stejný port jsem klíčoval vysílač. W7 to neumožňují. To byl ten menší problém. Horší bylo, že mi přestaly fungovat některé ovladače k měřícím zařízením. Tak jsem si malé EeePC s WXP vyhradil pro měření. Jakmile začne někdo označovat něco za revoluční, mám k tomu automaticky nedůvěru. Ona evoluce je přeci jenom osvědčená cesta k pokroku. Pro jistotu jsem si koupil instalační sadu pro Home W7. CD s OEM verzí, které jsem dostal s počítačem záhadně zkolabovalo. Zdá se, že nejvíc pravdy budou mít zlí jazykové s tvrzením, že nejlepší operační systém, na který nejsou žádné stížnosti, jsou Windows 9.
Pokud někoho irituje ikonka s nabídkou W10, není problém jí vypnout přes nabídku v ovládacích panelech.
Neodolal jsem a koupil si v Lidlu za velice přijatelnou cenu bezdrátovou klávesnici a myš. První problém byl, že jsem při přesunu klávesnice téměř pravidelně stisknul nějaké "multifunkční tlačítko" a nestačil se divit, co počítač provádí. To jsem vyřešil pomocí vteřinového lepidla a nevhodně umístěná tlačítka zalepil. Další nepříjemná věc je absence LED signalizujících Caps Lock. Tyto LED chybí ale i některých notebooků. Mne vytočilo, když jsem si aktivovaným Caps Lock zablokoval přístup k bankovímu účtu. Objevil jsem ale inteligentní prográmek, který tento nedostatek odstraní. Nezabírá místo na displeji a spokojí se s umístěním na liště. Slovní upozornění jde pochopitelně vypnout.


Jirka OK1DQT mi poslal zajímavou informaci:

Zdravím kamarádi.Možná tímto nosím dříví do lesa, ale..... B-)
Nechtěl jsem pořád zapínat notebook (s Win XP), když jsem potřeboval něco zkouknout nebo udělat v Lokátoru od OK1DUO. Stáhnul jsem tedy DosBox www.slunecnice.cz/sw/dosbox/ do našeho stolního PC s Win7 a zkoušel to spustit přetažením. Pořád to hlásilo jakýsi eror (erorr C:locator.mnu), tak jsem hledal nápovědu a pomoc na Internetu. Našel!
Locator mám na disku C. Ten obrázek je PrintScreen s návodem příkazů v Dosboxu.(Když už jsem se to naučil, tak abych to nezapomněl :-).) Obrácené lomítko \ vyrobíte dvojstiskem  Alt  Q, "MOUNT" je příkaz pro vytvoření virtuálního disku. Chodí všechno včetně mapy QSO. Podle informací na netu je lepší spouštět Locator pod DosBoxem i ve Win XP. Nezatěžuje to tolik procesor. Píše o tom OK2PYA. Na jeho stránkách http://www.ok2pya.cz/index.php/radioprovoz/53-atalanta-locator-dosbox  najdete taky úpravu příkazu klíčování TRX z Locatoru ve Win7. To jsem taky zvládl.
Je zajímavé, že můj dosovský KD7P log (Plus3v) můžu spouštět přetažením .exe souboru do DosBoxu bez problémů.
MS na 2 metru funguje. Dělám několik QSO každý den. Dnes ráno YO9HP z KN33, pokus s RA6C z KN94 nevyšel, včera OH6UW z KP22, GW8JLY IO81 a F8DO z JN25. Snažím se sbírat nové čtverce....
73+GL Jirka OK1DQT
Díky Vlastovi OK1DNQ jsem narazil na velice jednoduchý prográmek. S jeho pomocí můžete jednoduše přepsat spojení do počítače. Navíc je dovede exportovat do formátu ADIF nebo Cabrillo. Je to přesně pro lidi, o kterých Vlasta napsal:

Mnozí mí kolegové, zvláště ti starší než já, stále píší deník na list papíru. S počítačem umí základy, ale na nějaká kouzla to není. Pak vím o klucích, taky už mají vousy, kteří vyrážejí na kopce jen s malou baterkou a nějakým pískátkem a s kusem drátu. Jeden z nich mi nedávno na pásmu sdělil zajímavou pravdu. „Člověče, já jsem rád, když na kopec vytáhnu sebe a berle, natož počítač!“ Jiní v závodech rozdávají body, to jsou ti obětavci, kteří jdou do závodu, aby mistři měli vůbec co dělat, ale mordovat se potom s cabrillo, edi, adi, protlačit někudy log alespoň pro kontrolu je pro ně obtížné z mnoha důvodů, které není třeba rozebírat.

Já jsem takový prográmek sháněl z jiného důvodu. V září začneme už třetí ročník radiokroužku. Konečně se Pepovi OK1NOP podařilo vyhrát papírovou bitvu a může se instalovat anténa, která je na veřejné budově a navíc ve škole. Takže do zahájení kroužku by anténa měla být nainstalovaná. Já jsem zažádal o klubovou koncesi a připravuji potřebné zařízení. Děti budou začínat na papírových denících a je potřeba je přepsat do formátu ADIF pro umístění na eQSL.cc. K tomu se mi jeví tento prográmek ideální. S papírovými QSL a QSL službou totiž neuvažujeme.


Tak tedy, prográmek napsal Bernd DF3CB a stáhnout si ho můžete z jeho stránek http://www.df3cb.com/fle/. Je tam i velice názorný úvod. Po několika minutách zkoušení se v programu budete bez problémů orientovat. pokud by byla pro někoho angličtina nepřekonatelný problém, je tady k dispozici překladač Google.