Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
Rádia
FT-817 přepěťová ochrana
OK1CJB
26.07.2007
01941

Někdy se musí člověk naštvat aby něco vyrobil. To se mi stalo když jsem vylezl na Hazmburk. Neustále mi vypadával ze zadní stěny napájecí konektor z FT-817. U rádia nemám akupak, jedu na akumulátor 7 Ah. Při každém vypadnutí pochopitelně ztichlo rádio. Konektor je nešťastně řešený jednak tím, že se vysunuje vlastní vahou kabelu, dále je to konektor u nás poměrně exotický. Výrobce se vůbec s napájením moc nepáral. Chybí nejen ochrana proti přepólování ale rádio není ani jištěno jakoukoliv pojistkou. To mne jakožto silnoproudaře značně pobuřuje. Další nepříliš šťastné řešení je zemnící šroubek bez jakéhokoliv zajištění. Všechno jsem vyřešil jednoduchou cestou a bez zásahu do rádia.
01941 finalZe sbírky konektorů jsem vybral ten nejtěsnější a vypreparoval ze zalité koncovky. Uvnitř se kupodivu neobjevily zalisované vodiče ale řádně naletované. Konektor jsem za vnější plášť zapájel do destičky plošných spojů. destička je k rádiu přichycena distanční vložkou do závitu původního zemnícího šroubu. Na destičce je zapojena dioda v závěrném směru proti přepólování a přepěťová ochrana. Přepěťová ochrana je ještě se Zenerovou diodou v klasickém zapojení. Je to proto, že jsem doma neměl vhodný transil. A jet pro něj do Prahy se mi nechtělo. Víc ale jako vždy řeknou fotografie. Ty byly pořízeny při zkouškách ještě před mytím a nátěrem destičky roztokem kalafuny v lihu.01941 sch01941 deska 1
Na fotografii desky není vidět ZD1, C1 a R1. Ty jsou ukryty pod tyristorem. DPS je jednostranná, jsou na ní po odleptání pájecí plošky. Na ně jsou bez vrtání připájeny součástky. Velký otvor ve spodní části je pro nálitek zemnícího šroubu. Na dolní pravé fotografii je vidět připevnění k rádiu. Poloha desky je dána napájecím konektorem a otvorem pro nálitek. Samotná deska je přitažena rozpěrným plechem pod distančním sloupkem.
01941 deska 201941 deska 3
Myslím, že výsledek dopadl dobře. Konektory na zadní stěně jsou volně přístupné, zemnící svorku můžeme utáhnout rukou, konektor napájení je 2,1 x 5,5 mm a nepřekáží při postavení rádia na zadní stěnu. Hlavně ale při zvednutí rádia konektor nevypadne. Tah kabelu je kolmý na osu konektoru. Přitažením se trochu zdeformoval plastový kryt na kterém je upevněn napájecí konektor a zemnící svorka. Je to optická vada způsobená měkkým materiálem krytu. Šla by odstranit podložením závitů konektoru a svorky kouskem plechu z vnitřní strany krytu.