Radioamatérský občasník
cz OK1KMR & OK1CJB Jaroslav Janata Czech Republic QTH: Říčany Loc: JN79hx EPC: #1217 mail@ok1cjb.cz SWL: OK1-15 512 cz
KROUŽEK
Krystalka
OK1CJB
01.04.2017
01651

Začít v radiokroužku s elektronkami, má určitý půvab. Když jsem se rozhlížel po internetu, zjistil jsem, že valná většina konstrukcí je nepoužitelná. U elektronek buď autoři nostalgicky vzpomínají na svoje mládí a zásadní chyby v článku jim unikají, nebo opisují články a schemata z jiných pramenů ze všemi chybami a nepřestnostmi. Mladí autoři jsou nadšení svými objevy a ty sdílejí na internetu. Ovšem bez zkušeností a praktických znalostí. Ověřených konstrukcí je velice poskrovnu. S důvěrou jsem se obrátil na knížku která mi byla v mládí nejlepším průvodcem. Ano, je to Praktická škola radiotechniky od ing. Pacáka z roku 1943, z doby zlatého věku elektronek. Vzhledem ke svému věku se budu snažit vyvarovat chyb pamětníků i chyb plynoucích ze znovuobjevování elektronek.
Pro začátečníky je velice vhodné pročíst si knihu Praktická škola radiotechniky. Popis jednotlivých obvodů je detailní a srozumitelný. V dalších částech se budu na tuto knihu odvolávat.
Další bezvadné stránky jsou Expedice bílý tesák moravských radioamatérů. Na nich je spousta dobrých rad a podnětů. Naše téma je na těchto stránkách v části Oprášená historie od Viktora OK2TAR.


certNásledující konstrukce jsou modulové na univerzálních destičkách s rozměrem 50x70mm. Zakoupil jsem je na eBay, 10ks za 40.- Kč. Pro děti je to podstatně lepší, u univerzální desky musí přemýšlet a ne jenom pájet součástky podle osazovacího plánu. Desky jsou přišroubované na L profilu. Není problém moduly oživeného zařízení zabudovat do skříňky podle vlastního vkusu.

Cívka
Je jeden z problémů při výrobě. Pokud nechcete mít cívku větší než celou krystalku, je třeba zvolit něco jiného, než jednovrstvé válcové provedení. Před časem jsem koupil u "Drbala" několik cívek (položka 1166, Cívka indukční IV 4.777.006) a jejich kostry jsem použil na výrobu cívek.  Jádrem se může indukčnost nastavit na požadovanou hodnotu.  Cívku jsem vinul křížově VF lankem, 120 závitů s odbočkou na 36. závitu. šířka vinutí 5mm,výška 3 mm. Naměřená indukčnost bez jádra je 250µH. Zajímavé je, že krystalka v tomto zapojení a s takto provedenou cívkou dává znatelně silnější signál než klasické provedení. Myslím, že křížové vinutí není podmínkou, určitě půjde použít vinutí namotané na divoko mezi čela.

Otočný kondenzátor
je klasický typ s převodem. Myslím, že se jedná o polský výrobek. Jedna sekce má kapacitu 12-390pF, druhá 15 až 330pF.

Sluchátka
jsou potřeba vysokoohmová. Mám naše klasická s odporem 4kΩ. Druhá jsou ruská TA-56M 1,6kΩ. Tato sluchátka mám zapojená v sérii, takže mají odpor 3,2kΩ. Jsou příjemnější a citlivější než naše. Tady je třeba trochu opatrnosti. Vyskytují se ruská sluchátka také s označením TA-56M, ale s odporem jen 50Ω. Ta jsou pro náš účel naprosto nevhodná.

01651 schema01651 civka
01651 pohled
Text o krystalce a souvisejících věcech končí kapitolou 29 na straně 37 knihy Praktická škola radiotechniky.

Odkazy

 [1]  Praktická škola radiotechniky (1943)  ing Miroslav Pacák  Historický radioklub československý  
 [2]  Výpočet válcové vzduchové cívky  Petr Faltus  stránky OK1CFP