Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
Rádia
Sluchátka KDZ
OK1CJB
19.09.2018
01950

Na Aukru byla, a snad ještě jsou, poměrně kvalitní a levná sluchátka KDZ s mikrofonem. Zapátral jsem na internetu a i když je na sluchátkách cudně ukrytý nápis MADE IN GERMANY a FABRIQUE R.F.A (République fédérale d'Allemagne), sluchátka se značkou KDZ jsou zřejmě vyrobená pro českou firmu KDZ z Vizovic. Ta jimi vybavuje jazykové učebny. Sluchátka jsou příjemná a dobře se nosí, to je prosím ale ryze subjektivní hodnocení.

01950 DIN Zapojení je následující:
1. mikrofon
2. mikrofon (GND)
3. sluchátka
4. nezapojené
5. sluchátka (GND)
Sluchátka mají netradiční přípojení pětikolíkovým konektorem DIN. Nejsou stereofonní a nejsou HiFi (přebasovaná). To je pro naše účely spíš výhoda. Protože jsou určená pro jazykové učebny, předpokládám, že budou mít zvýrazněný rozsah pro přenos řeči. Mikrofon je dynamický, s ramínkem pevně uchyceným ke sluchátkům.
Všechny mikrofony mám ale osazené elektrety. Naštěstí výměna dynamické vložky za elektretovou není problém.

01950 sroub01950 dynamik
01950 elektretMírným tlakem do strany odsuneme krytku na ramínku mikrofonu. Po odstranění šroubu se kryt mikrofonní vložky rozdělí na dvě části. Odpájíme dynamickou vložku a pustíme se do úpravy. Z krytu odstraníme nálitek, umístěný v jeho středu. Tím otevřeme cestu pro snímání zvuku elektretem. Za pomoci páječky, nože a mírného násilí odstraníme z DPS dynamickou vložku. Proškrábneme plošný spoj tak, aby nebyly zkratované vývody elektretu. Připájíme stíněný kablík (stíněním na zem). Upravenou část zasuneme do krytu a přichytíme kapkou vteřinového lepidla. Mezi druhou část krytu a DPS vložíme kus molitanu. Všechno opět smontujeme a úprava je hotová. Na závěr překontrolujeme činnost mikrofonu. To nejraději dělám přes Skype. Ve zkušebním hovoru můžu zhruba posoudit modulaci a její úroveň.

01950 KDZ
01950 test 706 sch


Na horním obrázku je návrh použití soupravy u IC-706MK2. Schema je převzaté z mikrofonu HM-103, který se dodával s TRX.
cara 950